Kto może skorzystać z ulgi na samochód?

Państwo pozwala zapłacić niższy podatek osobom z niepełnosprawnościami, które korzystają z samochodu. Jak działa ulga na samochód? Jak z niej skorzystać? Ile zwrotu możesz uzyskać? Czy żeby móc odliczyć ulgę, musisz udokumentować wydatki na samochód? Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać odpowiedzi na te pytania.

Odliczenie wydatków na samochód w ramach ulgi rehabilitacyjnej – podstawa prawna

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na korzystanie z samochodu i przystosowanie go do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zasady korzystania z tej ulgi zostały określone w przepisach:

 • art. 26 ust. 1 pkt 6 Ustawy o PIT;
 • art. 26 ust. 7a-7g Ustawy o PIT;
 • art. 11 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Na czym polega ulga na samochód osobowy w 2024 roku?

Ulga rehabilitacyjna na samochód przysługuje osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami auta osobowego.

W 2024 roku ulga rehabilitacyjna na samochód wynosi 2280 zł. Odliczenie to dotyczy wyłącznie wydatków faktycznie poniesionych i nie obejmuje zakupu samochodu. Do ulgi zaliczane są natomiast wydatki na utrzymanie pojazdu.

Uwaga! Limit wydatków w wysokości 2280 złotych dotyczy utrzymania i wykorzystywania samochodu. Ponadto, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć przystosowanie samochodu do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności – bez ograniczenia kwotowego.

Kto może skorzystać z ulgi na samochód?

Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód w 2024 roku, należy spełnić następujące warunki:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego;
 • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym albo orzeczenie równoważne;
 • wykorzystywać auto do celów rehabilitacyjnych (czyli przejazdów na turnusy rehabilitacyjne, do lekarza, do apteki, do zakładu rehabilitacji, przejazdów na leczenie), oraz do celów ułatwiających czynności życiowe (na przykład do szkoły lub placówki oświatowej czy pracy).
 • rozliczać się skalą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Z ulgi może skorzystać każda osoba niepełnosprawna, niezależnie od wysokości dochodu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osobom mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. W takim przypadku, aby można było skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, roczny dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 19 061,28 zł.

Osoba niepełnosprawna, jeśli jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, nie musi posiadać prawa jazdy, aby odliczyć ulgę.

Czego nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej na samochód?

Ulgi rehabilitacyjnej na samochód nie można odliczyć jeżeli wydatki sfinansował/dofinansował Narodowy Fundusz Zdrowia, zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowy fundusz aktywności, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Odliczeniu nie podlegają również wydatki na użytkowanie innego pojazdu niż samochód osobowy czy auta wynajętego.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Jak wzrośnie płaca minimalna w 2024 roku?
 2. Ile wyniosą składki ZUS w 2024 roku?
 3. Ile wynosi ryczałt na pracę zdalną dla pracownika? Jak go wyliczyć?
 4. Doba pracownicza – jak ją liczyć? Czym skutkuje naruszenie doby pracowniczej? Jak ma się do tego ruchomy czas pracy i nadgodziny?
 5. Wymiar czasu pracy 2024  

Jak odliczyć ulgę na samochód w PIT za 2023?

Aby skorzystać z odliczenia ulgi rehabilitacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym, składasz:

 1. PIT-37 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
 2. PIT-36 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
 3. PIT-28 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy).

Do zeznania podatkowego musisz dołączyć załącznik PIT/O (czyli informację o odliczeniach).

Wydatki poniesione na przystosowanie i użytkowanie samochodu osobowego możesz również w trakcie roku zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. W takim przypadku NIE odliczysz ich w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ulga rehabilitacyjna na samochód – ile zwrotu?

Ulga rehabilitacyjna na samochód pozwala odliczyć od dochodu kwotę do 2280 zł rocznie (w 2024 roku). To limit odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, które faktycznie poniosła osoba niepełnosprawna lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Uwaga! Wspomniany limit nie obejmuje wydatków na zakup samochodu, ale może zawierać koszty takie jak paliwo, naprawy czy ubezpieczenie OC.

Ponadto, bez limitu kwotowego można odliczyć wydatki związane z przystosowaniem samochodu do używania przez osobę niepełnosprawną.

Ulga rehabilitacyjna na samochód dla obojga małżonków

W przypadku ulgi rehabilitacyjnej na samochód, każdy z niepełnosprawnych małżonków może odliczyć wydatki na używanie auta do kwoty 2280 zł, czyli do 4560 zł rocznie dla obojga.

Ważne jest, że odliczenie to przysługuje niezależnie od tego, czy obydwoje małżonkowie są wpisani w dowodzie rejestracyjnym jako właściciele pojazdu, o ile samochód został nabyty w czasie trwania małżeństwa, a małżonkowie pozostawali we wspólnocie majątkowej.

Czy ulga rehabilitacyjna na samochód musi być udokumentowana?

W przypadku ulgi rehabilitacyjnej na samochód nie ma obowiązku udokumentowania wydatków. Dotyczy to limitowanych wydatków na wykorzystywanie samochodu.

Pomimo tego, Urząd Skarbowy może zażądać udowodnienia, że poniosłeś wydatki odliczane w ramach ulgi podatkowej. Z tego względu warto pamiętać o zbieraniu paragonów i faktur, które potwierdzą poniesione koszty.

Masz obowiązek udokumentować wydatki poniesione na przystosowanie samochodu do używania jej przez osobę niepełnosprawną.

Korekta PIT a ulga rehabilitacyjna na samochód

Ulgę rehabilitacyjną odlicza się wraz z zeznaniem podatkowym PIT. Możliwe jest również dokonanie korekty PIT w związku z ulgą rehabilitacyjną. Zgodnie z przepisami, wydatki te muszą być poniesione w roku podatkowym, za który składana jest korekta. Dopuszczalna jest również korekta zeznań za lata ubiegłe. 

Informację o odliczeniach przekazuje się w załączniku PIT/O.

Aby skorygować zeznanie podatkowe:

 1. Przejdź na stronę e-Urzędu Skarbowego.
 2. Wejdź do zakładki 'Twój e-PIT’.
 3. Przejdź do zakładki 'Złożone dokumenty’.
 4. Wybierz odpowiedni rok i dokument.
 5. Kliknij 'Złóż korektę’.

Podatnik ma prawo skorygować deklarację za okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (zgodnie z art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej, zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach).

Podatnik nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość wydatków na pojazd jednak faktury i paragony przydadzą się, aby udokumentować ponoszenie wydatków w przypadku kontroli organów podatkowych.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Źródła:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
  3. https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/#dla-kogo-ulga
Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!