Nazwa firmy – jak stworzyć dobrą?

Nazwa firmy to coś, na co dalej się nie zdecydowałeś? Zastanawiasz się, czy na pewno ma znaczenie? Przeczytaj i dowiedz się, czy to ważny element i jak stworzyć dobrą nazwę firmy.

Nazwa firmy nie dla wszystkich jest istotna. Niektórzy przedsiębiorcy nie przywiązują do niej dużego znaczenia. Są i tacy, którzy z procesu wymyślania nazwy dla firmy robią bardzo ważne wydarzenie. Czy to, jak nazwiesz firmę, ma znaczenie?

Nazwa firmy – czy ma znaczenie?

Niezależnie od tego, czy przywiązujemy duże znaczenie do nazwy, czy też nie, o jednej rzeczy trzeba pamiętać. Niezależnie od tego, jak ma nazywać się firma, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi ona zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Nazwa firmy, jak i firma w znaczeniu prawnym są tym samym. Podstawowym elementem nazwy firmy jest więc imię i nazwisko przedsiębiorcy. Można, choć nie trzeba dodać do nazwy dodatkowe określenie, albo wskazanie nazwy przedsiębiorcy. Gdy mamy do czynienia z osobą prawną, czyli np. spółką kapitałową lub spółką z o.o. to konieczne jest zawsze określenie rodzaju spółki, np. spółka z o.o., czy spółka akcyjna.

Po co nazywać firmę?

Nazwa przedsiębiorstwa ma wyróżniać je od innych. Może też od razu wskazywać klientowi, czym firma się zajmuje i co oferuje. Jej nazwa nie może wprowadzać klientów w błąd. W przypadku gdy chcemy, by stała się marką, to warto od początku już się zabezpieczyć. Gdy dokonamy rejestracji nazwy, to jako przedsiębiorca mamy prawo do zgłoszenia wszelkich naruszeń związanych z marką albo naprawienia wszystkich szkód, które zostały dokonane w związku z naruszeniami marki.

Dobra nazwa firmy

Dobra nazwa firmy oprócz imienia i nazwiska przedsiębiorcy może też mieć dopisek dotyczący rodzaju prowadzonej działalności (zakład mechaniczny Jan Kowalski). Nazwa taka nie może wprowadzać w błąd, czyli piekarnia nie może być oznaczona np. jako serwis mechaniczny Jan Kowalski.

Nazwa a znak towarowy

Znak towarowy może, ale nie musi być tym samym co nazwa twojej firmy. Znak towarowy jest chroniony na mocy przepisów prawa własności przemysłowej. Rejestruje się go w urzędzie patentowym poprzez zastrzeżenie sobie wyłącznego prawa do niego.

Imię i nazwisko w nazwie firmy

Pełna nazwa firmy to imię i nazwisko przedsiębiorcy razem z ewentualnym dopiskiem (np. oznaczeniem działalności). Na fakturze i innych dokumentach księgowych musimy stosować zawsze pełną nazwę firmy. W codziennym kontakcie z klientami, kontrahentami można używać nazwy skróconej (bez imienia i nazwiska).

Jak stworzyć dobrą nazwę firmy?

Nazwa twojej firmy powinna być unikatowa. Zdarza się, że przedsiębiorcy korzystają z okazji i nazwę firmy ustalają zgodnie z odpowiednią domeną internetową. Jeśli konkretna domena jest wolna, to taką nazwę tworzą. Wszystko po to by łatwiej było znaleźć firmę w internecie. Jedną z zasad tworzenia nazw firmy jest to, by nazwa była prosta. Chodzi o to, by dało się ją łatwo zapisać i by nie sprawiała kłopotów przy wymowie. Dość ryzykowne może być połączenie liter i cyfr.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!