W potocznym rozumieniu osoba wykonująca wolny zawód to ta, która swoje obowiązki zawodowe wykonuje na własny rachunek, bez umowy o pracę i bez szefa, samodzielnie zdobywając zlecenia na usługi. Mówiąc wprost – przedstawiciele wolnych zawodów to ci, którzy pracują na samozatrudnieniu. Jednak pojęcie wolnego zawodu związane jest z nierozłącznie z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Spis treści
Lista wolnych zawodów
Lista aktywności, które można zaliczyć do wolnego zawodu, są wymienione w ustawie o podatku ryczałtowym. I tak, wolny zawód prowadzą:
- lekarze,
- lekarze dentyści,
- lekarze weterynarii,
- technicy dentystyczni,
- felczerzy,
- położne,
- pielęgniarki,
- psychologowie,
- fizjoterapeuci,
- tłumacze,
- adwokaci,
- notariusze,
- radcowie prawni,
- architekci,
- inżynierowie budownictwa,
- rzeczoznawcy budowlani,
- biegli rewidenci,
- księgowi,
- agenci ubezpieczeniowi,
- brokerzy ubezpieczeniowi,
- doradcy podatkowi,
- doradcy restrukturyzacyjni,
- maklerzy papierów wartościowych,
- doradcy inwestycyjni,
- agenci firm inwestycyjnych,
- rzecznicy patentowi,
- nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
Potoczne rozumienie wolnego zawodu odnosi się też np. do artystów. Na próżno jednak szukać w przepisach udowodnienia tej tezy. Dlaczego? Bo uważa się, że artyści mogą pracować zarówno na etacie, jak i na umowie o dzieło albo też prowadząc własną działalność gospodarczą.
Kto wykonuje wolne zawody w świetle przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
Pod względem podatkowym osoby wykonujące wolne zawody rozliczają się tak samo jak ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dla wolnych zawodów jest np. rozliczenie ryczałtem. Prowadzenie wolnego zawodu ogranicza jednak możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS w ramach tzw. Małego ZUS-u Plus. Nie będzie można w ten sposób rozliczać składek jeśli w poprzednim roku osoba wykonywała działalność jako:
- twórca, artysta,
- osoba wykonująca wolny zawód,
- wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.,
- osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Specyfiką wolnego zawodu jest to, że przedstawiciel takiego zawodu nie jest związany z jedną instytucją, dla której świadczy pracę. Robi to dla wielu podmiotów. Poza tym wolny zawodów opiera się na tym, że wymaga pogłębionej wiedzy z konkretnej dziedziny i co za tym idzie, pracujący w ten sposób ponosi za to samodzielną odpowiedzialność.
Podsumowując: wykonywanie wolnego zawodu to praca, która nie jest wykonywana w ramach etatu, czy umowy zlecenia i zwykle prowadzona jest dla wielu podmiotów. Prawo wyraźnie nie określa, kto jest przedstawicielem wolnego zawodu. Jedynie ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje takie pojęcie.
Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.