W każdej firmie trzeba prowadzić księgowość. O ile jednak niewielkie podmioty stosują ewidencję uproszczoną, w tym np. ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową czy KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów), to sytuacja wygląda inaczej w przypadku większych przedsiębiorstw.
Po przekroczeniu w poprzednim roku 2 mln euro przychodów konieczne jest przejście na tzw. pełną księgowość (w przypadku sp. z o.o. czy spółek akcyjnych obowiązek nie wynika z żadnych limitów). Pełna ewidencja funkcjonuje w oparciu o konta księgowe.
Spis treści
Konto księgowe, czyli podstawa w ewidencji rachunkowej
Prowadzenie ewidencji w formie pełnej księgowości to rozwiązanie, które budzi w przedsiębiorcach ambiwalentne odczucia. Z jednej strony wariant ten umożliwia prowadzenie precyzyjnej kontroli finansów oraz dokładne prześledzenie przebiegu danej operacji (np. od przyjęcia na magazyn materiałów aż po wydanie gotowego towaru klientom).
Z drugiej jednak strony taka ewidencja nie jest niczym prostym, a każda operacja gospodarcza musi zostać przypisana do konkretnego konta księgowego. W tym tekście opiszemy, czym jest konto księgowe. Jak działa pełna księgowość oparta na tzw. kontach teowych?
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Konto księgowe — co to jest? Budowa konta
Konto księgowe służy do rejestrowania operacji gospodarczych, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Jeśli wskutek operacji gospodarczych zachodzą zmiany w składnikach aktywów, pasywów lub zwiększenie/zmniejszenie kosztów czy przychodów, a w efekcie strat i zysków firmy — konieczne jest dokonanie odpowiednich zapisów na kontach.
Kluczowe elementy konta księgowego
Każde takie konto księgowe składa się z kilku elementów. Dzięki nim możliwa staje się rzetelna i przejrzysta ewidencja operacji:
- nazwa konta — powinna być ona precyzyjna, by móc odzwierciedlać rodzaj przedstawionych na nim elementów gospodarczych. Oto przykłady: „Środki trwałe” czy „Rozrachunki z dostawcami” (więcej znajdziesz w dalszej części tekstu);
- symbol konta — liczbowy symbol konta, który umożliwia jednoznaczne zidentyfikowanie konta;
- dwie przeciwstawne strony — strona debetowa oraz kredytowa. Po jednej stronie ewidencjonuje się operacje zwiększające stan konta, po drugiej zaś zmniejszające. To, która ze stron obniża oraz podwyższa saldo, zależy od rodzaju konta;
- saldo początkowe — informuje ono o wartości danego składnika na początku okresu sprawozdawczego (zwykle rocznego okresu rozrachunkowego);
- obroty stron — suma kwot, które odzwierciedlają zwiększenia i zmniejszenia wartości danego składnika;
- saldo końcowe — kwota ta informuje o wartości danego składnika na końcu okresu sprawozdawczego;
- obroty konta — jest to suma obrotów stron i sald końcowych;
- suma kontrolna konta — dzięki niej możemy sprawdzić, czy zapisy dokonane po obu stronach konta są zgodne.
Warto wiedzieć!Ogólny schemat konta księgowego:
Z uwagi na charakterystyczny kształt takie konta określa się również jako tzw. konta teowe (od litery „T”). |
Jak się prowadzi konta księgowe?
Prowadzenie konta księgowego to ciąg czynności. Niezależnie od tego, z jakim kontem mamy do czynienia, musimy wykonać takie działania jak:
- utworzenie — pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest opisanie konta nazwą i nadanie mu odpowiedniego numeru zgodnie z przyjętym w przedsiębiorstwie Zakładowym Planem Kont;
- otwarcie — robi się to poprzez wprowadzenie salda początkowego (kwotę pobiera się z bilansu otwarcia) lub zaksięgowanie pierwszej operacji gospodarczej (jeśli saldo początkowe wynosi zero);
- księgowanie — w trakcie roku rozliczeniowego (roku księgowego) dokonuje się rejestracji różnych operacji gospodarczych, uwzględniając datę operacji, numer i rodzaj dowodu księgowego, opis operacji oraz kwotę;
- zamknięcie konta — na zakończenie roku księgowego ustala się obroty stron konta oraz wynikające z tego saldo końcowe, co umożliwia nam poprawne zamknięcie konta.
Konta syntetyczne i analityczne — różnice i zastosowanie
W rachunkowości wyróżniamy dwa rodzaje kont: konta syntetyczne i analityczne.
- Konta syntetyczne, które przedstawiają zbiorcze zapisy dotyczące różnych grup środków gospodarczych. Są to konta ogólne, a ich wartości bezpośrednio wpływają na sumy w sprawozdaniach finansowych oraz bilansach. Przykładowo, takim kontem syntetycznym mogą być „Rozrachunki z dostawcami” (ujmuje się tu łączne obroty na kontach wszystkich dostawców).
- Konta analityczne, czyli szczegółowe uzupełnienie kont syntetycznych. Pozwalają nam one na precyzyjne przedstawienie danych z kont syntetycznych. Ewidencja analityczna dotyczy konkretnych składników majątku. Przykładowo, w przypadku wspomnianych już „Rozrachunki z dostawcami” kontami analitycznymi będą pozycje przypisane poszczególnym dostawcom. Ewidencja ta jest wykorzystywana m.in. do prowadzenia rozrachunków z klientami i dostawcami, ewidencji poszczególnych przychodów i kosztów oraz odpisów amortyzacyjnych.
Warto wiedzieć!
O tym, jakich kont używa się podczas dokonywania różnych księgowań, mówią nam m.in.;
|
Przykładowe konta księgowe
Na koniec, przyjrzyjmy się kilku przykładom typowych kont księgowych:
- 100 „Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów”,
- 130 „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”,
- 200 „Sprzedaż materiałów”,
- 210 „Wartość sprzedanych materiałów”,
- 220 „Przychody finansowe”,
- 230 „Koszty finansowe”,
- 240 „Pozostałe przychody operacyjne”,
- 300 „Obroty wewnętrzne”,
- 310 „Materiały”,
- 330 „Towary”,
- 340 „Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów”,
- 400 „Amortyzacja”,
- 401 „Zużycie materiałów i energii”,
- 402 „Usługi obce”,
- 403 „Podatki i opłaty”,
- 404 „Wynagrodzenia”,
- 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”,
- 406 „Pozostałe koszty rodzajowe”,
- 701 „Koszt sprzedanych produktów”,
- 730 „Sprzedaż towarów”,
- 731 „Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)”,
- 740 „Sprzedaż materiałów”,
- 741 „Wartość sprzedanych materiałów”,
- 750 „Przychody finansowe”,
- 751 „Koszty finansowe”,
- 760 „Pozostałe przychody operacyjne”,
- 761 „Pozostałe koszty operacyjne”,
- 790 „Obroty wewnętrzne”.
Warto wiedzieć!
Strukturę ewidencji w danej firmie przyjmuje się w ramach Zakładowego Planu Kont. |
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.
Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.