Czym zajmuje się główny księgowy? Zakres obowiązków i zarobki

Poznaj rolę, obowiązki oraz znaczenie głównego księgowe dla prawidłowego funkcjonowania finansowego przedsiębiorstwa. Z czym wiąże się stanowisko głównego księgowego? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym się zajmuje główny księgowy w firmie.

Rola głównego księgowego w firmie – najważniejsze obowiązki

Główny księgowy to istotne stanowisko przeznaczone dla doświadczonych specjalistów. Musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Do jego zadań należy przede wszystkim planowanie, nadzorowanie i koordynowanie wszelkich działań dotyczących rachunkowości o operacji finansowych w przedsiębiorstwie. Pilnuje, by spełniane były standardy prawa podatkowego.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Główny księgowy odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych. To on gromadzi, analizuje i klasyfikuje dokumenty finansowe, zapewniając rzetelne odzwierciedlenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dobry główny księgowy pomaga zarządowi monitorować dochody, wydatki, a także ogólną sytuację finansową.

Sporządzanie Raportów Finansowych

Jednym z kluczowych obowiązków głównego księgowego jest przygotowywanie raportów finansowych. Są one niezbędne do wewnętrznego monitorowania stanu finansów, ale także służą jako źródło informacji dla inwestorów, partnerów biznesowych oraz instytucji finansowych.

Rozliczenia podatkowe

Główny księgowy odpowiada za prawidłowe i terminowe rozliczenia podatkowe. Śledzi zmiany w przepisach podatkowych, aby firma działała zgodnie z obowiązującym prawem. Zabezpiecza to firmę przed ewentualnymi sankcjami finansowymi związanymi z nieprawidłowymi deklaracjami podatkowymi.

Prognozowanie finansów

Główny księgowy uczestniczy w procesie budżetowania oraz prognozowania finansowego. Dzięki jego wiedzy i analizom firma może lepiej planować inwestycje, wydatki oraz oszacować potencjalne przychody.

Współpraca z audytorem

Główny księgowy może mieć kontakt z audytorami zewnętrznymi, instytucjami finansowymi oraz organami kontrolnymi.

Zarządzanie księgowymi

Główny księgowy nadzoruje zespół księgowych i specjalistów finansowych. Wspiera ich pracę, nadzoruje procesy księgowe oraz zapewnia właściwe przestrzeganie procedur.

Główny księgowy pełni kluczową rolę w zapewnianiu stabilności finansowej firmy poprzez precyzyjne prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie raportów finansowych, dbanie o zgodność z przepisami podatkowymi oraz aktywny udział w procesie budżetowania.

Ile zarabia główny księgowy?

Przeciętnie główny księgowy zarabia 9 100 złotych brutto. Co drugi główny księgowy otrzymuje pensję od 6 840 zł do 12 710 zł. 25% najgorzej wynagradzanych głównych księgowych zarabia poniżej 6 840 zł brutto. Na zarobki powyżej 12 710 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych głównych księgowych.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej takich artykułów znajdziesz w kategorii Księgowość.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!