Czy warto wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania dla działalności gospodarczej?

Wiele osób zastanawia się jaką formę opodatkowania wybrać przy prowadzeniu działalności gospodarczej i jakie konsekwencje będzie ona za sobą niosła. W niniejszym artykule omówimy podatek liniowy jako jedną z form opodatkowania dla firm.

Podatek liniowy został uregulowany w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to jedna z form opodatkowania dla przedsiębiorców w Polsce, poza skalą podatkową i ryczałtem ewidencjonowanym. Jego jednoczesną wadą i zaletą jest stała stawka procentowa. Najczęściej jest on wybierany, kiedy przedsiębiorca wie, że będzie osiągać wysokie dochody.

Na czym polega podatek liniowy i jaka jest jego stawka?

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu przedsiębiorcy. Gdy ją wybierzemy, dochód będzie opodatkowany stawką 19% w skali całego roku. Należy pamiętać, że stawka opodatkowania będzie taka sama, niezależnie od tego, czy dochód jest niski, czy wysoki. 

Jeżeli podatnik chce w 2023 r. wybrać podatek liniowy, a pierwszy przychód w tym roku podatkowym osiągnie w lipcu 2023 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów podatkiem liniowym powinien złożyć w terminie do 20 sierpnia 2023 r. Analogicznie mają się terminy w następnych miesiącach.

Kiedy opłaca się wybór podatku liniowego?

Jeśli już zdecydujemy się na wybór opodatkowania naszych dochodów poprzez podatek liniowy, to musimy liczyć na stałe dochody, które będą miały tendencję wzrostową. Tylko w takiej sytuacji będzie to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem i nie będzie tworzyć pośrednich strat, w postaci płacenia 19% podatku. 

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich dochodów w skali roku, to korzystniejsza może okazać się dla nas skala podatkowa na zasadach ogólnych albo ryczałt ewidencjonowany.

Czym się różni podatek liniowy od zasad ogólnych?

Stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%, bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy. Jest to podstawowa różnica pomiędzy podatkiem liniowym a podatkiem płaconym na zasadach ogólnych. W przypadku tzw. skali podatkowej, stawka podatku wynosi 12% lub 32%, w zależności od osiągniętego dochodu. 

Podatek liniowy a ryczałt – co się bardziej opłaca?

Jeśli wytwarzamy niskie koszty przy prowadzonej działalności, to korzystniejsze będzie dla nas opodatkowanie według ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku gdy wiemy, że dochody osiągane z tytułu prowadzonej firmy będą powyżej 120 tys. złotych w skali roku, to warto zastanowić się nad opodatkowaniem poprzez podatek liniowy. 

Oczywiście nikt nie ma kryształowej kuli i nie przewidzi, co może wydarzyć się za rok. Jednak to, że wybierzemy odpowiednie opodatkowanie, może mieć duży wpływ na rentowność naszego biznesu. 

Podatek liniowy a ulga na dziecko

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeśli płacimy podatek liniowy, to nie skorzystamy z: 

  • ulgi na dziecko, 
  • ulgi internetowej, 
  • darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa,
  • ulgi rehabilitacyjnej. 

Taki przywilej mają jedynie osoby, które są objęte opodatkowaniem na zasadach ogólnych w skali podatkowej.

Składka zdrowotna na podatku liniowym

Wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na skali podatkowej wynosi 9% dochodu. Osoby rozliczające się na zasadach podatku liniowego opłacają składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. 

Tak jak w przypadku skali podatkowej wysokość składki nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, zatem minimalna składka od lutego do grudnia 2023 roku wynosi w przypadku podatników rozliczających się liniowo 314,10 złotych. Oznacza to, że dopiero po osiągnięciu przeważającego dochodu 6410,11 złotych zapłacisz składkę w wysokości 4,9%. Poniżej tej wartości Twoja składka będzie taka sama, tj. 314,10 złotych.

Co istotne, jeśli podatnik liniowy dokonuje zaliczek uproszczonych, może odliczyć 19% zapłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie zdrowotne. W trakcie 2023 roku od tych zaliczek może odliczyć maksymalnie kwotę 1938 złotych tj. 19% (stawka podatku liniowego) × 10 200 złotych (limit umożliwiający odliczenie składki zdrowotnej). 

W związku z tym zaliczka na podatek przy pełnym odliczeniu zmniejszy się o 1938 złotych, a składka zdrowotna o 499,80 złotych. Zaliczając do kosztów uzyskania przychodu 10 200 złotych, podatnik liniowy obniży obciążenia o prawie 2438 złotych.

Piotr Ciepiński
Piotr Ciepiński
Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie, a obecnie prawnik w Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych i doktorant na Wydziale Prawa USWPS w Katedrze Prawa Karnego. Autor publikacji naukowych i branżowych. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół procesu legislacyjnego, postępowań dyscyplinarnych zawodów zaufania publicznego i szeroko rozumianych postępowań spornych, a także prawa spółek handlowych.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!