Likwidacja spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej wydaje się procesem prostym. W rzeczywistości wymaga wielu dokumentów i skomplikowanej procedury. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przebiega.

Zobacz, czym jest spółka jawna i w jaki sposób funkcjonuje. Jak przebiega likwidacja spółki jawnej? Co, jeśli podczas likwidacji spółka ma długi? Jak dzieli się majątek spółki jawnej podczas jej likwidacji?

Czym jest spółka jawna?

Spółka jawna to jeden z rodzajów spółek prawa handlowego. Nie ma osobowości prawnej. Samo jej prowadzenie nie jest bardzo trudne i skomplikowane. Spółka jawna jest popularnym rodzajem spółki.

O sprawach spółki w drobnych sprawa decyduje każdy ze wspólników oddzielnie. Jeśli jeden ze wspólników spółki jest przeciwny takiemu sposobowi reprezentacji, to trzeba sformalizować ten element. Jeśli zaś chodzi o sprawy bardziej skomplikowane, to wymaga to podjęcia uchwały.

Ogólnie można przyjąć, że spółka jawna jest prosta do prowadzenia. Zdecydowanie więcej „zachodu” wymaga proces likwidacji spółki jawnej.

Procedura likwidacji spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej może mieć przyczynę w bankructwie firmy albo niemożności prowadzenia działalności przez wspólników. Ze względu na to, że spółka jawna wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, to pierwszym krokiem będzie poinformowanie sądu o tym, że spółka jawna będzie likwidowana.

Dowodem na to będzie uchwała podjęta przez wspólników. Wniosek o likwidacji spółki składamy do sądu. Dołącza się do niego dokumenty księgowe. Wniosek składają wszyscy wspólnicy, chyba że w uchwale postanowią inaczej. Nie składa się w tej sprawie żadnych dokumentów papierowych. Wszystko odbywa się elektronicznie.

Likwidacja spółki z długami

Po zgłoszeniu do sądu likwidacji spółki, dalsze kroki zależeć będą od tego, w jakiej jest ona sytuacji. Jeśli spółka ma długi, to zanim zostanie zlikwidowana, te długi muszą być spłacone. Potem majątek spółki dzielony jest między jej wspólników.

Ogólna zasada zakłada, że majątek spółki powinniśmy rozdzielić w formie pieniężnej. Chyba że wspólnicy podejmą inną decyzję w zakresie tego podziału.

Majątek spółki w likwidacji

Jeśli majątek uda się już rozdzielić między wspólników tak, że spółka nie ma już majątku, to przygotowywany jest bilans. Do sądu składa się informację o tym, że zakończyliśmy likwidację. Wtedy sąd otrzymuje wniosek o wykreślenie spółki.

Umowa spółki jawnej

Proces likwidacji jest dość skomplikowany. Nie trzeba też przekonywać, że jest drogi. Wszystko dlatego, że każdy dokument to koszty. Likwidacja spółki jawnej może być tańsza…i prostsza, jeśli już w momencie zawiązywania spółki ustalimy, w jaki sposób będziemy ją rozwiązywać.

Jeśli wspólnicy ustalą, że chcą rozwiązać spółkę bez procesu likwidacji, to można to zrobić. W takiej jednak sytuacji wspólnicy muszą dokonać dokładnych ustaleń, co w momencie likwidacji będzie się działo z majątkiem spółki. Jeśli te kwestie uregulujemy znacznie wcześniej, do likwidacji wystarczy jeden krok, a mianowicie wykreślenie spółki z rejestru.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!