Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych?

Strata może się przytrafić każdemu przedsiębiorcy. Dla niektórych może to być sposób na obniżenie podatku. Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.

Zobacz, czym jest strata i czy zawsze musi być zła dla przedsiębiorcy. Jak się ją rozlicza i ile lat bierze się pod uwagę? Jak Polski Ład wpłynął na przepisy dotyczące rozliczania straty. Sprawdź, jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych?

Co to jest strata?

Strata niekoniecznie musi być zła dla przedsiębiorcy. Może bowiem wskazywać na to, że firma dużo inwestuje i rozwija się. Strata to sytuacja, w której koszty są wyższe niż przychody. Rozliczenie strat z ubiegłych lat pozwoli też zapłacić niższy podatek. Od 2022 są nowe zasady rozliczenia strat.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych?

Stratę można rozliczyć przez pięć kolejnych lat. Potem strata ulega przedawnieniu. Dodatkowo w jednym roku przedsiębiorca miał prawo odliczyć maksymalnie 50% kwoty poniesionej straty.

Od 2020 roku stratę z działalności do 5 000 000 zł można rozliczać szybciej. O ile oczywiście mamy wystarczający dochód do odliczenia całej straty.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych możemy przeczytać, że strata poniesiona w roku podatkowym, może obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł.

Nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty. Niezależnie od wszystkiego przedsiębiorca stratę może odliczyć przez 5 lat. Jeśli tego nie zrobi, strata się przedawni.

Według nowych zasad można było rozliczać stratę dopiero od zeznania podatkowego składanego za 2020 rok. Jeśli w 2019 przedsiębiorca miał stratę, to może ją rozliczyć w całości. Trzeba pamiętać, że stratę z lat ubiegłych można rozliczyć dopiero wtedy, gdy osiągniemy w danym roku dochód. Musimy mieć z czego ją bowiem rozliczać.

Rozliczenie straty z lat ubiegłych

Możliwość rozliczenia strat z lat ubiegłych pozwala obniżyć podatek za rok, w którym osiągnęliśmy wysoki dochód. Mało tego. Jeśli strata nie jest wyższa niż 5 mln złotych, to można ją rozliczyć w całości od razu. Nie ma też znaczenia, w jaki sposób oblicza się podatek.

Mówiąc inaczej, jaką formę opodatkowania stosuje podatnik. Można to zrobić nawet w przypadku ryczałtu. W jaki sposób? To, że w danym roku podatnik rozlicza się ryczałtem, nie oznacza, że w ten sposób podatek był liczony wcześniej.

Nietrudno wyobrazić sobie przypadek, gdy kilka lat wstecz podatnik rozliczał się liniowo albo skalą podatkową, a teraz jest „ryczałtowcem”. W takiej sytuacji możliwe jest rozliczenie straty z lat ubiegłych nawet wtedy, gdy obecnie rozliczany jest ryczałt.

Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych a Polski Ład

Jeśli w 2022 podatnik rozlicza się „liniowo”, ważne będzie właściwe policzenie składki zdrowotnej. Od niej bowiem zależy dochód. W tym momencie trzeba zdać sobie sprawę, że nie można podstawy składki zdrowotnej odliczyć od straty z lat ubiegłych.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!