Działalność gospodarcza studenta – zakładanie firmy, podatki, ZUS

Pełni entuzjazmu i przedsiębiorczy studenci nierzadko decydują się na otworzenie własnego biznesu jeszcze w trakcie studiów. Działalność gospodarcza studenta może nie tylko przynieść mu korzyści materialne, ale także otworzyć przed nim nowe, ciekawe perspektywy. Sprawdź, z czym się wiąże zakładanie firmy na studiach. Czy młodego przedsiębiorcę dotyczy ulga dla młodych?

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć jako student, chcący założyć swoją działalność gospodarczą, jest zarejestrowanie nowego podmiotu w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracja firmy powinna odbywać się w taki sam sposób jak w przypadku innych osób.

Wystarczy, że złożysz w tym celu wniosek CEIDG-1 (w urzędzie gminy czy online), który umożliwia bezpłatne założenie działalności gospodarczej i jej rejestrację w CEIDG.

CEIDG-1 to wniosek, w ramach którego jednocześnie dokonuje się zgłoszenia do urzędu skarbowego, w celu nadania numeru REGON. Ponadto służy on również jako zgłoszenie płatnika składek do ZUS oraz oświadczenie o wyborze jednej z dostępnych metod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zarejestrowanie firmy w CEIDG to łatwy i prosty proces, który jednak wymaga przygotowania informacji dotyczących np. zakresu planowanej działalności – konieczne jest bowiem wskazanie tzw. kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

PIT dla przedsiębiorców

Na etapie rejestracji działalności w CEIDG studenci zyskują możliwość wyboru jednego spośród czterech dostępnych sposobów opodatkowania, o czym już wcześniej wspomniano. Wybór odpowiedniej metody opodatkowania może mieć znaczący wpływ na koszty podatkowe oraz składki ZUS.

Jakie warianty opodatkowania ma do wyboru młody przedsiębiorca? Cóż, sytuacja przedstawia się tu podobnie jak w przypadku osób, które nie pobierają nauki w szkole wyższej:

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Przy wyborze opodatkowania na zasadach ogólnych, dochód jest opodatkowany według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej (17 proc. dla dochodów wynoszących do 120 000 zł rocznie oraz 32 proc. w przypadku nadwyżek). To rozwiązanie jest stosowane przez wiele firm, ale może generować wyższe obciążenia podatkowe dla osób z wyższym dochodem.

Opodatkowanie liniowe

Ta forma opodatkowania charakteryzuje się stałą stawką podatku dochodowego w wysokości 19 proc. Niezależnie od wysokości dochodu, osoba prowadząca firmę płaci 19 proc. podatku od swojego dochodu.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jest to stosunkowo prosty sposób opodatkowania, w którym płaci się stałą stawkę podatku od przychodów bez konieczności skomplikowanej kalkulacji podatku dochodowego;

Opodatkowanie w ramach karty podatkowej

Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie dla małych firm. Karta podatkowa oznacza kwotę podatku niezależną od dochodu (kluczowe są za to: liczba mieszkańców, przedmiot działalności oraz liczba pracowników). Jest to prosty sposób opodatkowania, z którego przez lata korzystało wielu początkujących przedsiębiorców. Niestety, obecnie nie można już zastosować go dla nowych firm.

A może działalność nierejestrowana?

Jeśli student zdecyduje się na „firmę na próbę”, czyli nierejestrowaną działalność, może uniknąć formalności związanych z rejestracją w CEIDG oraz opłatami ZUS. Zestaw przepisów, który wszedł w życie 30 kwietnia 2018 roku, pozwala bowiem na prowadzenie działalności bez rejestracji, numeru NIP, REGON i płacenia składek ZUS, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Przedstawiamy je poniżej:

  • właścicielem jest osoba fizyczna;
  • przychody z działalności co miesiąc nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia;
  • działalność nie jest regulowana i nie wymaga specjalnych zezwoleń;
  • osoba nie prowadziła działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Działalność nierejestrowana to rozwiązanie, które nie wymaga posiadania przez „przedsiębiorcę” numeru NIP oraz REGON, ani prowadzenia pełnej księgowości. Jednakże osoba prowadząca taką działalność musi płacić podatki od dochodu.

Czy zwolnienie z PIT dla młodych obejmuje również przedsiębiorców?

Czy studenci, którzy prowadzą własną firmę, mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego PIT, które przysługuje młodym osobom (jest to tzw. ulga PIT dla młodych)? Niestety, to zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców.

Mogą z niego skorzystać jedynie osoby do 26. roku życia, które zarabiają pieniądze z:

  • umów o pracę,
  • zlecenia,
  • praktyki absolwenckiej,
  • stażu uczniowskiego,

o ile ich dochody nie przekraczają 85 528 złotych w rok podatkowy. Oznacza to, że studenci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, będą musieli płacić podatek dochodowy.

Firma studenta a składki ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych określają, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci do 26 roku życia nie są obowiązkowo objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, ale tylko w przypadku prowadzenia działalności, w ramach której są zawierane umowy agencyjne i umowy zlecenia. Inni przedsiębiorcy powinni zarejestrować się jako płatnicy w ZUS (często wraz ze złożeniem wniosku CEIDG-1) i w związku z tym opłacać obowiązkowe składki.

Prowadzenie firmy to obowiązki i wyzwania

Założenie firmy przez studenta może okazać się korzystnym krokiem na drodze do zdobywania doświadczenia zawodowego i osobistego rozwoju. Jednak trzeba pamiętać o wszystkich formalnościach i konsekwencjach podatkowych oraz składkowych związanych z tym procesem.

Przedsiębiorcy studenci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mają również dostęp do różnych form pomocy, takich jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które zazwyczaj funkcjonują na uczelniach. To rozwiązanie może być atrakcyjne dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć formalności związanych z rejestracją firmy i opłacaniem składek ZUS na początku swojej działalności.

Jednak należy pamiętać, że zarządzanie własnym biznesem wymaga również odpowiedzialności finansowej oraz planowania podatkowego. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wieku, powinien wziąć pod uwagę koszty prowadzenia firmy, obciążenia podatkowe i składkowe oraz korzyści finansowe i zawodowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Poznaj pozostałe artykuły z kategorii Działalność gospodarcza.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!