Wójt jest osobą, którą mieszkańcy wybrali, aby stał na czele gminy i odpowiadał za jej rozwój. Na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Ile zarabia za swoją pracę? Co z prowadzeniem firmy? Sprawdzamy, czy stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta wiąże się z dużymi pieniędzmi.
Spis treści
Od czego zależą zarobki wójta?
Zarobki wójta zależą od:
- decyzji rady gminy lub rady miasta;
- ustawy o pracownikach samorządowych;
- minimalnej i maksymalnej granicy wynagrodzenia wyznaczonej przez rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
- liczby mieszkańców miasta/gminy (związana jest z nią stawka ustalona w rozporządzeniu Rady Ministrów).
Maksymalne wynagrodzenie wójta nie może przekroczyć miesięcznie 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w rozporządzeniu, a minimalne nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia określonego w rozporządzeniu (16 834,85 zł).
Na wynagrodzenie szefa samorządu składa się wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego (30% sumy wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego).
Ostatecznie wynagrodzenie wójta ustala rada gminy (art. 8. 2. ustawy o pracownikach samorządowych).
Jakie jest maksymalne wynagrodzenie wójta?
Maksymalne wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta miasta może sięgnąć 21 043,57 zł miesięcznie. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, maksymalna pensja wójta, burmistrza i prezydenta może sięgnąć 11,2-krotności kwoty bazowej. W 2025 roku kwota bazowa wynosi 1 878,89 zł.
CZYTAJ TAKŻE:
- Ile zarabia żołnierz w polskiej armii?
- Średnia krajowa – ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
- Drugi próg podatkowy – ile wynosi i jak go obliczyć?
- Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?
- Wzrost płacy minimalnej. Jaka będzie podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku?
Czy wójt może zarabiać, prowadząc działalność gospodarczą?
Nie, wójt nie może zarabiać, prowadząc działalność gospodarczą na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu.
Zakaz ten nie dotyczy działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego, a także pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
Czy wójt może być w radzie nadzorczej i pozostałe ograniczenia
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, szef samorządu terytorialnego nie może być:
- członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego, lub likwidatorem tych spółek;
- syndykiem lub zastępcą syndyków w postępowaniu upadłościowym, lub nadzorcami, lub zarządcami w postępowaniu restrukturyzacyjnym;
- zatrudnionym lub wykonywać inne zajęcia w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność;
- być członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych;
- być członkiem zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą;
- posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10% kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek.
Wójt, burmistrz i prezydent nie może być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, lub jednostki samorządu terytorialnego przekraczającym 10% akcji, lub udziałów. Ten zakaz nie dotyczy szefów gmin/miast, którzy zajmują stanowiska w organach spółek ze wskazania Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych, spółek z udziałem Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego.
Zarobki radnych gmin
Zarobki radnych gmin są obliczane zupełnie inaczej, niż te wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przede wszystkim, są znacznie niższe. Jeśli chcesz wiedzieć na ich temat więcej, przeczytaj: Ile zarabia radny?