Urlop przysługuje pracownikowi na okresie próbnym, jednak warto poznać wszystkie związane z nim zasady. Za chwilę wyjaśnimy zasady naliczania i wykorzystania urlopu na umowach na okres próbny, rozwiewając wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.
Spis treści
Czy na okresie próbnym przysługuje urlop wypoczynkowy?
Tak, pracownik zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Generalnie rzecz biorąc, osoba na okresie próbnym ma takie same prawa jak osoba zatrudniona na umowę na czas określony lub nieokreślony. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 roku.
Co więcej, pracownikowi na okresie próbnym przysługuje także urlop okolicznościowy (od pierwszego dnia pracy, z 2 dniami na rok).
Urlop wypoczynkowy można otrzymać tylko za zgodą pracodawcy. Można go ograniczyć z powodu potrzeb firmy. Wymiar tego urlopu jest uzależniony od stażu zatrudnienia. To oznacza, że osoby ze stażem krótszym niż 10 lat, mają prawo do 20 dni urlopu miesięcznie, a osoby, których staż pracy przekracza 10 lat, do 26 dni urlopu miesięcznie.
Warto pamiętać, że umowę o pracę na okres próbny można wydłużyć o okres urlopu wypoczynkowego (lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. zwolnienie lekarskie).
Czy na okresie próbnym przysługuje urlop na żądanie?
Urlop na żądanie przysługuje również pracownikom na okresie próbnym. Taka osoba może skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie z rocznego urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni, to zależy od stażu pracy – urlop na żądanie nie powiększa tej puli). Kwestię urlopu na żądanie reguluje Art. 167(2) Kodeksu pracy. Należy podkreślić, że zgodnie z orzecznictwem pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, wniosek pracownika nie jest dla niego wiążący.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Kiedy trzeba go wypłacić? Stawka i ekwiwalent za dzień urlopu
- Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie?
- Urlop bezpłatny według Kodeksu pracy – zasady udzielania
- Umowa o pracę na czas określony – zasady wg. nowelizacji Kodeksu Pracy
- Urlop okolicznościowy – kiedy pracownik może z niego skorzystać? Ile wynosi wynagrodzenie za taki urlop?
Urlop bezpłatny na okresie próbnym
Osoba, która zawarła umowę o pracę na okres próbny, ma prawo do urlopu bezpłatnego. Na wzięcie urlopu bezpłatnego należy uzyskać zgodę pracodawcy. Pracownik wnioskuje o urlop na piśmie, co ważne, nie musi podać uzasadnienia, choć do dobrego obyczaju należy umotywować swoją prośbę (zwiększa to również szansę na pozytywną odpowiedź). Pracodawca może odmówić bez podania przyczyny. Pracownik nie ma możliwości odwołania się od tej decyzji.
Czas trwania urlopu bezpłatnego nie jest określony w Kodeksie pracy. Jego długość ustala indywidualnie pracownik i pracodawca.
Przypomnijmy, że czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika – do takiej zalicza się urlop bezpłatny – wydłuża okres próbny.
Ile urlopu przysługuje na okresie próbnym?
Pracownicy na okresie próbnym mają takie same prawa (i obowiązki), jak osoby zatrudnione na czas określony i nieokreślony. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy – do 10 lat to 20 dni, powyżej 10 lat – 26 dni miesięcznie.
Niewykorzystany urlop na okresie próbnym
Urlop, którego pracownik nie wykorzysta w okresie próbnym, można przenieść na kolejny okres zatrudnienia. Stosowne porozumienie należy podpisać przed końcem umowy – najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia. Warto przypomnieć, że umowę o prace na okres próbny można zawrzeć na maksymalnie 3 miesiące. Umowę na 1-2 miesiące można wydłużyć (jeden raz) jeżeli uzasadnia to rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Ekwiwalent pieniężny przysługuje:
- w przypadku niewykorzystania i niemożności wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości;
- w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Obie strony mogą jednak umówić się na wypłacenie ekwiwalentu.
Przerwa między podpisaniem kolejnych umów oznacza, że niewykorzystany urlop nie może być przeniesiony, a wypłata ekwiwalentu będzie niezbędna.