Do czego służy PIT-28? Termin złożenia PIT-28 w 2024

PIT-28 służy do rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Choć ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania, nie zwalnia to podatnika od obowiązku właściwego rozliczenia podatku. 

Kiedy stosować formularz PIT-28? Jak wypełnić PIT-28? Kto nie może rozliczać się ryczałtem? Jak rozlicza się ryczałt? Do kiedy należy złożyć PIT-28 w 2024 roku? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Do kiedy rozliczyć PIT-28 w 2024 roku?

W 2024 roku ostatnim dniem na złożenie PIT-28 jest wtorek, 30 kwietnia. 

Formularz PIT-28

O ile pracownik etatowy rozlicza podatek wyłącznie według skali, o tyle przedsiębiorca ma do wyboru więcej możliwości. Jedną z nich jest ryczałt. Ryczałt to uproszczona forma rozliczania podatku. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się nią, to musi złożyć w urzędzie deklarację, w której wyrazi chęć rozliczania się ryczałtem. 

W zależności od rodzaju opodatkowania, do rozliczania podatku stosuje się różne podatki. I tak w przypadku ryczałtu używany formularza PIT 28. Na PIT-28 znajdują się informacje o tym, jaki przychód osiągnęliśmy w roku podatkowym. 

Wskazuje się w tym formularzu również wysokość ryczałtu od przychodów do rozliczenia. W przypadku rozliczania się ryczałtem nie mają znaczenia koszty uzyskania przychodu. Podatek to stała wartość procentowa, którą płaci się od przychodu. 

Kto składa PIT-28?

Ryczałt rozliczają przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do rozliczeń tego typu. Chodzi tu o osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, a także wspólników spółki cywilnej lub jawnej. 

Z ryczałtu mogą też korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżaw, poddzierżaw oraz umów podobnych niewiążących się z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także osoby rozliczające sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z własnych upraw i własnych hodowli.  

Do skorzystania z ryczałtu uprawnieni są ci przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku były nie wyższe niż równowartość 2 mln euro. 

Kto nie może rozliczać się ryczałtem?

Ryczałt ma pewne wyłączenia. I tak nie mogą w ten sposób rozliczać się np. osoby, które uzyskują przychody z prowadzenia apteki, sprzedaży dewiz, a także ci, którzy handlują częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. 

Jak rozliczyć ryczałt?

Jak już wspomnieliśmy, do rozliczenia ryczałtu potrzebna jest wyłącznie kwota przychodu. Przychód jest tutaj podstawą opodatkowania. Warto wiedzieć, że przychód to nie tylko te kwoty, które już otrzymaliśmy, ale również te, które są należne na podstawie wystawionych dokumentów, ale jeszcze niezapłacone. 

Ryczałt i jego stawki 

Żeby poprawnie rozliczyć ryczałt, trzeba znać stawkę ryczałtu. Stawek jest kilka i zależą od rodzaju prowadzonej działalności. 

I tak np. stawka 17% obejmuje przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów: 

 • tłumaczy, 
 • adwokatów, 
 • notariuszy, 
 • radców prawnych, 
 • biegłych rewidentów, 
 • księgowych, 
 • agentów ubezpieczeniowych, 
 • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, 
 • brokerów reasekuracyjnych, 
 • brokerów ubezpieczeniowych, 
 • doradców podatkowych, 
 • doradców restrukturyzacyjnych, 
 • maklerów papierów wartościowych, 
 • doradców inwestycyjnych, 
 • agentów firm inwestycyjnych,
 • rzeczników patentowych. 

15% ryczałtu płaci się od przychodów z zakresu reprodukcji komputerowych nośników informacji, usług reklamowych czy fotografii. 

Stawką 10% objęte są przychody ze świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek,

Są jeszcze stawki 8,5% i 12,5% dotyczące przychodów z najmu, podnajmu, poddzierżawy i dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze. 

Stawka 5,5% dotyczy także prowizji ze sprzedaży żetonów i kart magnetycznych do automatów, jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków biletowych i pocztowych.

Pełna lista stawek ryczałtu znajduje się TUTAJ.

Jak rozliczyć PIT-28?

Rozliczając się ryczałtem i składając deklarację PIT-28, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie można też skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ulgi można wziąć pod uwagę jedynie w przypadku rozliczenia przychodów z najmu. 

Jak wypełnić formularz PIT-28?

Wypełnienie formularza PIT-28 nie jest trudne. 

 1. W polu nr 1 wpisuje się identyfikator podatkowy. To PESEL lub NIP w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób składających PIT-28 z tytułu przychodów z najmu prywatnego. 
 2. W polu nr 4 wpisuje się rok podatkowy, za który składana jest deklaracja. 
 3. W rubryce nr 5 wpisuje się dane urzędu skarbowego, do którego składamy deklarację. 
 4. Pole nr 6 określa czy składamy deklarację po raz pierwszy, czy jest to korekta już złożonego zeznania. 
 5. Pola 7 i 8 służą do wpisania imienia i nazwiska.
 6. Pola 9 i 10 to daty urodzenia i kraju zamieszkania. 
 7. Kolejne dwa pola to oznaczenie województwa i powiatu. 
 8. Kolejne numery, aż do 18 to rubryki do uzupełnienia danych adresowych. 
 9. Kolejne pola służą do oznaczenia przychodów przynależnych do konkretnej stawki ryczałtu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak zarobić jak najwięcej, czyli czym jest maksymalizacja zysku?

Firmy konsekwentnie dążą do osiągnięcia jak najwyższych profitów. Przyglądamy się, co wpływa na maksymalizację zysków, odpowiadamy na pytania: czym jest, jakie są jej cele...

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych

Podatek od nieruchomości dotyczy bardzo dużej grupy osób, jednak nie każdy właściciel mieszkania, domu lub gruntów musi go zapłacić. Sprawdzamy, kto i na jakich...

Dofinansowanie na szkolenia

Jak podnieść kwalifikacje swoich pracowników, jak sprawniej prowadzić swoją firmę? Nowe umiejętności zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach. Teraz najważniejsza informacja: nie musisz finansować wyspecjalizowanych...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!