Brak rachunku na białej liście podatników VAT – co zrobić?

Biała Lista Podatników powstała po to, by ograniczyć oszustwa związane z podatkiem VAT. Co jednak zrobić, gdy kontrahenta nie ma na tej liście?

Biała Lista to specjalny rejestr płatników VAT. W rzeczywistości jest to zbiór rachunków bankowych. Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym płatnikiem VAT, ma obowiązek zgłosić rachunek bankowy do rejestru – białej listy. Jeśli dokonujemy płatności na konto kontrahenta, trzeba sprawdzić koniecznie, czy rachunek bankowy jest wpisany na białą listę.

Brak rachunku na białej liście podatników VAT – co zawiera Biała Lista Podatników?

Biała Lista Podatników VAT zawiera dokładną nazwę podatnika, NIP, REGON, PESEL albo numer KRS. W rejestrze znajduje się również adres siedziby. Dodatkowo znajdziemy tam też spis rachunków bankowych przypisanych do danej firmy.

Każdy przedsiębiorca musi skontrolować, czy rachunek, na który dokonuje płatności, znajduje się na liście podatników. Jeśli nie sprawdzimy tego, to grożą nam sankcje.

Jeżeli rachunku bankowego twojego kontrahenta nie ma na białej liście podatników, warto skontaktować się z nim i zapytać, czy dokonał zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobił, powinien to zrobić jak najszybciej.

biała lista podatników

Brak rachunku na białej liście podatników VAT – co grozi za to, że nie zapłaciłem na rachunek z białej listy?

Jeśli przedsiębiorca dokona płatności o wartości wyższej niż 15000 zł na inny rachunek niż ten wskazany w rejestrze, to nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku rozliczenia podatku VAT ponosi wtedy solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą.

Jeśli w ciągu 14 dni od przelewu na złe konto (czyli takie, które nie jest zgłoszone do Białej Listy Podatników) zgłosimy ten fakt urzędowi skarbowemu, to będziemy mogli uniknąć sankcji. Takiego zgłoszenia trzeba dokonać na druku ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego.

Sankcje polegają więc przede wszystkim na tym, że odpowiada się solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe kontrahenta.

Serwis opierający się na rejestrze białej listy jest aktualizowany raz dziennie.

Jak już wspominaliśmy, zapłata na konto, które nie jest na białej liście, grozi konsekwencjami. Jeśli jednak to się już zdarzyło, trzeba zmniejszyć koszt uzyskania przychodów albo też zwiększyć przychody.

biała lista podatników

Brak rachunku na białej liście podatników VAT – co zrobić?

Uniknięcie kary za wpłatę na rachunek jest możliwe tylko wtedy gdy będziemy weryfikować, czy rachunek znajduje się na Białej Liście Podatników. Gdy okaże się, że nie ma go na tej liście, to musimy to szybko zgłosić urzędowi skarbowemu. Wtedy nie będą grozić nam sankcje.

Warto pamiętać, że wiele systemów bankowych ma już funkcję, która pozwala na bieżąco, przy realizacji każdego firmowego przelewu sprawdzić, czy kontrahent jest na białej liście podatników.

Wystarczy najczęściej wpisać tylko numer NIP kontrahenta, a system sprawdzi aktualność danych w rejestrze. Jeśli go nie ma, system bankowy nas o tym poinformuje.

Brak rachunku na białej liście podatników VAT – jak sprawdzić, czy numery rachunków są na białej liście VAT?

Aby uniknąć sytuacji, w której dopiero po płatności okazuje się, że naszego kontrahenta na Białej Liście nie ma, należy sprawdzać ją przed wykonywaniem przelewów. Aby to zrobić, należy wejść na stronę wykazu podatników VAT.

biała lista podatników

Możesz tutaj wyszukiwać podmioty po:

  • numerze rachunku bankowego kontrahenta,
  • numerze NIP,
  • numerze REGON,
  • nazwie podmiotu.

Brak rachunku na białej liście podatników VAT – co zawiera Biała Lista VAT?

Na białej liście podatników VAT znajdziesz poniższe informacje:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;
  • numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;
  • status podmiotu: w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT; zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;
  • numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;
  • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;
  • adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
  • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
  • imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
  • imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
  • podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru;
  • oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
  • numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP

Jednym ze sposobów na wspieranie ważnych społecznie celów jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). To działanie, które jest proste i...

Wspólne rozliczenie z małżonkiem – działalność gospodarcza i inne umowy. Jak wspólnie rozliczyć PIT?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to popularny sposób na obniżenie podatku dochodowego. Jak to zrobić, co w sytuacji, gdy mąż lub żona prowadzą działalność gospodarczą,...

Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym roczne rozliczenie. Sprawdzamy, kiedy upływa czas na rozliczenie poszczególnych deklaracji PIT. Do kiedy PIT-11 przekazuje pracodawca? Pracodawca ma...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!