Ulga na internet – jak ją odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT w 2024 roku? Komu przysługuje ulga internetowa?

Na czym polega ulga na internet i kto może z niej skorzystać? Jak legalnie zoptymalizować podatek dochodowy? Ile można odliczyć i jakie warunki trzeba spełnić? O jakich ograniczeniach należy pamiętać? Przedstawiamy niezbędne informacje dla osób fizycznych, które płacą PIT.

85,7% Polaków w wieku 16-75 lat deklarowało regularne korzystanie z sieci (Raport Strategiczny IAB Polska za 2022 r.). Kto z tej potężnej grupy 29,7 mln użytkowników może skorzystać z ulgi na internet?

Komu przysługuje ulga na internet?

Ulga na internet to specjalne odliczenie podatkowe obejmujące część kosztów związanych z korzystaniem z internetu. Mogą z niej skorzystać osoby opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy użytkowali internet w celach prywatnych. Dzięki temu zoptymalizują (zmniejszą) podatek należny państwu.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na internet?

Odliczenia dotyczą różnych form dostępu do internetu, niezależnie od miejsca czy sposobu korzystania (np. internet mobilny lub światłowodowy). Jednak nie każdy wydatek można uwzględnić. 

Odliczeniu podlegają wyłącznie faktycznie poniesione koszty za dostęp do sieci, a nie koszty związane z zakupem sprzętu (np. laptopa), części sieci, ich montażem, remontem czy aktywacją (opłata aktywacyjna). 

Koszty należy udokumentować fakturą, potwierdzeniem przelewu bankowego lub bankowym potwierdzeniem zapłaty, a tytułem musi być płatność za dostęp do sieci. Poniesione wydatki można odliczyć tylko w roku, w którym zapłacono za zakupioną usługę (wymagana jest data płatności).

Druga reguła: podatnicy mogą odliczyć opłaty za korzystanie z sieci wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. 

Uwaga! Skorzystanie z odliczenia jest możliwe jeżeli ten wydatek nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, nie został odliczony od przychodu (dochodu) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie został zwrócony w żadnej formie.

Warto pamiętać, że prawo do ulgi na internet mają też osoby mieszkające za granicą. Warunek? Takie prawo przysługuje mieszkającym poza granicami Polski (nie są rezydentami), ale osiągającym dochody w Polsce opodatkowane według skali podatkowej/ryczałtem.

Jak udokumentować i rozliczyć ulgę internetową w PIT w 2024 roku?

Należy:

  • uwzględnić limit dla danej osoby;
  • zgromadzić dokumenty potwierdzające poniesione wydatki na użytkowania sieci internetowej;
  • uwzględnić ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28;
  • dołączyć załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach.

Kwota odliczenia

Kwota odliczenia z tytułu ulgi na internet w Polsce wynosi maksymalnie 760 zł rocznie na osobę. To oznacza, że podatnicy mogą odliczyć od swojego dochodu do 760 zł rocznie na pokrycie wydatków związanych z dostępem do sieci internetowej. Ta kwota stanowi górną granicę możliwego odliczenia i ogranicza się do faktycznie poniesionych kosztów.

Prawo do ulgi na internet dla małżeństwa

Ulga na internet przysługuje każdemu z małżonków osobno, a limit odliczenia wynosi 760 zł na rok dla każdego z partnerów (łącznie mogą odliczyć 1 520 zł).

Aby skorzystać z ulgi, faktury za usługi dostępu do internetu powinny być wystawione na imię i nazwisko obojga małżonków. Dzięki temu uniknie się potencjalnego sporu z urzędem skarbowym – grozi w sytuacji gdy wspólne odliczanie odbywa się na podstawie faktur wystawionych na jednego małżonka.

Małżonkowie, aby razem skorzystać z ulgi, muszą prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, a koszty związane z użytkowaniem sieci internetowej pokrywać ze wspólnego majątku.

Ulga dotyczy wyłącznie faktur opłaconych (ze wzmianką „opłacone”), więc małżeństwo musi mieć dowód zapłaty za usługę dostępu do sieci internetowej (np. potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty). Przy płatności gotówką na fakturze powinien widnieć zapis „zapłacono gotówką” lub podatnicy powinni uzyskać inne potwierdzenie zapłaty.

Co ile lat małżonkowie można odliczyć ulgę na internet? Obowiązują te same zasady – prawo do korzystania z ulgi przysługuje podatnikom, którzy wcześniej nie korzystali z tego odliczenia lub skorzystali z niej po raz pierwszy w zeznaniu za 2021 rok. Ponadto odliczenia można dokonać tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej przeczytasz w kategorii Rozliczanie podatku.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!