Zmiany w prawie pracy 2023 – lista najważniejszych regulacji

Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. Jak zwykle, początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, czego oczekiwać w tym roku.

2023 rok to spore zmiany w kodeksie pracy. Głównie z powodu konieczności dopasowania polskich przepisów do prawa unijnego. Przede wszystkim w kodeksie pracy pojawią się przepisy określające zasady pracy zdalnej, a także regulacje związane z możliwością zbadania stanu trzeźwości pracownika. Łatwiej będzie też można zatrudnić cudzoziemców.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej?

Zmiany w prawie pracy

Zmiany w prawie pracy, które mają obowiązywać od początku 2023 roku to efekt implementacji do przepisów unijnych. Implementacja miała być wprowadzone już w sierpniu 2022, ale ze względu na przedłużające się prace, nie udało się. Wciąż nie wiadomo jednak kiedy dokładnie wejdą w życie. W momencie tworzenia materiału (listopad 2022) prace nad projektem wciąż trwały.

Warto wiedzieć, że zmiany dotyczą pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, czyli tych objętych kodeksem pracy. Rewolucją są przepisy związane z tzw. work-life balance. Chodzi o to, by ułatwić godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Przepisy mają też skłaniać mężczyzn do tego, by aktywnie korzystać z urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego czy opiekuńczego.

Nie będzie można przenosić części urlopu rodzicielskiego na drugiego rodzica. Ojcowie będą mogli skorzystać z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pobierać będą zasiłek w wysokości 70% średniego rocznego wynagrodzenia. Na wykorzystanie takiego urlopu mają 12 miesięcy. Jeśli nie skorzystają z tej możliwości, urlop rodzicielski im przepadnie. Nie można wtedy przenieść go na matkę.

CZYTAJ TAKŻE: Czy mogę nakazać pracownikowi pracę zdalną

Work-life balance

Prawo unijne nakazuje też zmiany w zakresie wysokości zasiłku rodzicielskiego. Wydłuży się też urlop rodzicielski. Rodzice uzyskają też dodatkowy urlop opiekuńczy, a także możliwość pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można wydłużyć urlop?

Renegocjacja formy zatrudnienia

Zmiany dotyczą też kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem. Pracownicy zatrudnieni dłużej niż 6 miesięcy (licząc łącznie z okresem próbnym) będą mogli negocjować na nowo formę zatrudnienia. Mało tego. Jeśli pracownik ma umowę na czas określony i otrzyma wypowiedzenie, to pracodawca musi zawsze podać przyczyny wypowiedzenia. Wcześniej był to obowiązek dotyczący wyłącznie pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Zmiany w prawie pracy 2023 – dokumentacja pracownicza

Modyfikacje kodeksu pracy dotyczą też zasad prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Znacznym ułatwieniem będzie możliwość składania ich w wersji elektronicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Pieczęć elektroniczna dla firm

Kontrola trzeźwości pracowników

W życie mają też wejść przepisy, które pozwalają pracodawcy sprawdzenie trzeźwości pracownika. Projekt zmian zakłada, że pracodawca dostanie możliwość kontroli trzeźwości. W takiej sytuacji w firmie trzeba będzie określić zasady takiej kontroli.

Będą one musiały znaleźć się w aktach wewnątrzzakładowych pracowników, którzy będą podlegać kontroli. Kontrola trzeźwości dozwolona jest wyłącznie za pomocą alkomatu. Tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy pracownik odmówi badania alkomatem, pracodawca będzie mógł użyć laboratoryjnych metod sprawdzenia trzeźwości.

O wszystkich zmianach informujemy na bieżąco na poradnikbiznesu.pl.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!