Kiedy dostanę zwrot podatku PIT za 2023 rok? Zobacz, jak sprawdzić status zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego?

Jak sprawdzić zwrotu podatku? Dzięki usłudze oferowanej przez Urząd Skarbowy, dokładniej poznasz termin zwrotu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak to zrobić.

Rozliczenie PIT i zwrot nadpłaty podatku

Rozliczanie zeznań podatkowych za 2023 roku zaczęło się 15 lutego 2024 r. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z usługi Twój e-PIT znajdą w niej gotowe deklaracje podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ.

Termin na rozliczenie mija 30 kwietnia, jednak osoby, które zrobią to wcześniej, szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Krajowa Administracja Skarbowa informowała, że w 2023 roku podatnicy czekali na zwrot podatku średnio 12 dni.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek.

Gdzie można sprawdzić status zwrotu podatku?

Aby sprawdzić status zwrotu podatku, skorzystaj z usługi e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Oto kroki, które musisz wykonać:

 1. Zaloguj się do usługi e-Urząd Skarbowy (Twój e-PIT) za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, mObywatel lub bankowości elektronicznej, ewentualnie podając Twój PESEL/NIP i kwotę przychodów.
 2. Wybierz zakładkę 'Złożone dokumenty’, a następnie 'Status zwrotu’.
 3. Zobaczysz informację o tym, czy urząd skarbowy wysłał już przelew, kiedy i na jaki rachunek (będziesz mógł też porównać zwroty z poprzednich lat).

Kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty PIT za 2023 rok? Do 3 miesięcy oczekiwania

Czas oczekiwania na zwrot podatku zależy od formy, w jakiej złożysz swoje zeznanie podatkowe, a także od terminu, w którym to zrobisz. 

PIT wysłany elektronicznie

 • Jeśli wysłałeś PIT przed 15 lutego: zwrot dostaniesz najpóźniej do 1 kwietnia 2024 (do 45 dni).
 • Jeśli wysłałeś PIT między 15 lutego a 30 kwietnia: otrzymasz zwrot do 45 dni po dniu następującym po dniu złożenia deklaracji.
 • Nie wysłałeś PIT-u samodzielnie, został automatycznie zaakceptowany 30 kwietnia: do 30 lipca 2024 (do 3 miesięcy).
 • Posługujesz się Kartą Dużej Rodziny: do 30 dni po złożeniu deklaracji.

PIT papierowy

 • Jeśli twoja deklaracja trafiła do Urzędu Skarbowego do 15 lutego: zwrot dostaniesz do połowy maja 2024.
 • Jeśli Twoja deklaracja trafiła do Urzędu Skarbowego od 15 lutego do 30 kwietnia: zwrot dostaniesz do 3 miesięcy od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.

CZYTAJ TAKŻE:

 1. Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024 
 2. PIT-36 – kogo dotyczy? Jak go wypełnić?
 3. Jak wypełnić PIT-37. Instrukcja krok po kroku i termin składania PIT-u 2023
 4. Jak zapłacić mniejszy podatek dochodowy? 10 pomysłów 
 5. Poznaj Małą Księgowość Rzeczpospolitej

Zwrot podatku dla emerytów

Skarbówka zwróci nadpłacony podatek niektórym osobom pobierającym świadczenia emerytalne. Na zwrot mogą liczyć emeryci ze świadczeniami do maksymalnie 2 500 zł brutto miesięcznie, czyli 30 000 zł rocznie. Wynika to z tego, że oprócz składki zdrowotnej, od 13. i 14. emerytury potrącono również zaliczkę na podatek dochodowy PIT. To znaczy, że emeryci dostali niższe wypłaty i mogą spodziewać się zwrotu zaliczki pobranej przez ZUS lub KRUS.

Ile emeryci będą czekali na zwrot nadpłaconego podatku? Obowiązują takie same zasady, jak w przypadku innych podatników: do 45 dni w przypadku e-deklaracji i 3 miesięcy dla deklaracji papierowych.

Ile wyniesie zwrot podatku PIT dla emerytów? Najwięcej otrzymają osoby, które miały niskie świadczenia oraz rozliczały się wspólnie z małżonkami. Kwota zwrotu wyniesie od 78 zł do 413 zł.

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Więcej o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych dowiesz się z kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!