Urlop bezpłatny to możliwość skorzystania z dni wolnych bez dodatkowego wynagrodzenia. Jak działa urlop bezpłatny? Kiedy pracownik może z niego skorzystać? Kiedy można odmówić jego udzielenia?
Pracownik zatrudniony na umowie o pracę może korzystać z kilku przywilejów. Mowa tu chociażby o urlopach. Do dyspozycji mamy urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, szkoleniowy, a także… urlop bezpłatny. Jak działa urlop bezpłatny?
Spis treści
Kiedy można wziąć urlop bezpłatny?
Urlop bezpłatny należy się każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Nie ma ty znaczenia czy mamy do czynienia z umową na czas określony, czy nieokreślony.
Zanim pracownik skorzysta z takiego urlopu, powinien złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Gdy wniosek zostaje przyjęty, pracownik zwalniany jest tymczasowo z obowiązku świadczenia pracy. Nie dostaje też wynagrodzenia za ten okres.
Warto jednak pamiętać, że urlop bezpłatny nie przerywa stosunku pracy. Oznacza to dokładnie tyle, że jeśli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie można wypowiedzieć aktualnej umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Wyjątek stanowi jednak ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorstwo. Wtedy taka umowa może zostać rozwiązana.
CZYTAJ TAKŻE: Urlop wypoczynkowy. Kiedy można go udzielić?
Kiedy można odmówić urlopu bezpłatnego?
To, że pracownik ma prawo do bezpłatnego urlopu, nie jest równoznaczne z tym, że zawsze będzie on udzielony. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego. Nie trzeba też podawać uzasadnienia takiej decyzji. Mało tego. Pracownik nie będzie się mógł od odmowy odwołać.
Praktyka pokazuje jednak, że w przypadku odmowy, przekazywana jest ona pracownikowi na piśmie i zwykle zawiera uzasadnienie. Przepisy nie wskazują, w jakiej formie przygotować odmowę udzielenia urlopu bezpłatnego.
Jak powinno wyglądać podanie o urlop bezpłatny?
Przepisy nie precyzują, jak powinno wyglądać podanie o urlop bezpłatny. Nie wymaga się też uzasadnienia. Warto jednak to zrobić, bo dobry powód sprawi, że pracodawca chętniej go udzieli. Szczególnie że zależy to tylko od dobrej woli pracodawcy.
Wzór podania o urlop bezpłatny
Wniosek o urlop bezpłatny możesz także pobrać w formie PDF: wniosek o udzielenie bezpłatnego urlopu.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego?
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego bez podania przyczyny. Co więcej, zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik nie może odwołać się od tej decyzji. Jeśli więc pracodawca odrzuci wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego, pracownik ma dwie możliwości: może skorzystać z urlopu płatnego wypoczynkowego (jeśli może) lub złożyć wypowiedzenie, jeśli wymagają tego okoliczności.
Ile może trwać urlop bezpłatny?
A ile może trwać urlop bezpłatny? Przepisy nie określają maksymalnego czasu trwania urlopu bezpłatnego. Wszystko zależy od tego, na co umówił się pracownik z pracodawcą. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie może skłaniać pracownika, by ten najpierw wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Nie może też zażądać zamiany urlopu wypoczynkowego na bezpłatny.
CZYTAJ TAKŻE: Urlop na żądanie – odmowa. Kiedy jest możliwa?
Kto płaci ZUS na urlopie bezpłatnym?
Gdy pracownik zdecyduje się skorzystać z urlopu bezpłatnego, a pracodawca mu go udzieli, to podstawową konsekwencją takiego stanu jest utrata źródła dochodu. Dodatkowo urlop bezpłatny nie jest wliczany do stażu pracy. Podczas trwania urlopu bezpłatnego, pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy. Jeśli urlop trwa krócej niż 30 dni, pracownik zachowuje jednak prawo do świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego.
Czy na urlopie bezpłatnym można pracować?
Jeśli pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, to nie ma zakazu podjęcia pracy u innego pracodawcy. Warto wiedzieć, że choć jest to legalne, to nie musi być dobrze odebrane przez pracodawcę.
Czy pracodawca może wysłać pracownika na bezpłatny urlop?
Tak, pracodawca ma prawo wysłać pracownika na obowiązkowy urlop bezpłatny, np. w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje powołanie do pełnienia funkcji publicznej (np. zostaje posłem) lub gdy musi odbyć obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.
Urlop bezpłatny udzielony na czas określony może zostać skrócony zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Co do zasady, konieczna jest jednak zgoda obu stron. Pracodawca z ważnych przyczyn może jednak odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego.