Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za otrzymany zasiłek należy zapłacić podatek dochodowy?

Rozliczenie podatku od zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie wypłacane przez pracodawcę za pierwsze 33 dni nieobecności pracownika (lub za pierwsze 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia). Opodatkowane jest jako przychód ze stosunku pracy i należy je wykazać w deklaracji PIT-11, którą pracodawca przekazuje pracownikowi.

Po wyczerpaniu okresu wynagrodzenia chorobowego, pracownik może otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS. Zasiłek ten jest traktowany jako przychód z innych źródeł i również podlega opodatkowaniu. Informacje o wypłaconym zasiłku chorobowym znajdują się w formularzu PIT-11A, który ZUS przekazuje ubezpieczonemu.

Pracownik powinien uwzględnić te formularze w rocznym zeznaniu podatkowym, np. w PIT-36 lub PIT-37.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Kiedy dostaje się PIT z ZUS-u?

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT do końca lutego. Dokumenty trafią do wszystkich osób, które w ubiegłym roku otrzymały świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysyłane są deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Warto wiedzieć, że są one również dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można je np. pobrać i wydrukować po zalogowaniu się do swojego konta na PUE:

  • PIT-40A otrzymają:
    • emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku/zerowe rozliczenie;
    • osoby korzystające ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego;
    • osoby korzystające z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
    • osoby korzystające z renty socjalnej;
  • PIT-11A wysyłany jest do:
    • osób pobierających zasiłki chorobowe i macierzyńskie;
    • tych, którzy w chwili rozliczenia podatku nie otrzymują już świadczeń z ZUS;
    • tych, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi;
    • osoby, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej;
    • osoby, które złożyły wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A;
  • PIT-11 trafi do pobierających w ubiegłym roku:
    • świadczenia należne po osobie zmarłej;
    • alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu/ugody.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Zwolnienie lekarskie dla przedsiębiorcy
  2. Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się jej spodziewać?
  3. Czy będzie L4 płatne 100 procent? Kto już teraz na chorobowym dostaje pełną pensję?
  4. Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – czy na zleceniu można iść na chorobowe?
  5. Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego – czy zwolnienie lekarskie może potrwać dłużej niż 182 dni? Czy po 6-miesięcznym chorobowym można wrócić na zwolnienie?

Jak rozliczyć PIT z ZUS?

Termin rozliczenia PIT z ZUS mija 30 kwietnia. Czy każdy musi rozliczyć PIT, który otrzymał? Spójrzmy na poszczególne formularze.

Czy trzeba rozliczyć PIT-40A z ZUS?

Osoby, które otrzymały PIT-40A nie muszą składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego.

Czy trzeba rozliczyć PIT-11A z ZUS?

Podatnicy, którzy otrzymali PIT-11A lub PIT-11, mogą samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego, a jeżeli tego nie zrobią, to urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Czy zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS jest opodatkowany?

Tak, zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest opodatkowany na zasadach ogólnych, według skali podatkowej 12% i 32% (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Kwota zasiłku chorobowego powinna być wykazana w formularzu PIT-11, który ZUS przekazuje ubezpieczonemu. Informacja uwzględniana jest w podczas rocznego rozliczenia podatku dochodowego.

Gdzie w PIT-37 wpisać zasiłek chorobowy z ZUS?

Zasiłek chorobowy z ZUS wykazuje się w PIT-37 w części E w 'Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 9 (w tym emerytury – renty z zagranicy)’ czyli w wierszu 10.

Gdzie w PIT-36L wpisać zasiłek chorobowy z ZUS?

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, wypełnia deklarację PIT-36L jednak dochód z zasiłku chorobowego musi wykazać w formularzu PIT-36, który przeznaczony jest do rozliczenia przychodu na zasadach ogólnych. Robi to w części E.1 w wierszu 5 jako 'Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4′.

PIT z ZUS a ulga dla młodych

Ulga dla młodych (PIT 0) to preferencja podatkowa, która pozwala osobom do ukończenia 26 roku życia na niepłacenie podatku dochodowego od przychodów z niektórych umów (o pracę, zlecenia, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich) do rocznego limitu 85 528 zł. Młody człowiek, który nie przekroczył limitu w roku podatkowym, nie musi składać deklaracji PIT za ten rok. 

Osoba, która uzyskała inne dochody podlegające opodatkowaniu, musi złożyć deklarację PIT i rozliczyć tylko te kwoty wynagrodzeń, które przekroczyły limit. Zasiłek chorobowy nie jest objęty ulgą dla młodych i trzeba go uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym składany w urzędzie skarbowym.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!