Zwolnienie z PIT – umowa zlecenie. Jak rozliczyć podatek ze zlecenia za 2023 rok? Co można odliczyć?

W jakich sytuacjach możliwe jest zwolnienie z podatku dochodowego od przychodów z umowy zlecenia, jak prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym oraz jakie koszty można odliczyć od przychodów, aby zmniejszyć należny podatek? Odpowiedź na te i inne pytania ważne dla zleceniobiorców przedstawiamy w naszym podstawowym przewodniku.

Czy umowa zlecenie może być objęta zwolnieniem z PIT?

Umowa zlecenie może być objęta zerowym PIT. Zwolnione z podatku będą dochody osób, które nie ukończyły 26 roku życia (tzw. zerowy PIT dla młodych). Jednak nie każdy młodych człowiek zatrudniony na zlecenie nie zapłaci daniny państwu. Aby tak się stało, jego roczny przychód nie może przekroczyć 85 528 zł.

To nie wszystko. Zerowy PIT obejmie również przychody uzyskane ze zlecenia przez osoby, która mogą skorzystać z ulgi na powrót, ulgi rodzina 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów. Trzeba jednak pamiętać, że roczny przychód nie może przekroczyć w sumie limitu 85 528 zł ze wszystkich ulg, z których korzysta zleceniobiorca.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Gdzie w PIT-37 wpisać przychody z umowy zlecenia?

Przychody z umowy zlecenia należy wpisać w PIT-37 w wierszu „działalność wykonywana osobiście” w części E.1. Dochody/straty ze źródeł przychodów.

Co można odliczyć w PIT od przychodów z umowy zlecenia?

Od przychodów uzyskanych z umowy zlecenia można odliczyć koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% przychodu. W ten sposób zostanie pomniejszona podstawa opodatkowania. Podatnik, którego KUP były wyższe niż zastosowana 20%, może przyjąć koszty w wysokości wydatków faktycznie poniesionych.

W przypadku osób korzystających z ulgi dla młodych:

  • KUP umów zlecenia stosuje się w wysokości nieprzekraczającej kwoty przychodów z umów podlegających opodatkowaniu;
  • od przychodów objętych ulgą dla młodych nie oblicza się kosztów ustalanych według normy procentowej w wysokości 20%.

Zastosowanie mają też zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów jeżeli dotyczą rozporządzenia prawami autorskimi lub innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi, które są wymienione w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

Podatnik, który uzyskał przychody z umowy zlecenia, może skorzystać z ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi abolicyjnej, ulgi na zabytki, ulgi IKZE oraz odliczyć darowizny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zwolnienie z PIT – kto nie płaci podatku dochodowego? Nie tylko ulga dla młodych
  2. Zwolnienie z PIT. Umowa o dzieło – czy zwolnienie z PIT dotyczy dochodów z umowy o dzieło?
  3. PIT 0 dla seniora
  4. Ulga dla młodych
  5. PIT-36 – kogo dotyczy? Jak go wypełnić?

Do jakiej kwoty zwolnienie z PIT na umowie zlecenie?

Każdy zleceniobiorca korzysta z kwoty wolnej od podatku, która w 2024 roku wynosi 30 000 zł. Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, mogą również uwzględnić 0 PIT dla młodych z limitem rocznego przychodu w wysokości 85 528 zł. Ten limit dotyczy również zerowego PIT dla korzystających z ulgi na powrót, ulgi rodzina 4+ oraz ulgi dla pracujących emerytów.

Czy trzeba rozliczyć PIT z umowy zlecenie?

Z zasady podatnik, który uzyskał przychody z umowy zlecenia, musi rozliczyć PIT. Jeżeli nie innych przychodów, zrobi to na formularzu PIT-37. Osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia ma obowiązek samodzielnie rozliczyć się z tytułu uzyskanych przychodów. Są jednak wyjątki. 

Rocznego zeznania podatkowego nie muszą składać osoby korzystające z zerowego PIT np. dla młodych (o ile nie miały przychodów z innych źródeł), a ich przychód nie przekroczył 85 528 zł rocznie.

Zleceniobiorca korzystający z zerowego PIT będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe jeżeli oprócz przychodów objętych ulgą uzyskał dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej, ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku lub musi doliczyć do dochodu/podatku kwoty uprzednich odliczeń, do których utracił prawo. W takiej sytuacji w zeznaniu PIT-36/PIT-37 wykazuje także przychody objęte ulgą.

Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat rozliczania podatku dochodowego? Zapisz się do naszego newslettera!

Czy dostanę zwrot podatku z umowy zlecenia?

To, czy zleceniobiorca otrzyma zwrot podatku, zależy m.in. od wysokości jego przychodów, zastosowanych ulg podatkowych oraz wpłaconych zaliczek na podatek.

Jeśli w trakcie roku zaliczki były pobierane od całego dochodu bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku, to po rozliczeniu rocznym zleceniobiorca  może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku, gdy jego dochody nie przekroczyły pierwszego progu podatkowego, czyli 85 528 zł i nie korzystał z żadnych ulg, zwrot może być równy wpłaconym zaliczkom.

Jaki PIT dla osoby zatrudnionej na umowę zlecenie?

Osoby zatrudnione na umowę zlecenie, które nie osiągają dodatkowych przychodów z innych źródeł, są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-37. To formularz używany przez zleceniobiorców, którym zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik, czyli zleceniodawca. 

Zleceniobiorcy, którzy rozliczają się samodzielnie (bez pośrednictwa płatników), wypełniają deklarację PIT-36. W PIT-36 należy również rozliczyć przychody z umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. To również formularz dla podatników, którzy uzyskują przychody z wielu źródeł i rozliczają się według skali podatkowej (12% i 32 %). Należą do nich m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej na temat rozliczania podatku dochodowego w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!