Kwalifikowana pieczęć elektroniczna i podpis elektroniczny – zastosowania

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna i kwalifikowany podpis elektroniczny są obecnie w codziennym użytku. Sprawdź, jakie ich zastosowania będą dla ciebie przydatne. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Czym różnią się kwalifikowana pieczęć elektroniczna od podpisu elektronicznego kwalifikowanego? Do czego możesz użyć każdego z tych narzędzi? Poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania.

Po co nam kwalifikowana pieczęć elektroniczna i podpis elektroniczny?

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, dokonywanie transakcji online czy przeprowadzanie zdalnych spotkań biznesowych. Współczesne prowadzenie firmy wymaga w związku z tym stosowania rozmaitych dokumentów elektronicznych, co jednak niesie za sobą ryzyko nadużyć, w szczególności podszywania się pod inny podmiot.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji elektronicznych wprowadzono kwalifikowaną pieczęć elektroniczną i kwalifikowany podpis elektroniczny. Obydwa rozwiązania bazują na kwalifikowanym certyfikacie zapewniającym weryfikację podmiotu korzystającego z takiej pieczęci lub podpisu. W ten sposób potwierdzane jest pochodzenie dokumentu. Te dwa rozwiązania różnią się przede wszystkim tym, do jakich podmiotów są dedykowane i jakie konkretnie pełnią funkcje w praktyce.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna a kwalifikowany podpis elektroniczny

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest przeznaczona dla osób prawnych np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to cyfrowy odpowiednik pieczątki firmowej. Oprócz potwierdzenia pochodzenia dokumentu kwalifikowana pieczęć elektroniczna zapewnia potwierdzenie integralności dokumentu (brak zmian treści dokumentu opatrzonego taką pieczęcią).

CZYTAJ TAKŻE: Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna

Może np. służyć do opieczętowania faktur elektronicznych (co pozwala uchronić przed praktyką fikcyjnych faktur), ofert handlowych, oświadczeń o przyjęciu ofert. Takiej pieczęci nie można podrobić, a kontrahent ma pewność, że np. faktura opatrzona tą pieczęcią pochodzi właśnie z konkretnej firmy.

Ze względu na funkcje zachowania integralności kwalifikowana pieczęć pozwala zabezpieczyć przed zmianami m.in. sprawozdania, raporty, regulaminy, tabele opłat lub akta pracownicze (co jest szczególnie istotne przy doręczaniu dokumentu w postaci papierowej do dokumentacji pracowniczej prowadzonej w postaci elektronicznej). Daje to pewność, że dokumenty, które nią opatrzyliśmy, są zgodne z oryginałami.

Natomiast kwalifikowany podpis elektroniczny służy osobom fizycznym i ma skutek prawny równoważny własnoręcznemu podpisowi. Co w praktyce oznacza, że jeżeli przepis prawa bądź umowa wymaga dla dokonania danej czynności prawnej formy pisemnej, to wymóg ten spełnia opatrzenie dokumentu zawierającego oświadczenie woli w postaci elektronicznej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Przykładowo umowa stron może wymagać, aby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy złożyć w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W takim przypadku można skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wysłać takie oświadczenie jako załącznik maila (jeżeli umowa nie wyłącza takiej możliwości, a adres email drugiej strony umowy jest znany).

Samo złożenie wypowiedzenia w treści maila nie spełnia formy pisemnej, ale już wysłanie załącznika opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym powinno prowadzić do skutecznego rozwiązania umowy.

Czytaj także: Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany. Różnice

Sposób na zdalne wypowiedzenie umowy o pracę kłopotliwemu pracownikowi

Co więcej, opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, pozwala pracodawcy nie narażać się na zarzut niezachowania pisemnej formy i konieczności zapłaty odszkodowania z tego tytułu.

Samo wypowiedzenie złożone bez zachowania formy pisemnej jest skuteczne, ale wadliwe. Może skutkować odpowiedzialnością pracodawcy w przypadku wniesienia przez pracownika odwołania do sądu pracy.

Złożenie wypowiedzenia opatrzonego własnoręcznym podpisem pracodawcy czy osoby upoważnionej w jego imieniu może być utrudnione. Sytuacja taka pojawia się np. gdy pracownika nie ma w zakładzie pracy. Nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy pracownik odbierze oświadczenie o wypowiedzeniu. Wypowiedzenie złożone przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego pozwala wyeliminować te problemy.

Czytaj także: Jak zwolnić pracownika?

Kwalifikowanie pieczęć elektroniczna – skróć formalności i zyskaj na czasie

Kwalifikowany podpis elektroniczny umożliwia również udział w zabezpieczonych aukcjach i przetargach elektronicznych. Ponadto kwalifikowany podpis elektroniczny – podobnie jak profil zaufany pozwala na załatwianie online spraw w Urzędach.

Kwalifikowany podpis elektroniczny można wykorzystać przy podpisywaniu i składaniu deklaracji w systemie Płatnik. Przydaje się też przy składaniu deklaracji podatkowych drogą elektroniczną do Urzędów Skarbowych.

Co ważne, kwalifikowana pieczęć elektroniczna nie stanowi alternatywy dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Użycie pieczęci nie oznacza, że zachowaliśmy formę pisemną dokumentu.

CZYTAJ TAKŻE: Podpis elektroniczny dla obcokrajowca. Jak go uzyskać?

Niemniej, zarówno kwalifikowana pieczęć elektroniczna, jak i kwalifikowany podpis elektroniczny stwarzają pole do wielu możliwości. Znacznie ułatwiają one codzienne funkcjonowanie przede wszystkim przedsiębiorców. Bazę kwalifikowanych dostawców tych usług można odnaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji.

Te narzędzia zapewniają bowiem tylko upoważnieni do tego dostawcy. Muszą oni spełniać określone wymogi w celu zapewnienia gwarancji jakości świadczonych usług. Poddaje się ich audytom pod kątem spełniania tych wymogów.

Anna Błaszak
Anna Błaszak
Kancelaria Prawna ATL LAW Anna Błaszak specjalizuje się w obsłudze prawnej polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Wśród świadczonych usług znajdują się usługi we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym m. in prawo gospodarcze, prawo spółek, prawo pracy oraz prawo podatkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!