Rozlicz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w PIT-28 online. Do kiedy złożyć PIT 28 za 2023 rok?

PIT-28 służy do rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Choć ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania, nie zwalnia to podatnika od obowiązku właściwego rozliczenia podatku.

Kiedy stosować formularz PIT-28? Jak wypełnić PIT-28? Kto nie może rozliczać się ryczałtem? Jak rozlicza się ryczałt? Do kiedy należy złożyć PIT-28 w 2024 roku? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Do kiedy rozliczyć PIT-28 w 2024 roku?

W 2024 roku ostatnim dniem na złożenie PIT-28 jest wtorek, 30 kwietnia.

Deklaracja PIT-28 za ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

O ile pracownik etatowy rozlicza podatek wyłącznie według skali, o tyle przedsiębiorca ma do wyboru więcej możliwości. Jedną z nich jest ryczałt. Ryczałt to uproszczona forma rozliczania podatku. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się nią, to musi złożyć w urzędzie deklarację, w której wyrazi chęć rozliczania się ryczałtem.

W zależności od rodzaju opodatkowania, do rozliczania podatku stosuje się różne druki do rocznych rozliczeń podatku. I tak w przypadku ryczałtu używany formularza PIT 28. Na PIT-28 znajdują się informacje o tym, jaki przychód osiągnęliśmy w roku podatkowym.

Wskazuje się w tym formularzu również wysokość ryczałtu od przychodów do rozliczenia. W przypadku rozliczania się ryczałtem nie mają znaczenia koszty uzyskania przychodu. Podatek to stała wartość procentowa, którą płaci się od przychodu.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości? Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi przychodami i wydatkami.

Kto składa PIT-28 za 2023 rok?

Ryczałt rozliczają przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do rozliczeń tego typu. Chodzi tu o osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, a także wspólników spółki cywilnej lub jawnej.

Z ryczałtu mogą też korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżaw, poddzierżaw oraz umów podobnych niewiążących się z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także osoby rozliczające sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z własnych upraw i własnych hodowli.

Do skorzystania z ryczałtu uprawnieni są ci przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku były nie wyższe niż równowartość 2 mln euro.

Kto nie może rozliczać się ryczałtem?

Ryczałt ma pewne wyłączenia. I tak nie mogą w ten sposób rozliczać się np. osoby, które uzyskują przychody z prowadzenia apteki, sprzedaży dewiz, a także ci, którzy handlują częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Jak rozliczyć ryczałt?

Jak już wspomnieliśmy, do rozliczenia ryczałtu potrzebna jest wyłącznie kwota przychodu. Przychód jest tutaj podstawą opodatkowania. Warto wiedzieć, że przychód to nie tylko te kwoty, które już otrzymaliśmy, ale również te, które są należne na podstawie wystawionych dokumentów, ale jeszcze niezapłacone.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Zmiany w ryczałcie 2024 – więcej osób będzie mogło rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  2. Ryczałt od przychodów – stawki 2024
  3. Rozliczanie kwartalne podatku dochodowego. Kiedy można je zastosować?
  4. Przychód i dochód – czym się różnią?
  5. Zmiana formy opodatkowania – jak i kiedy to zrobić? Rozważ za i przeciw

Ryczałt i jego stawki

Żeby poprawnie rozliczyć ryczałt, trzeba znać stawkę ryczałtu. Stawek jest kilka i zależą od rodzaju prowadzonej działalności.

I tak np. stawka 17% obejmuje przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów:

  • tłumaczy,
  • adwokatów,
  • notariuszy,
  • radców prawnych,
  • biegłych rewidentów,
  • księgowych,
  • agentów ubezpieczeniowych,
  • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
  • brokerów reasekuracyjnych,
  • brokerów ubezpieczeniowych,
  • doradców podatkowych,
  • doradców restrukturyzacyjnych,
  • maklerów papierów wartościowych,
  • doradców inwestycyjnych,
  • agentów firm inwestycyjnych,
  • rzeczników patentowych.

15% ryczałtu płaci się od przychodów z zakresu reprodukcji komputerowych nośników informacji, usług reklamowych czy fotografii.

Stawką 10% objęte są przychody ze świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Są jeszcze stawki 8,5% i 12,5% dotyczące przychodów z najmu, podnajmu, poddzierżawy i dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze.

Stawka 5,5% dotyczy także prowizji ze sprzedaży żetonów i kart magnetycznych do automatów, jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków biletowych i pocztowych.

Pełna lista stawek ryczałtu znajduje się TUTAJ.

PIT-28 a ulgi i wspólne rozliczanie z małżonkiem

Rozliczając się ryczałtem i składając deklarację PIT-28, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, chyba że przychody rozliczane w PIT-28 pochodzą z najmu i dzierżawy.

W PIT-28 nie rozliczysz również ulgi na dziecko.

Chcesz wiedzieć, jakie ulgi odliczysz od podatku od przychodów zryczałtowanych? Przeczytaj nasz artykuł: Co można odliczyć w PIT 2023?

Jak wypełnić formularz PIT-28?

Wypełnienie formularza PIT-28 nie jest trudne.

  1. W polu nr 1 wpisuje się identyfikator podatkowy. To PESEL lub NIP w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób składających PIT-28 z tytułu przychodów z najmu prywatnego.
  2. W polu nr 4 wpisuje się rok podatkowy, za który składana jest deklaracja.
  3. W rubryce nr 5 wpisuje się dane urzędu skarbowego, do którego składamy deklarację.
  4. Pole nr 6 określa czy składamy deklarację po raz pierwszy, czy jest to korekta już złożonego zeznania.
  5. Pola 7 i 8 służą do wpisania imienia i nazwiska.
  6. Pola 9 i 10 to daty urodzenia i kraju zamieszkania.
  7. Kolejne dwa pola to oznaczenie województwa i powiatu.
  8. Kolejne numery, aż do 18 to rubryki do uzupełnienia danych adresowych.
  9. Kolejne pola służą do oznaczenia przychodów przynależnych do konkretnej stawki ryczałtu.

Druk deklaracji podatkowej PIT-28

Deklarację podatkową PIT-28 do druku znajdziesz tutaj.

Jak rozliczyć PIT 28 online?

Aby rozliczyć PIT-28 online, wystarczy, że zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego i przejdziesz do usługi Twój e-PIT. Deklaracja PIT-28 będzie na Ciebie czekać w zakładce ’Złóż PIT’.

PIT-28 – często zadawane pytania

Co to za podatek PIT-28?

PIT-28 to roczna deklaracja podatkowa, która pozwala rozliczyć podatek dochodowy za przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak rozliczyć PIT-28 za najem?

Rozliczając PIT-28 za najem jesteś objęty nieco innymi zasadami, niż osoba korzystająca z tej samej deklaracji, by rozliczyć przychody z działalności. Możesz między innymi skorzystać z ulg, których nie można zastosować do przychodów z działalności. Dotyczą Cię stawki:

  • 8,5% od przychodu do kwoty 100 000 zł,
  • 12,5% od przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Czy PIT-28 rozlicza się automatycznie?

PIT-28 nie zostanie rozliczony automatycznie przez Urząd Skarbowy. Należy samodzielnie go uzupełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego za pomocą usługi Twój e-PIT.

Kto wypełnia PIT-28?

PIT-28 wypełniają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz uzyskujące przychody z najmu.

Kiedy składamy PIT-28 za najem?

PIT-28 za przychody z najmu uzyskane w 2023 roku można złożyć usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku.

Kiedy trzeba zapłacić PIT-28?

Niedopłatę wynikłą z rozliczenia rocznego PIT-28 za 2023 rok należy opłacić do 30 kwietnia 2024 roku.

Czy w PIT-28 jest kwota wolna od podatku?

Rozliczając PIT-28 nie masz prawa do odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Kto może rozliczać się na ryczałcie?

Na ryczałcie mogą rozliczać się osoby uzyskujące przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kiedy PIT-28, a kiedy PIT-36?

Deklaracja PIT-28 dotyczy osób rozliczających się ryczałtem – przedsiębiorców i osoby osiągające przychody z najmu. Natomiast PIT-36 wypełniają przedsiębiorcy rozliczający się skalą podatkową.

Kontroluj swoje przychody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Odliczenie krwi od podatku – ile można odliczyć za krwiodawstwo w PIT za 2023? Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi

Czy wiesz, że oddając krew, ratujesz życie, a jednocześnie możesz zarobić pieniądze? Honorowi dawcy krwi mają prawo do ulgi podatkowej, która pozwala na odliczenie...

Na czym polega konsolidacja sprawozdań finansowych? Dopuszczalne metody konsolidacji

Konsolidacja sprawozdań finansowych jest obowiązkowa dla spółek tworzących grupę kapitałową. W ten sposób powstaje spójny obraz ich kondycji finansowej. Dowiedz się: jakie metody zastosować...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!