PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za otrzymany zasiłek należy zapłacić podatek dochodowy?
Spis treści
Rozliczenie podatku od zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego
Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie wypłacane przez pracodawcę za pierwsze 33 dni nieobecności pracownika (lub za pierwsze 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia). Opodatkowane jest jako przychód ze stosunku pracy i należy je wykazać w deklaracji PIT-11, którą pracodawca przekazuje pracownikowi.
Po wyczerpaniu okresu wynagrodzenia chorobowego, pracownik może otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS. Zasiłek ten jest traktowany jako przychód z innych źródeł i również podlega opodatkowaniu. Informacje o wypłaconym zasiłku chorobowym znajdują się w formularzu PIT-11A, który ZUS przekazuje ubezpieczonemu.
Pracownik powinien uwzględnić te formularze w rocznym zeznaniu podatkowym, np. w PIT-36 lub PIT-37.
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Kiedy dostaje się PIT z ZUS-u?
ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT do końca lutego. Dokumenty trafią do wszystkich osób, które w ubiegłym roku otrzymały świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysyłane są deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Warto wiedzieć, że są one również dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można je np. pobrać i wydrukować po zalogowaniu się do swojego konta na PUE:
- PIT-40A otrzymają:
- emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku/zerowe rozliczenie;
- osoby korzystające ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego;
- osoby korzystające z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
- osoby korzystające z renty socjalnej;
- PIT-11A wysyłany jest do:
- osób pobierających zasiłki chorobowe i macierzyńskie;
- tych, którzy w chwili rozliczenia podatku nie otrzymują już świadczeń z ZUS;
- tych, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi;
- osoby, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej;
- osoby, które złożyły wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A;
- PIT-11 trafi do pobierających w ubiegłym roku:
- świadczenia należne po osobie zmarłej;
- alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu/ugody.
CZYTAJ TAKŻE:
- Zwolnienie lekarskie dla przedsiębiorcy
- Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się jej spodziewać?
- Czy będzie L4 płatne 100 procent? Kto już teraz na chorobowym dostaje pełną pensję?
- Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – czy na zleceniu można iść na chorobowe?
- Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego – czy zwolnienie lekarskie może potrwać dłużej niż 182 dni? Czy po 6-miesięcznym chorobowym można wrócić na zwolnienie?
Jak rozliczyć PIT z ZUS?
Termin rozliczenia PIT z ZUS mija 30 kwietnia. Czy każdy musi rozliczyć PIT, który otrzymał? Spójrzmy na poszczególne formularze.
Czy trzeba rozliczyć PIT-40A z ZUS?
Osoby, które otrzymały PIT-40A nie muszą składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego.
Czy trzeba rozliczyć PIT-11A z ZUS?
Podatnicy, którzy otrzymali PIT-11A lub PIT-11, mogą samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego, a jeżeli tego nie zrobią, to urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.
Czy zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS jest opodatkowany?
Tak, zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest opodatkowany na zasadach ogólnych, według skali podatkowej 12% i 32% (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Kwota zasiłku chorobowego powinna być wykazana w formularzu PIT-11, który ZUS przekazuje ubezpieczonemu. Informacja uwzględniana jest w podczas rocznego rozliczenia podatku dochodowego.
Gdzie w PIT-37 wpisać zasiłek chorobowy z ZUS?
Zasiłek chorobowy z ZUS wykazuje się w PIT-37 w części E w 'Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 9 (w tym emerytury – renty z zagranicy)’ czyli w wierszu 10.
Gdzie w PIT-36L wpisać zasiłek chorobowy z ZUS?
Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, wypełnia deklarację PIT-36L jednak dochód z zasiłku chorobowego musi wykazać w formularzu PIT-36, który przeznaczony jest do rozliczenia przychodu na zasadach ogólnych. Robi to w części E.1 w wierszu 5 jako 'Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4′.
PIT z ZUS a ulga dla młodych
Ulga dla młodych (PIT 0) to preferencja podatkowa, która pozwala osobom do ukończenia 26 roku życia na niepłacenie podatku dochodowego od przychodów z niektórych umów (o pracę, zlecenia, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich) do rocznego limitu 85 528 zł. Młody człowiek, który nie przekroczył limitu w roku podatkowym, nie musi składać deklaracji PIT za ten rok.
Osoba, która uzyskała inne dochody podlegające opodatkowaniu, musi złożyć deklarację PIT i rozliczyć tylko te kwoty wynagrodzeń, które przekroczyły limit. Zasiłek chorobowy nie jest objęty ulgą dla młodych i trzeba go uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym składany w urzędzie skarbowym.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.
Przeczytaj więcej w kategorii PIT.