Kto to jest mały przedsiębiorca? Dlaczego warto to ustalić? Definicja małego, mikro i średniego przedsiębiorcy wg. prawa przedsiębiorców

W zależności od wielkości firmy, przedsiębiorca ma różne zobowiązania. Ma też prawa do różnych dotacji. Kim jest mały przedsiębiorca i o jakie dotacje może się starać? Poznaj także definicje mikro i średniego przedsiębiorcy.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników, a obrót netto był nie wyższy niż równowartość 2 mln euro albo gdy suma bilansu nie była wyższa niż równowartość 2 mln euro.

Mały przedsiębiorca – definicja

Mówiąc o małym przedsiębiorcy, mamy na myśli takiego, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Jego średni roczny obrót nie przekroczył równowartości 10 milionów euro.

Średni przedsiębiorca

O średnim przedsiębiorcy mówimy wtedy gdy firma zatrudnia nie więcej niż 250 pracowników, a obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro, lub gdy suma aktywów nie przekracza równowartości 43 milionów euro.

Dlaczego określenie statusu przedsiębiorcy jest ważne?

Takie rozróżnienie przedsiębiorców ma określone skutki. Chociażby związane z łatwiejszym dochodzeniem roszczeń. Wystarczy przypomnieć o przepisach, które regulują płatności w transakcjach handlowych, a także te dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Jeśli przedsiębiorcy przysługuje jeden z tych statusów (nie jest dużym przedsiębiorcą) to prawo daje mu możliwość skrócenia terminów zapłaty, podwyższenia wysokości odsetek ustawowych. Mało tego. Duże firmy, które generują największe zatory płatnicze, mogą być ścigane przez prezesa UOKiK. Dodatkowo w przypadku windykacji przy wyższych kwotach małe firmy mogą od tych dużych (zalegających z płatnościami) żądać wyższych niż zwykle rekompensat.

Jakie dotacje dla mikrofirm?

Rozróżnienie przedsiębiorców ze względu na wielkość firmy ma też znaczenie przy uzyskiwaniu dotacji. Właściciele mikro, małych i średnich firm mają do wyboru szereg programów, w ramach których mogą ubiegać się o dotacje unijne na rozwój. Fundusze są dostępne w ramach programów ogólnopolskich, ale i lokalnych.

Podstawową dotacją jest ta udzielana na uruchomienie działalności gospodarczej. Środki na start, choć nie są duże, zawsze pomogą ruszyć małemu przedsiębiorcy. Takie dotacje są bezzwrotne i przeznaczone przede wszystkim dla bezrobotnych.

Dofinansowanie to nawet 40 tysięcy złotych. Na jej spożytkowanie mikroprzedsiębiorca ma 12 miesięcy. Inną formą wsparcia są dotacje unijne na innowacje. W tym przypadku unijne dotacje trafiają do firm, które współpracują z jednostkami badawczymi albo samodzielnie wdrażają innowacyjne produkty lub usługi.

Pieniądze w ramach tego wsparcia można przeznaczyć na innowacyjne projekty badawcze, albo wdrożenie nowych technologii opracowanych w wyniku działalności B+R. Dostępne są też dotacje na inwestycje ekologiczne. Ich celem jest zmniejszenie wykorzystywania nieodnawialnych zasobów. Pieniądze można przeznaczyć np. na  termomodernizację budynków firmowych czy wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Informacje o dotacjach – gdzie szukać?

Dotacje na rozwój firmy można znaleźć na stronie funduszy europejskich, w wyszukiwarce dotacji, a także na stronach PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości).

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!