Doradztwo podatkowe online – na czym polega? Czy potrzebna jest do niego kasa fiskalna?

Doradztwo podatkowe online sprawia, że ta usługa staje się coraz bardziej dostępna. Głównie z powodu skomplikowanych przepisów i częstych zmian prawa w tym zakresie. Im bowiem bardziej zagmatwane przepisy, tym chętniej korzystamy z doradcy podatkowego.

Doradztwo podatkowe online umożliwia doradcy podatkowemu trafienie do szerszej grupy klientów. Sprawdź, kiedy może świadczyć swojego usługi przez internet. Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradztwo podatkowe online – kim jest doradca podatkowy?

Głównym zadaniem doradcy podatkowego jest pomoc w interpretacji przepisów podatkowych. Zwykle doradca podatkowy dopasowuje odpowiednie rozwiązania prawne do sytuacji, w której znalazła się konkretna firma. O pomoc dorady podatkowego proszą też indywidualni podatnicy.

Sprawy podatkowe firm są bardzo skomplikowane i wymagają zwykle bieżących kontaktów z przedstawicielem firmy, a przynajmniej wizyt i spotkań w siedzibie firmy. Jednak pomoc indywidualnym podatnikom, którzy nie mają tak dużego spektrum możliwości odliczeń podatkowych, wydaje się znacznie łatwiejsza do realizacji.

A ile zapłacisz za taką usługę? O tym przeczytasz w Ile kosztuje doradca podatkowy?

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Doradztwo podatkowe online – czy jest możliwe?

I tu pojawia się pytanie, czy doradca podatkowy może swoje usługi świadczyć online. Taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza, a także pomaga załatwić więcej spraw w tym samym czasie. Co za tym idzie, usługi doradcy podatkowego są więc bardziej dostępne.

Przepisy określają, że doradca podatkowy jako profesjonalista musi świadczyć swoją pomoc z należytą starannością jako ekspert. Efekt jest taki, że jeśli jego porada będzie niewłaściwa, to osoba lub podmiot, który zlecił taką pomoc, może domagać się odszkodowania.

Doradztwo podatkowe online – czy opinia doradcy jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą. Jeżeli doradca popełni błąd, bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Po okresie pandemii przyzwyczailiśmy się, że sporo usług świadczonych jest online. Nie pominięto tutaj też podatków. Doradcy podatkowi zaczęli świadczyć swoje usługi online. Nie ma co kryć. Jest to głównie pomoc osobom fizycznym. Czy więc doradca podatkowy może świadczyć usługi online? Jak najbardziej. I taka forma pomocy jest równoważna z taką dokonana podczas osobistej wizyty. Szczególnie że zwykle interpretacja danej sytuacji i tak dokonywana jest na piśmie.

Doradztwo podatkowe online a kasa fiskalna

Świadczenie usług doradztwa podatkowego w formie online ma jednak istotną konsekwencję. Stwierdziliśmy, że w większości przypadków doradztwo podatkowe opiera się na pomocy przedsiębiorcom. Po zrealizowaniu usługi doradca podatkowy wystawia fakturę. Świadcząc usługi doradztwa podatkowego online, mamy większą szansę na trafienie z ofertą do osób indywidualnych.

Pojawia się wtedy problem posiadania kasy fiskalnej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy, którzy dokonują odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Doradca podatkowy a księgowy

Tu pojawia się pytanie, czy doradca podatkowy musi posiadać kasę fiskalną. Istnieje bowiem zapis, który mówi, że jeśli sprzedaż dla osób indywidualnych nie jest wyższa niż 20 000 zł, to kasy fiskalnej mieć nie trzeba. Mało tego. Przepisy wskazują, że jeśli doradca podatkowy świadczy usługi wyłącznie przez internet, to kasy fiskalnej mieć nie musi. Dodatkowo musi być zachowana zasada, że płatność została dokonana w formie elektronicznej.

Odpowiadając na pytanie postanowione na początku materiału, trzeba powiedzieć, że doradca podatkowy może świadczyć usługi online. Wiąże się to jednak z określonymi konsekwencjami.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Więcej na tematy związane z rachunkowością przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!