Jedną z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez przedsiębiorcę jest wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Od niej zależy poziom skomplikowania rozliczeń, możliwość skorzystania z określonych ulg. Warto dobrze zastanowić się, którą formę wybrać?
Spis treści
Formy opodatkowania działalności – skala
Osoba zatrudniona na umowę o pracę czy zlecenie nie ma możliwości wyboru formy opodatkowania. Jest niejako „skazana” na rozliczenie w formie skali podatkowej, czyli w największym uproszczeniu objęty jest opodatkowaniem na poziomie 17% (przy zarobkach do 85528 zł) i 32%, które płaci się od nadwyżki ponad 85 528 zł. Każdy, kto zarobił ponad 1 mln złotych, musi zapłacić dodatkowe 4% od nadwyżki.
Opodatkowanie działalności gospodarczej
O ile pracownik może rozliczać się wyłącznie według skali podatkowej, o tyle przedsiębiorca ma do wyboru więcej możliwości opodatkowania. Może zdecydować się na jedną z czterech możliwości:
- rozliczenie na zasadach ogólnych – skala podatkowa 17%/32% (podobnie jak każdy zatrudniony),
- rozliczenie podatkiem liniowym – 19%,
- ryczałt – którego stawka zależy od rodzaju działalności gospodarczej,
- karta podatkowa.
Jest jeszcze podatek CIT, według którego rozliczają się przede wszystkim spółki kapitałowe. To wszystkie te firmy, które prowadzą księgowość w formie ksiąg rachunkowych. Jednoosobowe firmy mogą, choć nie muszą, wybrać też taki model rozliczenia. Obowiązkowo będą musiały go zastosować, jeśli przychody za poprzedni rok przekroczą 2 mln euro. Podstawowa stawka podatku CIT to 19%, choć najmniejsze spółki kapitałowe (z obrotami poniżej 2 mln euro) płacą CIT w wysokości 9%.
CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?
Rozliczenie działalności na podstawie skali podatkowej
Rozliczenie według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych jest najczęściej wybieranym sposobem obliczania podatku. W przypadku działalności gospodarczej podatek oblicza się od dochodu. Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu.
Podatek liniowy
Przedsiębiorca może też wybrać rozliczenie podatkiem liniowym. Stawka podatku liniowego to 19%. Przyjmuje się, że podatkiem liniowym powinni zainteresować się ci przedsiębiorcy, którzy zarabiają więcej niż 85 tys. zł. Niezależnie od tego ile zarobimy, zawsze płacimy 19%. Rozliczenie podatkiem liniowym nakłada jednak pewne ograniczenia. Nie można choćby rozliczać się wspólnie z małżonkiem.
Rozliczenie na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym pozwala na obniżanie dochodu poprzez doliczanie kosztów uzyskania przychodu.
Ryczałt podatkowy
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać w przypadku tylko określonych działalności. Stawka podatku wynosi 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%. Ryczałt jest tak naprawdę podatkiem od przychodu, ponieważ w tym przypadku nie da się obniżać dochodu o koszty uzyskania przychodu. Mało tego. Ryczałtu nie będzie można wybrać, jeśli firma generuje więcej niż 2 mln euro przychodu.
Jak działa karta podatkowa?
Karta podatkowa to sposób rozliczenia, który mogą wybrać niektórzy przedsiębiorcy. Dokładna lista takich rodzajów firm jest wymieniona w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość przychodów. Stawka podatku zależy od wielu zmiennych, takich jak np. rodzaj wykonywanej działalności, jej rozmiar, czy liczbę zatrudnionych.
CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa. Kto może z niej skorzystać?
Formę opodatkowania wybieramy, zakładając firmę. Możemy dokonać zmiany formy opodatkowania na początku każdego kolejnego roku podatkowego, informując o tym urząd skarbowy. Jeśli kontynuujemy sposób rozliczania z zeszłego roku, nie ma potrzeby informowania o tym urzędników.