Ubezpieczenie dla przedsiębiorców – jaki zakres ochrony wybrać w ubezpieczeniu firmy?

Ubezpieczenie dla przedsiębiorców to coraz popularniejszy sposób zabezpieczenia swojej firmy. Czym ubezpieczenie przedsiębiorcy różni się od tego zawieranego przez osobę, która firmy nie prowadzi? Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie dla firmy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie to rodzaj gwarancji, która pozwala pokryć koszty szkód w razie zajścia określonego zdarzenia. Taką gwarancję daje nam firma ubezpieczeniowa, z którą zawieramy polisę ubezpieczeniową. Polisa to umowa, która określa, w jakich warunkach i jakiej wysokości zostanie wypłacone odszkodowanie w przypadku zajścia określonego zdarzenia. I tak np. można ubezpieczyć mienie od kradzieży czy zniszczenia. Gdy przedsiębiorca zechce ubezpieczyć swój sprzęt, to w razie kradzieży lub zniszczenia albo awarii tego sprzętu otrzyma odszkodowanie, które pozwoli mu na odtworzenie majątku, który stracił.

Firma ubezpieczeniowa przejmuje ryzyko wystąpienia określonego zdarzenia. Jeśli takie zdarzenie wystąpi, wypłaca ubezpieczonemu odszkodowanie.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla firmy?

Jeśli chcemy wybrać najlepsze ubezpieczenie dla firmy, najpierw powinniśmy się zastanowić, co chcemy zabezpieczyć przede wszystkim. W przypadku małej firmy może to być sprzęt wykorzystywany do prowadzenia działalności, nieruchomość, w której odbywa się sprzedaż itd.

Przy ubezpieczaniu majątku koniecznie trzeba właściwie wycenić wartość danej rzeczy. Najczęściej będzie się to odbywało na podstawie faktury zakupu. Ubezpieczyć warto też utratę dochodu związaną np. z przestojami spowodowanymi awarią itp. Dobry agent ubezpieczeniowy pozwoli nam właściwie dobrać odpowiednie ubezpieczenie firmowe.

Ubezpieczenie OC przedsiębiorstwa

W przypadku niektórych działalności przedsiębiorca będzie musiał wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Mówiąc najprościej, jest to ubezpieczenie na wypadek szkody wyrządzonej innej osobie lub firmie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. I tak np. jeśli elektryk lub stolarz wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to gdy wykonuje swoją pracę u klienta i przez nieuwagę zniszczy np. podłogę, wybije szybę w oknie, to ubezpieczenie pokryje koszty naprawienia tej szkody.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza może chronić przed skutkami błędów zawodowych. Podobnie jak ubezpieczenie OC księgowych, które gwarantuje wypłatę odszkodowania jeśli przedsiębiorca, dla którego księgowy pracował, doznał szkody spowodowanej przez błąd księgowego.

Weźmy jeszcze jeden przykład. Wyobraźmy sobie operatora kamery i fotografa, którzy utrwalają przebieg ważnej rodzinnej uroczystości, np. ślubu swoich klientów. Podczas nagrania jeden z nich strąca wazon z kwiatami, który upada na suknię panny młodej. Strój się przedziera. Naprawa sukni kosztuje kilka tysięcy złotych. Gdy fotograf z kamerzystą mają OC, w takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci firma ubezpieczeniowa.

Co warto ubezpieczyć w firmie?

Prócz obowiązkowego dla wielu profesji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na rynku znaleźć można wiele innych ubezpieczeń przeznaczonych dla przedsiębiorców. Można sobie samodzielnie wykupić ubezpieczenie OC działalności, można – jak już wspomnieliśmy – zabezpieczyć majątek firmy. Ubezpieczeniem można też objąć towar w transporcie, czy awarię sprzętu.

Ponieważ o ubezpieczeniach najlepiej opowiadać przykładami, wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca prowadzi sklep spożywczy. Znajdują się w nim 4 lodówki i dwie zamrażarki. W nocy, na skutek awarii prądu, zgromadzone w urządzeniach produkty rozpuszczają się. Straty są duże. Jednak ubezpieczenie pozwala kupić nowy towar i praktycznie nie odczuć szkody.

Przedsiębiorcy mogą też ubezpieczyć swoje życie. To ważna zarówno w sytuacji, gdy prowadzą jednoosobową firmę, jak i gdy są wspólnikami np. spółki z o.o. W razie ich śmierci lub poważnego wypadku, upoważnione do odbioru odszkodowania osoby mają środki, by zachować płynność działania biznesu.

Jak przekonują agenci ubezpieczeniowi, ubezpieczyć można się od wszystkiego. Jeśli jednak ryzyko wystąpienia określonej szkody jest w danej działalności duże, składka ubezpieczeniowa będzie sporo wyższa. Decydując się na ubezpieczenie, warto przeanalizować jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie przyjąć i co, w razie szkody, naprawić z własnej kieszeni, a kiedy poprosić o pomoc ubezpieczyciela. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!