Aplikacja mObywatel – jak z niej korzystać?

mObywatel to jedno z najważniejszych narzędzi, które każdego dnia ułatwia nam życie. Jednak czym jest ta aplikacja, jak z jej korzystać, gdzie się przyda i w jakich dwóch sytuacjach będzie bezużyteczna? Sprawdzamy, jak w pełni wykorzystać możliwości aplikacji mObywatel i uczynić z niej swojego cyfrowego asystenta w kontaktach z administracją publiczną (i nie tylko).

Aplikacja mObywatel 2.0 udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji, to rodzaj cyfrowego portfela obywatela RP.  Oferuje szereg udogodnień i usług, które ułatwiają życie i załatwianie spraw urzędowych. Aplikacja jest bezpłatna i można ją zainstalować na smartfony/tablety z systemem Android i iOS. Usługa działa również na laptopach i komputerach stacjonarnych jako portal internetowy mObywatel.gov.pl. Obie wersje różnią się zakresem usług.

Jak założyć konto mObywatel?

Konto na mObywatel można założyć po pobraniu aplikacji z Google Play lub App Store. Po otwarciu aplikacja należy kliknąć przycisk Zarejestruj się, przeczytać i zaakceptować regulamin oraz politykę prywatności, a następnie ustawić hasło (odpowiednio mocne i unikatowe). Kolejny krok to potwierdzenie tożsamości i ew. dodatnie pozostałych dokumentów. Potwierdzenie tożsamości polega na aktywacji mDowodu – przy pomocy profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub mojeID.

Jak założyć mObywatel bez profilu zaufanego?

mObywatel można założyć, korzystając z bankowości online (w czerwcu 2024 roku umożliwiało to 14 banków oraz wiele banków spółdzielczych) lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) z czytnikiem NFC.

Jak zalogować się do mObywatela?

Podczas logowania do mObywatel mamy do wyboru trzy sposoby:

  • poprzez stronę mObywatel.gov.pl;
  • przez stronę gov.pl (przycisk Zaloguje w prawym, górnym rogu);
  • przez aplikację mObywatel 2.0.

W obu przypadkach do logowania służy profil zaufany, e-dowód, certyfikat kwalifikowany, bankowość elektroniczna oraz aplikacja mobilna mObywatel 2.0.

mObywatel – kontakt

Kontakt w sprawach związanych z aplikacją mObywatel odbywa się za pośrednictwem e-maila: mobywatel.biznes@cyfra.gov.pl oraz infolinii z pomocą techniczną: +48 42 253 54 74 (poniedziałek – piątek, godz. 7:00-18:00).

mObywatel – logowanie biometryczne

Do aplikacji mObywatel można się zalogować, stosując m.in. biometrię. Logowania biometryczne ustawimy po wejściu do aplikacji, kliknięciu przycisku Więcej i wybraniu Logowania biometrycznego (Ustawienia). Aby włączyć biometrię, należy najpierw dodać skan palca lub zarejestrować swoją twarz w ustawieniach telefonu.

Jak zaktualizować mObywatela?

Aplikację mObywatel najłatwiej zaktualizować wyszukując ją w Google Play lub App Store. Jeżeli dostępna jest nowa wersja mObywatela, to zobaczymy informację o możliwości jej aktualizacji.

Jak przenieść mObywatel na nowy telefon?

Aby skorzystać z mObywatel 2.0 na nowym telefonie, należy zainstalować na urządzeniu aplikację – zawartość konta będzie na nim dostępna. Uwaga! Z aplikacji mObywatel można korzystać tylko na jednym smartfonie czy tablecie. Aktywacja mObywatela na innym urządzeniu oznacza, że zostanie ona automatycznie wyłączona na poprzednio używanym.

mObywatel – zmiana PIN-u

Aby zmienić PIN do logowania biometrycznego do mObywatela, należy zalogować się do aplikacji przy użyciu hasła, a następnie wybrać opcję Więcej >Wyłącz logowanie biometryczne. Kolejny krok to ponowne ustawienie logowania biometrycznego i wybranie nowego PIN-u. W przypadku problemów można odinstalować i ponownie zainstalować aplikację.

Czy dziecko może mieć mObywatela?

Tak, dziecko może mieć aplikację mObywatel. Warunkiem jest ukończenie 13 roku życia, posiadania dowodu osobistego i środka identyfikacji elektronicznej (np. profilu zaufanego). W mObywatel dziecko może mieć dostęp do elektronicznej wersji legitymacji szkolnej. Legitymacje można aktywować jeżeli dana szkoła nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji.

Jak dodać dowód do mObywatela?

Aby dodać dowód do mObywatela, należy pobrać aplikację, zarejestrować się i dodać mDowód – potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem.

Jak zastrzec dowód osobisty w mObywatelu?

Nie można zastrzec mDowodu w mObywatelu, ale można unieważnić certyfikat i zablokować dostęp do usług i dokumentów. W mObywatel można zastrzec swój numer PESEL.

Jak zastrzec pesel w mObywatel krok po kroku?

Numer PESEL można zastrzec w mObywatel wykonując kolejne czynności:

  • zalogować się do mObywatel.gov.pl;
  • wybrać Twoje dane (menu z lewej strony);
  • kliknąć Zastrzeż PESEL.

W aplikacji mobilnej mObywatel przycisk Zastrzeż PESEL znajduje się na pulpicie. Po jego kliknięciu można dokonać zastrzeżenia lub je cofnąć.

Prawo jazdy w mObywatelu

Informację o prawie jazdy znajdziemy po wybraniu Kierowca i pojazdy w serwisie mObywatel.gov.pl (menu z lewej strony). mPrawo jazdy (również Tymczasowe) można dodać w aplikacji mobilnej mObywatel – wybrać Dokumenty >Dodaj dokument.

Jak w mObywatelu mieć prawo jazdy przed jego odebraniem?

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można natychmiast kierować pojazdem – uprawnienia potwierdza Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Użytkownicy mObywatela otrzymują powiadomienie o nowym dokumencie zaraz po zdaniu egzaminu. Po wybraniu przycisku Dodaj należy wybrać mPrawo jazdy (również Tymczasowe). Dane zostaną pobrane z Centralnej Ewidencji Kierowców – na ekranie głównym pojawi się kafelek mPrawo jazdy. Tymczasowe prawo jazdy jest ważne przez 30 dni od dnia zdania egzaminu (w tym czasie należy uzyskać fizyczny dokument).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

  1. Co można załatwić z profilem zaufanym?
  2. Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym
  3. PUE ZUS logowanie – jak zalogować się do serwisu ZUS przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, e-mail?
  4. e-Doręczenia: system doręczeń elektronicznych obowiązkowy prawdopodobnie od 1 stycznia 2024 roku
  5. Profil zaufany a podpis elektroniczny – czy to jest to samo? Czym się różnią?

Jak dodać prawo jazdy w mObywatelu?

Dostęp do prawa jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 możliwy jest po dodaniu tego dokumentu – należy kliknąć Dokumenty >Dodaj dokument >mPrawo jazdy (również Tymczasowe).

Dowód rejestracyjny w mObywatelu

Dowód rejestracyjny dostępny jest w mObywatel.gov.pl po kliknięciu Kierowca i pojazdy. W aplikacji mobilnej mObywatel należy wybrać Dokumenty >Dodaj dokument >Moje pojazdy.

mObywatel – punkty karne

Aktywne i tymczasowe punkty karne sprawdzimy w aplikacji mObywatel wybierając przycisk Punkty karne na ekranie głównym (pulpicie). W mObywatel.gov.pl informację znajdziemy po kliknięciu Kierowca i pojazdy (menu po lewej stronie).

EKUZ w mObywatel

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie jest dostępna w mObywatel jednak sprawy z nią związane można załatwić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce Moje konto:

  • sprawdzić ważność EKUZ;
  • złożyć wniosek o wydanie karty;
  • sprawdzić stan realizacji wniosku;
  • śledzić przesyłkę od momentu wysłania jej z NFZ.

Za pośrednictwem mojeIKP otrzymamy też certyfikat zastępujący EKUZ (np. jeżeli użytkownik zapomniał złożyć wniosek o wydanie karty lub ją zgubił).

mObywatel – recepty

Wystawione recepty znajdziemy w mobilnej aplikacji mObywatel w zakładce Usługi >eRecepta. Recepty w wersji elektronicznej oraz historię realizacji recept można też znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Jak dodać legitymację do mObywatela?

Legitymację można dodać do aplikacji mObywatel wchodząc do zakładki Dokumenty >Dodaj dokument i wybierając:

  • legitymację emeryta-rencisty;
  • legitymację studencką;
  • legitymację szkolną;
  • legitymację Ulgowych Usług Transportowych;
  • legitymację adwokacką;
  • legitymację radcy prawnego;
  • legitymację aplikanta radcowskiego.

mObywatel – legitymacja rencisty

Legitymacja rencisty dostępna jest w zakładce Dokumenty >Dodaj dokument w mobilnej aplikacji mObywatel.

Legitymacja nauczyciela w mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić w mObywatel legitymację służbową dla nauczycieli (mLegitymacja). E-dokument będzie nadawany automatycznie w ciągu 14 dni od dnia nawiązania stosunku pracy przez nauczyciela. Termin wprowadzenia mLegitymacji nie jest znany (stan na czerwiec 2024 r.).

Czy mObywatel działa za granicą?

Nie, mObywatel nie działa za granicą. To oznacza, że np. korzystając z cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego, nie można przekroczyć granicy, a e-prawo jazdy nie przyda się w kontaktach z policją drogową w innych krajach. Aplikacja mObywatel można natomiast być szalenie pożyteczny podczas wizyty w ambasadzie RP (np. po utracie dokumentów fizycznych).

Czy mObywatel jest bezpieczny?

mObywatel 2.0 to aplikacja rządowa, która posiada profesjonalne zabezpieczenia: szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, dwuetapową weryfikację tożsamości (przy użyciu kodu wysyłanego SMS-em oraz profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej) i biometrię (logowanie za pomocą odcisku palca lub dzięki rozpoznawaniu twarzy).

mObywatel – gdzie można używać?

Aplikacja mObywatel przyda się do załatwiania spraw w urzędach (także w urzędzie stanu cywilnego), bankach, sądach, w przychodni, u notariusza, podczas podpisywania umowy telekomunikacyjnej, w firmie ubezpieczeniowej, podczas głosowania, przy wynajmowaniu rowerów czy kajaków, a nawet w sklepach (mDowodem można potwierdzić swój wiek, kupując alkohol). Z zasady mDowód zastosujemy tam, gdzie wymagany jest tradycyjny dowód fizyczny (z wyjątkiem przekraczania granicy kraju i gdy składa się wniosek o dowód osobisty).

mObywatel na lotnisku

Aplikacja mObywatel – konkretnie mDowód – nie pozwala przekroczyć granicy kraju, czyli nie można wykorzystać go podczas odprawy na lotnisku.

Na wybory z mObywatelem

Aplikację mObywatel (mDowód) użyjemy, aby potwierdzić swoją tożsamość podczas głosowania w wyborach (samorządowych, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego).

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!