Zwolnienie z PIT na umowie o dzieło 2024  – czy zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy dochodów z umowy o dzieło?

Wiele osób uzyskuje dochody z tytułu umów o dzieło. Część z nich to ludzie młodzi, którzy nie przekroczyli 26 roku życia, a także inne osoby, które osiągają przychody zwolnione z PIT. Czy pracując na umowie o dzieło, mają prawo do zwolnienia?

Zwolnienie z PIT a umowa o dzieło – zasady stosowania zwolnień od podatku dochodowego

Zwolnienie z PIT dotyczy osób do 26 roku życia (zerowy PIT dla młodych). Jednak nie każdy młody człowiek ma szansę uniknąć podatku dochodowego. PIT 0 nie obejmuje między innymi umów o dzieło.

Ulga dotyczy wyłącznie przychodów uzyskiwanych na podstawie:

 • umowy o pracę (stosunek pracy),
 • pracy nakładczej,
 • spółdzielczego stosunku pracy,
 • umów zlecenia,
 • praktyk absolwenckich i stażu uczniowskiego.

Limit przychodów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z PIT wynosi 85 528 zł rocznie.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Kiedy umowa o dzieło jest zwolniona z podatku? Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to dochód, od którego nie pobiera się podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku wynosi w 2024 roku 30 000 zł. Podatnik, który w ciągu roku osiągnie dochody nieprzekraczające 30 000 zł, nie musi odprowadzać od nich podatku.

Dotyczy to również dochodu osiągniętego z umów o dzieło. Wykonawcy takiej umowy, osiągający dochody powyżej tego progu, zapłacą PIT od nadwyżki ponad 30 000 zł.

Kwota wolna od podatku zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce dotyczy tylko osób, które rozliczają PIT na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Ulga dla młodych a przychody z umowy o dzieło

Zerowy PIT dla młodych to preferencja dla osób do 26 roku życia, która sprawia, że nie muszą one płacić podatku dochodowego od dochodów z niektórych umów. Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z umów o dzieło. Co to oznacza w praktyce? 

Student lub inna osoba, która nie ukończyła 26 roku życia, zatrudniony na umowę o dzieło będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Ta sama osoba na przykład na umowie zleceniu, zawartą z firmą lub pracująca na etacie objęta jest ulgą i jest zwolniona z daniny dla państwa. 

Uwaga! Ulgą objęte są przychody do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

CZYTAJ TAKŻE:

 1. Umowa o dzieło – na czym polega? Kiedy warto ją podpisać?
 2. Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich [WZÓR DO POBRANIA]
 3. Umowa o dzieło a podatek dochodowy PIT
 4. Umowa zlecenia a umowa o dzieło – podobieństwa i różnice. ZUS, podatek i wypowiedzenie
 5. Koszt zatrudnienia pracownika – umowa zlecenie i umowa o dzieło

Zwolnienie z PIT a umowa o dzieło – często zadawane pytania

Czy trzeba rozliczać PIT z umowy o dzieło?

Tak, dochody uzyskane z umowy o dzieło podlegają opodatkowaniu i muszą być rozliczone w PIT. 

Płatnik rozlicza umowę o dzieło w formie:

 • zaliczek na poczet rozliczenia umowy,
 • po przekazaniu dzieła przez wykonawcę.

Przychód z umowy obniżany jest o koszty podatkowe, a następnie pobierany jest 12% podatku dochodowego (lub 32% jeżeli wykonawca złoży oświadczenie o zastosowaniu tej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych). 

Podstawą obliczenia podatku jest przychód z tytułu umowy o dzieło pomniejszony o 20% kosztów uzyskania przychodu. Można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów jeżeli są to przychody z tytułu umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich (do kwoty 85 528 zł).

Uwaga! Umowy o dzieło do 200 zł są opodatkowane ryczałtem w wysokości 12% (nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodu).

Płatnik wystawia informację PIT-11 oraz deklarację PIT-4R. W PIT-11 ujmuje przychody z umów o dzieło w kwotach faktycznie wypłaconych. PIT-4R to deklaracja składana przez płatnika w urzędzie skarbowym, zawiera informacje o wypłaconych dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz dane identyfikacyjne osób, którym wypłacono pieniądze.

Czy student jest zwolniony z podatku na umowie o dzieło?

Nie, studenci nie są automatycznie zwolnieni z podatku od umowy o dzieło. Każdy dochód uzyskany z umowy o dzieło podlega opodatkowaniu. Studenci, podobnie jak inne osoby, muszą rozliczyć przychody z umowy o dzieło w swoim zeznaniu podatkowym. Płatnik musi potrącić 12% zaliczki PIT.

Umowa o dzieło nie jest objęta ulgą dla młodych, czyli osób do 26 roku życia. Zerowy PIT dla młodych (całkowite zwolnienie z konieczności płacenia podatku dochodowego) obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie jeżeli nie przekroczą rocznego limitu 85 528 zł przychodu.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!