Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy spodziewać się tej zmiany. 

Kwota wolna od podatku 2024

Kwota wolna od podatku to suma dochodów, od której nie odprowadza się podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). 

Kwota wolna od podatku dotyczy tylko tych podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), czyli na podstawie deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Nie dotyczy ona przychodów opodatkowanych liniowo czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie korzystają z niej również osoby uzyskujące dochody z odsetek, zbycia akcji, sprzedaży nieruchomości czy sprzedaży kryptowalut.

W 2024 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł rocznie. Co to oznacza w praktyce? Podatnicy, którzy zarobili w ciągu roku taką kwotę albo niższą i rozliczają się według skali podatkowej, nie zapłacą podatku.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł rocznie zaproponowała Koalicja Obywatelska podczas kampanii przedwyborczej w 2023 roku.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od osób fizycznych (druk nr 194) został skierowany do Sejmu w lutym 2024 r. Według tego projektu, kwota wolna od podatku 60 tys. zł ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Dwukrotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku oznacza wyższe dochody dla wielu gospodarstw domowych, ale z drugiej strony znacznie zmniejszy wpływy do budżetu państwa. Konsekwencje? M.in. osłabienie finansów samorządów terytorialnych.

Z tego względu wprowadzenie kwoty wolnej od podatku może zostać opóźnione.

Warto przypomnieć, że poprzedni raz kwota wolna od podatku została podniesiona od stycznia 2022 r. (z 8 000 zł do 30 000 zł rocznie).

Jak zmiana kwoty wolnej od podatku zmieni wysokość podatku PIT?

Zmiana kwoty wolnej od podatku wpłynie bezpośrednio na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jeżeli dochód podatnika w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, to nie zapłaci on żadnego podatku.

Oznacza to, że podatku dochodowego nie zapłaci nikt, czyje przychody nie przekraczają 5 tysięcy miesięcznie.

60 000 zł kwoty wolnej od podatku oznacza, że osoby fizyczne rozliczające się na zasadach ogólnych zapłacą:

  • przy pierwszym progu podatkowym: 12% podatku od dochodu od 60 000 zł do 120 000 zł,
  • przy drugim progu podatkowym: 7 200 zł (12% podatku od różnicy między 120 000 zł a 60 000 zł) plus 32% z nadwyżki ponad 120 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku? 
  2. Kwota zmniejszająca podatek 2024. Kwota zmniejszająca podatek a kwota wolna od podatku
  3. Podatek liniowy vs skala. Co się bardziej opłaca? 
  4. Czy warto wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania dla działalności gospodarczej? 
  5. Drugi próg podatkowy – ile wynosi i jak go obliczyć? 

Ile wyniesie kwota zmniejszająca podatek przy 60 000 kwoty wolnej od podatku?

Zgodnie z obecną ustawą o PIT kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł rocznie, czyli 2 500 zł miesięcznie. Stawka opodatkowania PIT wynosi 12%, więc 12% z 2 500 zł daje 300 zł. To tzw. kwota zmniejszająca podatek, która miesięcznie wynosi 300 zł, a rocznie 3 600 zł.

Po podniesieniu kwoty wolnej od podatku wzrośnie także kwota zmniejszająca podatek. Dzięki temu podatnicy zapłacą niższy podatek PIT.

Kwota zmniejszająca podatek jest iloczynem kwoty wolnej od podatku oraz 12%, czyli stawki podatku dochodowego dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł w skali roku. Przy kwocie wolnej od podatku w wysokości 60 000 zł, kwota zmniejszająca podatek wyniesie 7200 zł rocznie, czyli 600 złotych miesięcznie.

Kto zyska na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku? Jaka forma opodatkowania się opłaci?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku będzie korzystne dla osób fizycznych, które rozliczają się na zasadach ogólnych. Wśród nich znajdą się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, osoby na umowie o pracę oraz emeryci.

Najwięcej zyskają osoby fizyczne z dochodami do 5 000 zł brutto, które nie zapłacą podatku dochodowego w ogóle. Zmiana przyniesie korzyści także zarabiającym więcej, czyli powyżej 60 000 zł rocznie.

Warto jednocześnie pamiętać, że składka zdrowotna i ubezpieczenia społeczne pozostaną bez zmian.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku nie wpłynie bezpośrednio na podatników rozliczających się np. liniowo, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy w formie karty podatkowej. 

Po wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 000 zł, na atrakcyjności zyska opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali 12% i 32%.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii Podatki.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!