Jak wypełnić PIT-37. Instrukcja krok po kroku i termin składania PIT-u 2023

Choć rozliczenie deklaracji podatkowych jest coraz łatwiejsze, warto wiedzieć, jak taką deklarację wypełnić. Dla kogo jest PIT-37? Przeczytaj o tym w naszym artykule i poznaj najważniejsze informacje. 

Kto powinien wypełnić PIT-37? Jak to zrobić? Kiedy upływa termin składania deklaracji PIT-37? Co zrobić, jeśli nie otrzymałeś PIT-11? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Do kiedy rozliczyć PIT-37 w 2023 roku?

W 2023 roku ostatnim dniem na złożenie PIT-37 jest 2 maja. Zazwyczaj ten termin upływa 30 kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypadł w sobotę, przez co data składania deklaracji została przesunięta. 

Czy 2 maja można złożyć PIT-37?

Tak, 2 maja 2023 roku możemy jeszcze złożyć deklarację PIT-37. 

Kto wypełnia PIT-37?

Formularz PIT-37 przeznaczony jest dla wszystkich, którzy uzyskują przychody z umowy o pracę, umowy zlecenie, czy o dzieło, a także emerytury i renty lub świadczenia chorobowego. 

PIT-37 dotyczy więc podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Jeśli dodatkowo podatnik uzyskuje przychody z najmu prywatnego, to dodatkowo składa też PIT 28. Jeśli uzyskuje jeszcze inne przychody, np. z działalności gospodarczej, to nie można złożyć druku PIT-37

Jak wypełnić PIT-37

Cyfryzacja rozliczeń podatków spowodowała, że dla podatników, którzy uzyskują dochody z jednego tylko źródła, zeznania podatkowe jest już wypełnione przez system podatki.gov.pl na podstawie otrzymanego od pracodawcy formularza PIT-11 lub otrzymanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularza PIT-11A lub/i PIT-40A.

Zeznanie roczne, PIT-37 może być złożone samodzielnie przez płatnika, ale i wspólnie z małżonkiem. Tak jak wspomnieliśmy PIT-37 służy wyłącznie rozliczeniu się według skali podatkowej. 

Podstawą wypełnienie PIT-37 jest uzyskany formularz PIT-11 lub 11A albo PIT-40A (w zależności od źródeł przychodów).

Jak uzupełnić PIT-37 krok po kroku?

  1. I tak w polach 1 i 2 wpisuje się numery pesel. Jeśli podatnik rozlicza się sam, wypełnia tylko pole nr 1, jeśli razem z małżonkiem, w polu nr 2 wpisuje PESEL małżonka. 
  2. Pole nr 5 służy do wpisania roku, którego dotyczy rozliczenie. 
  3. W polu nr 6 oznaczamy czy jest to rozliczenie indywidualne, czy wspólnie z małżonkiem, a może też wdowców i wdów albo osób samotnie wychowujących dzieci. 
  4. Pole 7 i 8 trzeba zaznaczyć, jeśli podatnik lub małżonek mają miejsce opodatkowania za granicą kraju, ale w danym roku osiągnął przychody opodatkowane na terytorium Polski.
  5. W kolejnych polach wskazujemy urząd skarbowy, do którego kierowane jest zeznanie. Urząd skarbowy określa się w zależności od miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku przeprowadzki obowiązuje zasada, że podatnik przynależy do urzędu zgodnie z miejscem zamieszkania w ostatnim dniu roku kalendarzowego. 

Zaznacza się też, czy zeznanie jest składane po raz pierwszy, czy jest to korekta. Część B to miejsce do wpisania adresu.

W części C uzupełnia się rubryki dotyczące przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. 

Część D służy wykazaniu przychodów lub straty łącznie z zaliczkami, które zostały odprowadzane. Odpowiednie wartości znajdują się w formularzach PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R.

W bloku E wpisujemy wszystkie możliwe odliczenia. Są to np. składki społeczne (tylko opłacone przez podatnika w roku, który podlega rozliczeniu – nie były ujęte w kosztach). 

Kolejna część przeznaczona jest wpisanie składki zdrowotnej, a w części H wskazywana jest kwota do zapłaty lub zwrotu z tytułu podatku dochodowego po wcześniejszym uwzględnieniu stosownych odliczeń.

Nie dostałem PIT-11. Co robić?

Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi deklaracji PIT-11. Jeśli tego nie dopełni, to pracownik musi samodzielnie rozliczyć podatek. Pracownik powinien na piśmie ponaglić pracodawcę albo zgłosić to do urzędu skarbowego. 

Ponieważ pracownik musi złożyć deklarację podatkową, to nawet jeśli nie ma PIT-11, powinien w dokumencie wpisać szacunkowe wartości i w uwagach dopisać, że nie otrzymał PIT-11.

Rozliczenie PIT-37 termin

Termin na złożenie zeznania rocznego PIT-37 mija zawsze 30 kwietnia. Jeśli wypada to w święto lub dzień wolny od pracy, termin ten przenosi się na kolejny dzień roboczy. Zeznanie można złożyć online, osobiście, a także pocztą.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Spółka z o.o. – zasady funkcjonowania. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest drugą co do popularności po jednoosobowej działalności gospodarczej formą prowadzenia firmy w Polsce. Ta powszechność wynika z preferencyjnych warunków...

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!