Likwidacja spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej wydaje się procesem prostym. W rzeczywistości wymaga wielu dokumentów i skomplikowanej procedury. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przebiega.

Zobacz, czym jest spółka jawna i w jaki sposób funkcjonuje. Jak przebiega likwidacja spółki jawnej? Co, jeśli podczas likwidacji spółka ma długi? Jak dzieli się majątek spółki jawnej podczas jej likwidacji?

Czym jest spółka jawna?

Spółka jawna to jeden z rodzajów spółek prawa handlowego. Nie ma osobowości prawnej. Samo jej prowadzenie nie jest bardzo trudne i skomplikowane. Spółka jawna jest popularnym rodzajem spółki.

O sprawach spółki w drobnych sprawa decyduje każdy ze wspólników oddzielnie. Jeśli jeden ze wspólników spółki jest przeciwny takiemu sposobowi reprezentacji, to trzeba sformalizować ten element. Jeśli zaś chodzi o sprawy bardziej skomplikowane, to wymaga to podjęcia uchwały.

Ogólnie można przyjąć, że spółka jawna jest prosta do prowadzenia. Zdecydowanie więcej „zachodu” wymaga proces likwidacji spółki jawnej.

Procedura likwidacji spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej może mieć przyczynę w bankructwie firmy albo niemożności prowadzenia działalności przez wspólników. Ze względu na to, że spółka jawna wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, to pierwszym krokiem będzie poinformowanie sądu o tym, że spółka jawna będzie likwidowana.

Dowodem na to będzie uchwała podjęta przez wspólników. Wniosek o likwidacji spółki składamy do sądu. Dołącza się do niego dokumenty księgowe. Wniosek składają wszyscy wspólnicy, chyba że w uchwale postanowią inaczej. Nie składa się w tej sprawie żadnych dokumentów papierowych. Wszystko odbywa się elektronicznie.

Likwidacja spółki z długami

Po zgłoszeniu do sądu likwidacji spółki, dalsze kroki zależeć będą od tego, w jakiej jest ona sytuacji. Jeśli spółka ma długi, to zanim zostanie zlikwidowana, te długi muszą być spłacone. Potem majątek spółki dzielony jest między jej wspólników.

Ogólna zasada zakłada, że majątek spółki powinniśmy rozdzielić w formie pieniężnej. Chyba że wspólnicy podejmą inną decyzję w zakresie tego podziału.

Majątek spółki w likwidacji

Jeśli majątek uda się już rozdzielić między wspólników tak, że spółka nie ma już majątku, to przygotowywany jest bilans. Do sądu składa się informację o tym, że zakończyliśmy likwidację. Wtedy sąd otrzymuje wniosek o wykreślenie spółki.

Umowa spółki jawnej

Proces likwidacji jest dość skomplikowany. Nie trzeba też przekonywać, że jest drogi. Wszystko dlatego, że każdy dokument to koszty. Likwidacja spółki jawnej może być tańsza…i prostsza, jeśli już w momencie zawiązywania spółki ustalimy, w jaki sposób będziemy ją rozwiązywać.

Jeśli wspólnicy ustalą, że chcą rozwiązać spółkę bez procesu likwidacji, to można to zrobić. W takiej jednak sytuacji wspólnicy muszą dokonać dokładnych ustaleń, co w momencie likwidacji będzie się działo z majątkiem spółki. Jeśli te kwestie uregulujemy znacznie wcześniej, do likwidacji wystarczy jeden krok, a mianowicie wykreślenie spółki z rejestru.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!