Odliczenie krwi od podatku – ile można odliczyć za krwiodawstwo w PIT za 2023? Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi

Czy wiesz, że oddając krew, ratujesz życie, a jednocześnie możesz zarobić pieniądze? Honorowi dawcy krwi mają prawo do ulgi podatkowej, która pozwala na odliczenie od dochodu kwoty odpowiadającej wartości oddanej krwi.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak działa ulga podatkowa dla krwiodawców;
 • ile można odliczyć w PIT za 2023 rok;
 • jakie formalności należy spełnić, aby skorzystać z tego przywileju.

Czy oddawanie krwi można odliczyć od podatku?

Niektóre osoby oddające krew lub jej składniki (np. osocze) mogą skorzystać z ulgi na krwiodawstwo. Preferencja przysługuje podatnikom uzyskującym dochody:

 • opodatkowane według skali podatkowej,
 • zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

To oznacza, że prawa do zastosowania ulgi nie mają osoby rozliczające się podatkiem liniowym lub kartą podatkową.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Komu nie przysługuje ulga za krwiodawstwo?

Ulga przysługuje honorowym dawcom krwi (lub jej składników). Z preferencji nie skorzystają osoby, które krew/osocze sprzedały.

Co ważne, darowiznę należy przeprowadzić w zgodzie z ustawą o publicznej służbie krwi.

Taką darowizną NIE jest np. przekazanie krwi bezpośrednio konkretnej osobie czy jednostce organizacyjnej (m.in. prowadzącej działalność gospodarczą).

Darowizną będzie natomiast przekazanie krwi wskazanej osobie za pośrednictwem publicznej służby krwi.

Ulga za krew a rekompensata za dodatkowe zabiegi

Należy pamiętać, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy, lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty ustanawia ekwiwalent dla dawcy, krwi, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza.

Ekwiwalent ten wynosi: 

 • za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia – 200 zł;
 • za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł;
 • za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w lit. a i b:
  • pierwszy – 50 zł,
  • każdy kolejny – 25 zł,
 • za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia – 1 zł;
 • za składniki krwi pobierane metodą aferezy – 130 zł (za cały zabieg).

Jeśli za pobraną krew otrzymamy rekompensatę w jednostce pobrania, nie będziemy mogli obliczyć tej oddanej krwi od podatku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 1. Co można odliczyć w PIT za 2023? Ulgi i odliczenia podatkowe dostępne dla podatnika w 2024 roku
 2. Zwolnienie z PIT – umowa zlecenie. Jak rozliczyć podatek ze zlecenia za 2023 rok? Co można odliczyć?
 3. Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna w PIT za 2023 w 2024 roku – kto może z niej skorzystać? Limit dochodów
 4. Ulga na internet – jak ją odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT w 2024 roku? Komu przysługuje ulga internetowa?
 5. Samodzielne prowadzenie księgowości firmy. Samodzielna księgowość krok po kroku

Ile jest zwrotu podatku za oddanie krwi?

Ulga wynosi 130 zł za 1 litr oddanej krwi lub jej składników, jednak nie więcej niż 6% dochodu. 

Ile krwi można oddać?

W ciągu roku można oddać:

 • mężczyzna – do 2,7 litrów krwi,
 • kobieta – 1,8 litrów krwi,
 • 25 litrów osocza.

Ile ulgi na krew można odliczyć w PIT?

Honorowy krwiodawca może odliczyć kwotę darowizny w wysokości do 6% dochodu. Należy jednak pamiętać, że ten limit jest wspólny z odliczeniami na cele:

 • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, kultu religijnego;
 • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie;
 • kształcenia zawodowego.
Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat ulg i odliczeń od podatku dochodowego? Zapisz się do naszego newslettera!

Jak uzyskać zaświadczenie o ilości oddanej krwi?

Zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników otrzymamy od jednostki pobierającej krew (RCKiK). Zaświadczenie można otrzymać pocztą tradycyjną lub przez e-mail.

W zaświadczeniu powinna znaleźć się ilość oddanej krwi lub jej składników. Taki dokument jest niezbędny, aby potwierdzić wysokość darowizny przy rozliczeniu darowizny na krwiodawstwo.

Jak odliczyć krew od podatku?

Przede wszystkim należy uzyskać zaświadczenie z RCKiK o ilości oddanej krwi. Należy przeliczyć to na kwotę darowizny według przelicznika ekwiwalentu, wynoszącego 130 zł/litr?

Pamiętaj, że możesz odliczyć maksymalnie 6% dochodu.

Następnie, kwotę darowizny należy wpisać w formularzu PIT/O i załączyć go do właściwego podatnikowi formularza PIT:

 • PIT-37 – dla osób osiągających przychody z umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, itp.;
 • PIT-36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną wg. zasad ogólnych;
 • PIT-28 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga przysługuje w wysokości iloczynu:

 • kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia  z dnia 6 lutego 2017 r.)
 • i litrów oddanej krwi lub jej składników.

Uwaga! Darowizny na krwiodawstwo nie można odliczyć jeżeli została ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, odliczona od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczona od dochodu na podstawie ustawy PIT, ewentualnie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

PIT 36/37/28 z załącznikiem PIT/O

Załącznik PIT/O służy do wykazywania ulg podatkowych, z których podatnik korzystał w danym roku podatkowym. Wśród nich jest darowizna na krwiodawstwo. PIT/O dołączany jest do zeznań PIT 36, PIT 37 i PIT 28. Nie jest to samodzielna deklaracja podatkowa.

W PIT/O podawane są dane identyfikacyjne podatnika i ew. dane małżonka, odliczenia od dochodu (przychodu) inne niż wykazane w załącznikach PIT/D, PIT/BR lub bezpośrednio wymienione w zeznaniach podatkowych. Darowizny na cele krwiodawstwa umieszcza się polach nr 15 i 16, a razem odliczenia umieszczane są w polach nr 34 i 35.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!