Zapłaciłem za dużo podatku. Kiedy dostanę zwrot?

Przedsiębiorca płaci różne podatki. Może się zdarzyć, że w obliczeniach popełni błąd albo po prostu zapłaci zbyt dużo. Czy może liczyć na zwrot podatku? Kiedy otrzyma zwrot podatku?

Osoba, która nie prowadzi firmy, rozlicza z reguły jeden podatek – podatek dochodowy. I to nawet nie określa samodzielnie jego wysokości, robi to bowiem pracodawca. Nawet płacąc podatek od nieruchomości, nie obliczamy jego wysokości samodzielne, a polegamy na obliczeniach wykonanych przez urzędników. Zupełnie inaczej jest w przypadku przedsiębiorcy. Każdy, kto prowadzi firmę, nie dość, że płaci podatków więcej, robi to częściej, to na dodatek musi jeszcze samodzielnie obliczyć ich wysokość. W efekcie może się zdarzyć, że zapłacony podatek jest za wysoki w stosunku do tego, ile powinniśmy zapłacić.

Zwrot podatku – co zrobić, gdy zapłacisz za dużo podatku?

Najczęściej nadpłata podatku, czyli sytuacja, w której zapłaciliśmy go za dużo „wychodzi” przy okazji rozliczenia rocznego.  Dzieje się tak, gdy przygotowujemy roczne rozliczenie PIT. Gdy mamy nadpłatę, to urząd skarbowy będzie musiał zwrócić nam tę kwotę, o którą nadpłaciliśmy podatek. Im szybciej załatwimy formalności związane ze zwrotem, tym prędzej pieniądze znajdą się na naszym koncie.

W przypadku rozliczania podatku PIT i nadpłaty warto jak najszybciej złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego. W przypadku niskich kwot do zwrotu, które nie przekraczają 5 tys. złotych, zwrot dokonywany jest automatycznie w ciągu kilku dni. Gdy kwoty są wyższe, urzędnicy samodzielnie weryfikują zwroty i dopiero je akceptują, więc trzeba na pieniądze zaczekać nieco dłużej.

Zwrot podatku – automatyzacja zwrotów z PIT

Od 2022 Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła automatyczny zwrot nadpłaty podatku. Działa on wtedy, gdy kwota zwrotu nie jest wyższa niż 5 tys. zł. System działa nie tylko w przypadku podatku dochodowego, ale i VAT.

Skoro przy VAT jesteśmy. Jako przedsiębiorca możesz mieć okazję do rozliczania podatku VAT (w przypadku statusu podatnika VAT). Wtedy regularnie, co miesiąc lub co kwartał trzeba złożyć odpowiednią deklarację.

Jeśli z rachunków wyjdzie, że należy nam się zwrot VAT, możemy tych pieniędzy nie odbierać, a po prostu zostawić je do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych. Jeśli jednak będziemy chcieli pieniądze otrzymać na konto firmowe, trzeba pamiętać, że w przypadku wyższych kwot do zwrotu urzędnicy będą zwrot weryfikować.

Podstawowa zasada zwrotu polega na tym, że im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej dostaniemy zwrot. W przypadku rozliczenia rocznego ewentualny zwrot przyspiesza też złożenie deklaracji online zamiast w tradycyjny papierowy sposób.

Jeśli deklaracja zostanie wysłana internetowo, to pieniądze dostaniemy najpóźniej w ciągu 45 dni, zamiast oczekiwać 3 miesiące. No i jeszcze jedno. Każdy, kto posiada Kartę Dużej Rodziny, otrzymuje zwrot podatku maksymalnie w ciągu 30 dni.

Zwrot podatku do 90 dni

Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy zobligowany jest to zwrotu nadpłaty podatku (niezależnie od tego, czy chodzi tu o podatek dochodowy PIT, czy też np. VAT) w ciągu maksymalnie 90 dni. Jeśli więc nie jesteśmy w żadnej z uprzywilejowanych grup, to zwrot dostaniemy nie później niż w ciągu 3 miesięcy.

Okres ten nie może być wydłużony, nawet jeśli urzędnicy weryfikują zasadność zwrotu podatku i będą musieli wykonać dodatkowe czynności z tym związane. Wydłużenie tego terminu możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy została złożona korekta deklaracji PIT albo też, gdy urząd wykrywa nieprawidłowości i decyduje o przeprowadzeniu kontroli podatkowej.

W przypadku zwrotu nadpłaty podatku PIT warto pamiętać jeszcze o jednej zasadzie. Nawet jeśli złożymy deklarację 1 lub 2 stycznia za rok poprzedni, to data, od której będzie liczony czas na zwrot to 16 lutego. I od tej chwili urząd będzie miał 3 miesiące na zwrot podatku.

Nie ma możliwości otrzymania zwrotu z podatku PIT przed złożeniem rocznej deklaracji, czyli przed 1 stycznia. Inaczej jest z podatkiem VAT. Jeśli decydujemy się na zwrot, to tutaj nie ma konieczności sporządzania rocznego zeznania podatkowego. Ten podatek rozliczamy na bieżąco.

Zwrot podatku – kiedy go nie dostaniesz?

Nawet jeśli z deklaracji wynika, że przysługuje nam zwrot podatku, to możemy go nie otrzymać. Nadpłata będzie zatrzymana, jeśli mamy jakieś zaległości podatkowe albo inne zobowiązania podatkowe lub istnieje zajęcie w postępowaniu egzekucyjnym.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!