Czy będzie L4 płatne 100 procent w 2024 roku? Kto już teraz na chorobowym dostaje pełną pensję?

Rząd Donalda Tuska pracuje nad zmianą zasad naliczania i wypłacania zasiłku chorobowego. Czego możemy się spodziewać i czy jest szansa na rewolucję jeszcze w tym roku? Sprawdzamy, jak obecnie wygląda sytuacja.

Zmiany w L4 – wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom niezdolnym do pracy z tytułu choroby lub odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Wynagrodzenie chorobowe teraz

Chorujący pracownik na L4 – czyli elektronicznym zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA – otrzymuje przez pierwsze 33 dni świadczenie wypłacane przez pracodawcę. Od 34 dnia zwolnienia lekarskiego obowiązek przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

W przypadku osób powyżej 50. roku życia wypłacanie chorobowego ZUS przejmuje już 15. dnia choroby.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa wymiaru chorobowego, za jeden dzień niezdolności do pracy to /30 wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru. Podczas choroby pracownik ma prawo do 80 proc. wynagrodzenia chorobowego, choć pracodawca może wypłacić więcej. 

Warto jeszcze dodać, że prawo do zasiłku chorobowego pracownik nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu zatrudnienia. Wlicza się do niego poprzednie okresy zatrudnienia, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Wspomniany okres nie jest wymagany w przypadku absolwentów szkół i szkół wyższych zatrudnionych w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, osób posiadających wcześniejszy co najmniej 10-letni okres zatrudnienia (obowiązkowego ubezpieczenia), posłów i senatorów, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji. W tych przypadkach prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje od pierwszego dnia choroby.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 182 dni lub 270 dni – w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Co się zmieni w wynagrodzeniu chorobowym?

Według zapowiadanych zmian, wynagrodzenie chorobowe już od pierwszego dnia choroby będzie płacił ZUS, wypłacając je w wysokości nie 80, a 100% wysokości wynagrodzenia.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się jej spodziewać? 
  2. Co zrobić po otrzymaniu ZUS ZLA? Jak uzyskać chorobowe? 
  3. Formularz ZUS Z-3. Złóż zaśwadczenie płatnika składek w celu ustalenia prawa do chorobowego 
  4. Chorobowe dla przedsiębiorcy – jak wypełnić formularz ZUS Z 3B?
  5. Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – czy na zleceniu można iść na chorobowe? 

Czy będzie L4 płatne 100 procent w 2024 roku?

Zmiany dotyczące chorobowego zapowiedziane zostały przez Koalicję Obywatelską podczas kampanii przedwyborczej w 2023 roku. Plany reformy (a raczej rewolucji) zostały potwierdzone na początku 2024 roku. Premier Donald Tusk argumentował, że będą to zmiany atrakcyjne przede wszystkim dla mniejszych przedsiębiorstw, od których ZUS przejmie finansowanie zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4.

Jak bardzo realne jest wprowadzenie m.in. L4 płatnego w 100% jeszcze w 2024 roku? 

Prace nad zmianą ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa trwają, jednak daty ich zakończenie nie ma. „Informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności” zostały przyjęte przez rząd w styczniu. Wstępny etap prac nad zmianą przepisów oznacza, że najprawdopodobniej nowe regulacje wejdą w życie najwcześniej w 2025 r.

Zmiany w L4 – ograniczenia w zwolnieniach lekarskich wystawianych przez teleporady

Jednym z pomysłów związanych ze zmianą zasad wypłaty zasiłku chorobowego dotyczy zwolnień lekarskich wystawiony przez teleporadę. Część ekspertów proponuje, aby trwały do 5 dni. To sposób na poradzenie sobie z nieuczciwymi lekarzami i pracownikami oraz nierzetelnym wystawianiem zwolnień.

Kto już teraz otrzymuje zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. pensji?

W niektórych przypadkach już teraz za czas zwolnienia chorobowego przysługuje 100% wypłaty. Pracownik na L4 otrzyma pełne wynagrodzenie jeżeli niezdolność do pracy wynika:

  • z wypadku w drodze do pracy lub z pracy;
  • choroby przypadającej w okresie ciąży;
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów;
  • poddania się zabiegowi pobrania komórek tkanek i narządów.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!