Działalność nierejestrowana – jakie usługi może objąć?

Firma bez rejestracji i składek ZUS – tak często opisywana jest działalność nierejestrowana, czyli biznes na próbę. To bardzo ciekawa forma zarobkowania, jednak warto poznać ograniczenia i wymogi, które trzeba spełnić przed jej rozpoczęciem.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana (zwana również nierejestrową lub nieewidencjonowaną) to drobna działalność zarobkowa wyłącznie osób fizycznych. Nie wymaga rejestracji firmy w CEIDG, ani w KRS. Osoba prowadząca taką działalność nie musi również odprowadzać składek do ZUS (poza pewnymi wyjątkami).

Trzeba pamiętać, że działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu. Przychodem podatkowym są kwoty zapłacone przez klienta. Przychody z działalności nierejestrowanej należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 (rubryka „Działalność nierejestrowana”).

Przychód z działalności nierejestrowej oblicza się na podstawie ewidencji sprzedaży. Ewidencja zawiera datę, kwotę i rodzaj każdej sprzedaży.

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną musi:

  • respektować uprawnienia konsumenckie,
  • wystawiać fakturę/rachunek na żądanie kupującego.

Działalność nierejestrowana zwane jest też biznesem na próbę. Pomaga przetestować pomysł bez ponoszenia kosztów związanych z założeniem firmy. Jeżeli potencjalny przedsiębiorca oceni, że warto kontynuować przedsięwzięcie na większą skalę, będzie mógł prowadzić ją w formie JDG lub zawiązać spółkę.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowej

Osoba, która jest zainteresowana działalnością nierejestrową, musi spełnić pewne warunki. Uzyskane przychody nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 roku limit ten wynosi:

  • 3181,50 zł od stycznia do czerwca 2024;
  • 3225 zł  od lipca 2024 roku.

Uwaga! Do tego limitu wlicza się przychody należne. Co to znaczy? Takim przychodem będzie przychód, który powstał w momencie wydania towaru lub wykonania usługi nawet jeśli klient jeszcze nie zapłacił.

Po przekroczeniu miesięcznego limitu przychodu należy zarejestrować działalność gospodarczą (w ciągu 7 dni). To oznacza, że trzeba na bieżąco kontrolować swoje przychody.

Limit przychodów to nie wszystko. Działalność nierejestrowa jest dopuszczalna tylko jeżeli dana osoba nie wykonywała działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Warto pamiętać, że w tym przypadku zawieszona działalność traktowana jest jako niewykonywana.

PRZECZYTAJ TEŻ:

  1. Działalność nierejestrowana a ubezpieczenie zdrowotne
  2. Działalność nierejestrowana kosmetyczki a Sanepid
  3. Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko, co musisz wiedzieć
  4. Działalność nierejestrowana a praca na etacie. Czy można pracować i prowadzić działalność nierejestrową?
  5. Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?

Jakie usługi można świadczyć w ramach działalności nierejestrowanej?

W ramach działalności nierejestrowanej można świadczyć usługi, które nie wymagają uzyskania zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności gospodarczej (więcej na ten temat niżej).

W ramach „biznesu na próbę” można zatem np. sprzedawać na platformach handlowych.

Jeśli chodzi o usługi, dopuszczalne jest m.in. udzielanie korepetycji, działalność marketingowa, copywriting, fotografia na zamówienie, projektowanie graficzne, wykonywanie drobnych napraw prowadzenie szkoleń, sprzątania czy opieka nad dziećmi.

Usługi w ramach działalności nierejestrowanej – zmiany od stycznia 2025 roku

Warto pamiętać, że świadczenie usług w ramach działalności nierejestrowej wiąże się z pewnym ryzykiem. Według interpretacji ZUS taki „biznes na próbę” podlega oskładkowaniu na zasadach ogólnych jako umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie). To ma się zmienić od 1 stycznia 2025 r. – osoby świadczące usługi w ramach działalności nierejestrowanej będą mogły zawierać umowy zlecenia bez obciążenia składkami.

Trzeba pamiętać, że oskładkowania działalności nierejestrowanej nie muszą obawiać się studenci do 26 roku życia, którzy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom.

Czego nie można robić w ramach działalności nierejestrowanej?

W ramach działalności nierejestrowej nie można prowadzić działalności regulowanej. Przychód nie ma tutaj znaczenia.

Działalność regulowana wymaga zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru. Założenia firmy będzie zatem konieczne w przypadku m.in. sprzedaży alkoholu, świadczenia usług detektywistycznych, prowadzenia apteki, zbierania i przetwarzania odpadów, ochrony osób i mienia, prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej, prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców czy organizowania imprez turystycznych.

W ramach działalności nierejestrowanej nie można również wykonywać określonych czynności, które są działalnością gospodarczą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców (to m.in. usługowe prowadzenia ksiąg rachunkowych).

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!