e-Doręczenia: system doręczeń elektronicznych obowiązkowy prawdopodobnie od 1 stycznia 2024 roku

e-Doręczenia to system służący do korespondencji elektronicznej, dzięki której mogą komunikować się wszelkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego. Obecnie skrzynki do e-doręczeń nie są powszechnie obowiązujące, jednak w ciągu najbliższych lat się to zmieni. Sprawdź, na co się przygotować.

Dzięki elektronicznemu odpowiednikowi  listu poleconego za potwierdzeniem odbioru komunikacja ma stać się łatwiejsza i bezpieczniejsza. Ich działanie reguluje ustawa o doręczeniach elektronicznych. Za wprowadzanie tego systemu w życie odpowiada Minister Cyfryzacji.

e-Doręczenia dla przedsiębiorców

e-Doręczenia czyli usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego ma znacząco ułatwić i przyspieszyć przepływ korespondencji między firmami i urzędami. Nie trzeba już będzie osobiście „fatygować się” do urzędów, odbierać papierowych listów poleconych, czy archiwizować papierowej korespondencji.

e-Doręczenia to usługa, która pozwala wysyłać i odbierać korespondencję elektronicznie. Jest przy tym równoważna z wysłaniem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Zaletą takiej usługi jest to, że można wysłać i odebrać taką przesyłką o dowolnej porze, z dowolnego miejsca.

Dzięki e-Doręczeniu mamy gwarancję właściwej identyfikacji nadawcy i adresata, a także integralności przesyłania danych, co sprawia, że zafałszowanie tych danych będzie praktycznie niemożliwe. Da się też skutecznie rozpoznać datę wysłania i otrzymania korespondencji.

Obowiązek e-Doręczeń

Skrzynka do e-Doręczeń będzie obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, a także w KRS. Adres e-Doręczeń będą miały również podmioty niepubliczne, które są wpisane do KRS. Chodzi tu na przykład o fundacje i stowarzyszenia.

Skrzynka do e-Doręczeń dla obywatela nie będzie tym samym co skrzynka firmowa. Jeśli masz biznes, będzie trzeba założyć drugą dla tego biznesu.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Dlaczego warto założyć konto przedsiębiorcy na biznes.gov.pl?
  2. Czy mam obowiązek przyjąć dokument z pieczęcią elektroniczną?
  3. Jak dokonać zmiany w KRS? Zmiana danych w Krajowym Rejestrze Sądowym
  4. Jak wypełnić wniosek CEIDG?
  5. Zastosowanie usług zaufania w systemie faktur elektronicznych KSeF

Od kiedy e-Doręczenia?

Choć podmioty publiczne i jednostki samorządu terytorialnego, a także sądy muszą wprowadzić korespondencję poprzez e-Doręczenia najpóźniej do 2029 roku, to urzędy centralne będą wykorzystywać ten system już od grudnia 2023.

E-Doręczenia – termin dla przedsiębiorców

Przedsiębiorstwa, które będą zarejestrowane w KRS po 10 grudnia 2023, a także firmy zarejestrowane w CEIDG po 1 stycznia 2024 będą miały uruchamiane skrzynki do e-Doręczeń od razu przy rejestracji.

Gdy firma została założona wcześniej, taki wniosek o e-Doręczenia trzeba złożyć odpowiednio:

  • do 10 marca 2024 – w przypadku firmy z rejestru KRS;
  • do 30 września 2026, w przypadku CEIDG.

e-Doręczenia dla spółek prawa handlowego

Firmy będą musiały posiadać elektroniczną skrzynkę doręczeń i posiadać wpis do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).

Wpis do Bazy Adresów Elektronicznych oznacza wyrażenie zgody na to, by korespondencja była dostarczana na wskazany adres elektroniczny. Wykorzystywać się go będzie w postępowaniach administracyjnych i cywilnych. Ma to uprościć proces doręczania przesyłek i zastąpić dokumenty papierowe – elektronicznymi.

Wprowadzenie e-doręczeń to zdecydowanie krok naprzód w kontaktach przedsiębiorców z administracją publiczną. Ma to przyspieszyć wiele procesów i ułatwić komunikację z urzędami.

Poznaj pozostałe artykuły z kategorii Działalność gospodarcza.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!