ZUS DRA. Do kiedy rozliczyć składkę zdrowotną?

ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa, w której wykazuje się składki ZUS i wypłacone świadczenia. Deklarację ZUS DRA trzeba składać zarówno gdy płaci się pełne składki ZUS, jak i wtedy gdy korzysta się z ulg (np. Ulga na Start, czy Mały ZUS Plus).

Każda osoba, która prowadzi działalność i opłaca składki za siebie, musi w 2023 roku złożyć roczne rozliczenie składek za ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko dlatego, że składka zdrowotna liczona jest na podstawie przychodów za 2022. Dotyczy to rozliczenia podatku według skali, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, jak wypełnić ZUS DRA.

Co to jest ZUS DRA?

ZUS DRA jest deklaracją rozliczeniową składaną za okresy miesięczne, na której wykazuje się składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłacone świadczenia. ZUS DRA rozliczamy, prowadząc działalność jednoosobową i nie płacąc składek za inne osoby.

Dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok składa się do 20 maja 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Składka zdrowotna. Po co ją płacimy?

Jak wypełnić ZUS DRA?

W przypadku wypełniania deklaracji DRA ręcznie trzeba to zrobić dużymi drukowanymi literami.

zus dra

W polu 01 – wpisujemy:

3 – dla deklaracji składanych do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni dla płatników składek posiadających osobowość prawną;

6 – dla deklaracji składanych do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni dla pozostałych płatników składek.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników, wpisują w polu 01 formularza ZUS DRA „6”.

Gdy płatnik jest osobą fizyczną, wówczas uzupełnia również pole 03 – tu wpisujemy PESEL. Osoby, które nie posiadają PESEL-u, wypełniają pole 04 lub 05 (w pierwszym dowód osobisty, w drugim paszport). 

CZYTAJ TAKŻE: Wpłata składek ZUS na poczcie – czy można to zrobić?

Pole 07 służy do wpisania nazwiska, pole 08 do wpisania pierwszego imienia płatnika składek. Pole 09 przeznaczone jest na datę urodzenia. W pozostałych polach wpisujemy odpowiednią wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Formularz ZUS DRA

Od stycznia 2022, na mocy przepisów tzw. Polskiego Ładu, wprowadzono nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej. Wyliczać ją trzeba co miesiąc, składając formularz ZUS DRA. 

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA wraz z raportami imiennymi za ubezpieczonych zawierają informacje o wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia pobranych przez płatnika za ubezpieczonych. To na podstawie deklaracji DRA dokonuje się wpłaty na indywidualny numer składkowy w ZUS.

Czy DRA trzeba składać co miesiąc?

Formularz ZUS DRA trzeba składać co miesiąc. Ten obowiązek nałożony jest przez przepisy. Gdy nie stosujemy się do nich, ZUS może zastosować różnego rodzaju sankcję, wśród których jest nawet grzywna do 5 tys. złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Ubezpieczenia społeczne i emerytalne

Co się stanie, gdy nie złożę DRA?

W razie niezłożenia przez płatnika dokumentów rozliczeniowych ZUS nie stosuje powielenia deklaracji z poprzedniego miesiąca, a sporządza DRA z urzędu. Wykazane na nim są wtedy kwoty składek na poziomie minimalnym. Oznacza to również konieczność złożenia korekty oraz dopłaty składek wraz z ewentualnymi odsetkami.

Jak złożyć formularz DRA przez Małą Księgowość?

W Małej Księgowości możesz załatwić wszystkie formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wlicza się się w to również składanie formularza ZUS DRA.

Aby to zrobić:

  1. Otwórz okno 'Płace’ > 'Operacje’ > 'Eksport danych do programu PŁATNIK’.
  2. Kliknij 'Nowy’ i podaj numer deklaracji rozliczeniowej, miesiąc, rok, termin przekazywania deklaracji i raportów.
  3. Kliknij 'OK’ by zaakceptować deklarację i 'Podgląd’ by zobaczyć gotowy dokument.
  4. Wybierz 'Eksport’, by przesłać dokument do programu ZUS Płatnik.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!