Na czym polega franczyza? Porównanie popularnych franczyz

Franczyza może być ciekawym, a jednocześnie zyskownym biznesem. Szczególnie jeśli zależy nam na współpracy z dużą, rozpoznawalną marką. Jaka franczyza się opłaca i jak to w ogóle działa?

W Polsce działa mnóstwo franczyz. Często trudno nam odróżnić od nich „zwykłe biznesy”. Poznaj najpopularniejsze franczyzy. Przekonaj się, które marki do nich nie należą. Więcej o tym w naszym artykule.

Na czym polega franczyza?

Franczyza (nie mylić z franszyzą, która jest pojęciem znanym z ubezpieczeń) to sposób prowadzenia biznesu, w którym przedsiębiorca prowadzi biznes we współpracy ze znaną marką, wykorzystując jej model biznesowy. Na czym polega franczyza?

Przedsiębiorca działa we własnym imieniu i na własne ryzyko, ale zgodnie z modelem biznesowym i wymogami określonymi przez franczyzodawcę. Franczyzodawca przekazuje know-how i koncepcję biznesową. W przypadku franczyzy bezpośredniej franczyzodawca nadzoruje przedsiębiorcę, doradza mu, szkoli pracowników, pomaga też w promocji i marketingu.

Umowa franczyzy

Ważnym elementem franczyzy jest umowa franczyzowa i pakiet franczyzowy. To dokumenty, które dokładnie opisują zasady współpracy, a także model biznesowy franczyzodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zarobić pieniądze? 20 sposobów na zarabianie nie tylko w Internecie

Zawiera się w nim między innymi to, w jaki sposób może być wykorzystywany znak towarowy franczyzodawcy, know-how, dokładny opis usług, które świadczy franczyzodawca na rzecz franczyzobiorcy. W dokumencie określa się także jakie opłaty franczyzowe będą musiały być uregulowane przez przedsiębiorcę.

Warto wiedzieć, że umowa franczyzowa jest umową nienazwaną. Znaczy to tyle, że jej warunki mogą być określone na zasadzie swobody umów. Innymi słowy, nie ma jednego określonego wzoru franczyzy.

Czy franczyza się opłaca?

Jedną z podstawowych zalet franczyzy jest to, że możemy korzystać ze sprawdzonego systemu biznesowego. To daje większą szansę na odniesienie sukcesu przez to, że maksymalnie ograniczamy ryzyko biznesowego niepowodzenia.

Do niedogodności można zaliczyć przede wszystkim to, że biznesu nie możemy prowadzić całkowicie dowolnie. Przedsiębiorca jest ograniczony koniecznością działania zgodnie z koncepcją całej sieci. Trzeba też uiszczać opłaty za korzystanie z franczyzy.

Prowadzenie franczyzy w Polsce

Ile kosztuje franczyza Żabki?

Model biznesowy Żabki polega na rozwijaniu sieci we franczyzie. W największym uproszczeniu osoba zainteresowana współpracą z siecią otrzymuje do zarządzania sklep sieci. Dzięki franczyzie Żabki nie musi inwestować w wystrój, czy zatowarowanie sklepu.

Zamiast tego zobowiązana jest do efektywnego zarządzania sklepem. Konieczna inwestycja to nie więcej niż 5 tys. złotych. Dodatkową zaletą jest to, że cały proces od momentu zgłoszenia do przejęcia sklepu zajmuje niewiele czasu.

Co dostaje franczyzobiorca? Do dyspozycji dostaje wyposażony i zatowarowany sklep. Żabka wspiera też marketingowo i realizuje dostawy. Nowi franczyzobiorcy dostają też gwarancje miesięcznego przychodu w pierwszym roku działalności. W 2023 roku jest to 22 tys. złotych. (stan na kwiecień 2023).

Ile kosztuje franczyza McDonald’s?

McDonald’s to chyba najbardziej znana franczyza na świecie. Kandydaci na franczyzobiorców muszą spełnić szereg warunków i przejść długą weryfikację. Jednak podstawą są pieniądze.

Żeby w ogóle rozpocząć rozmowę o współpracy franczyzowej z McDonald’s, przedsiębiorca musi dysponować własnymi środkami w kwocie minimum 2 miliony złotych na franczyzę, 45 000 dolarów na wstępną opłatę licencyjną, a także około 70 tysięcy złotych na zaopatrzenie restauracji w produkty, czy opakowania.

CZYTAJ TAKŻE: Dropshipping – jak zacząć? Wszystko, co musisz wiedzieć o dropshippingu

W przypadku franczyzy McDonald s przejmuje się już uruchomiony lokal, który przez jakiś czas prowadzony jest bezpośrednio przez centralę. Sam budynek restauracji jest zawsze własnością sieci McDonald s. Franczyzobiorca jest właścicielem sprzętu i wyposażenia w środku.

Pepco franczyza – ile kosztuje?

Wśród zapytań dotyczących franczyzy, często pojawia się to ile kosztuje franczyza Pepco. Ta znana w wielu krajach sieciówka odzieżowa nie prowadzi współpracy franczyzowej. Być może za jakiś czas taka możliwość się pojawi. Na tym etapie rozwój sieci oparty jest o własne sklepy.

Ile kosztuje franczyza KFC?

Nie ma też możliwości zawarcia zewnętrznej umowy o prowadzenie restauracji KFC. Jedynym franczyzobiorcą KFC w Polsce jest firma AmRest, która licencję na prowadzenie lokali KFC, otrzymała od Yum! Brands Inc. (właściciela KFC). AmRest jest zatem franczyzobiorcą tej marki i jako jedyny może otwierać lokale pod szyldem KFC w Polsce.

Czy franczyza InPost się opłaca?

Franczyza InPost opiera się przede wszystkim na obsłudze przesyłek InPost. Oferta kierowana jest to przedsiębiorców, którzy prowadząc lokal handlowy lub usługowy czynny przez 8 godzin nieprzerwanie. W takim lokalu otwierany jest Punkt Obsługi Paczek. Przedsiębiorca otrzymuje prowizję, za obsługę poszczególnych produktów.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!