Ile wynosi podatek od zakupu nieruchomości PCC w 2024 roku? Kto nie zapłaci podatku od kupna mieszkania?

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, taka transakcja objęta jest kilkoma podatkami. Jednym z nich jest podatek od zakupu nieruchomości. Sprawdź, kto go płaci i ile wynosi. 

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Nie tylko umowę sprzedaży nieruchomości trzeba podpisać u notariusza, konieczne będzie też właściwe rozliczenie podatków. Jakich? Przeczytasz o tym w naszym artykule. 

Podatek od zakupu nieruchomości – VAT

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, w cenę wliczony jest podatek VAT. Rozliczenie tego podatku następuje więc w momencie zapłaty pieniędzy deweloperowi i otrzymania faktury zakupu. Podatek VAT jako podatek od zakupu nieruchomości płacimy więc, dokonując zapłaty za mieszkanie. Pozostałe obowiązki związane ze złożeniem deklaracji w sprawie podatku VAT musi wypełnić deweloper.

Stawka podatku VAT w przypadku mieszkania wynosi 8%. Wyjątek stanowią tzw. mikroapartamenty, które są opodatkowane stawką 23%. Wszystko dlatego, że uznaje się je za lokale użytkowe.

Jak to możliwe? Polskie prawo zakłada, że za mieszkanie uważa się lokal, który ma minimum 25 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mikroapartamenty mają kilkanaście metrów kwadratowych. Te najmniejsze mają nawet nie więcej niż 10 metrów kwadratowych.

Kupując mieszkanie od dewelopera, podatek VAT płaci się, jak już wspomnieliśmy od razu. Nie da się najpierw zapłacić kwoty netto, a potem VAT-u.

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, to taki lokal nie jest objęty podatkiem VAT.

Podatek od zakupu nieruchomości – PCC

W przypadku rynku wtórnego nie ma podatku VAT. Jako podatek od zakupu nieruchomości zapłacimy podatek PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych. Stawka tego podatku to 2% wartości rynkowej. Podatek PCC płaci się w momencie podpisywania aktu notarialnego, a podatek rozlicza z urzędem skarbowym notariusz.

Podatku PCC nie płaci się w sytuacji, gdy nieruchomość nabywa się od przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT, ale lokal sprzedaje z oznaczeniem ZW (zwolnienie z podatku VAT).

Podatek od zakupu nieruchomości PCC a zbyt tanie mieszkanie

Warto pamiętać, że podatek PCC jest płacony od wartości nieruchomości. W związku z tym mogą istnieć zakusy, by obniżyć wartość nieruchomości a przez to i podatek od zakupu nieruchomości. Gdy wartość lokalu będzie rażąco niska, urząd skarbowy może to zakwestionować.

Warto na taką okoliczność się przygotować i już w akcie notarialnym wpisać, z czego wynika tak niska cena. Być może jest to niezadowalający stan techniczny czy niezbyt korzystna lokalizacja. Wpisanie do aktu notarialnego zbyt niskiej ceny sprawia, że urząd może wydać decyzję o zwiększeniu wysokości podatku, a także doliczyć do wszystkiego odsetki.

Rozliczenie podatku PCC i złożenie deklaracji podatkowej musi być dokonane w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania lub innej nieruchomości.

Podatek od zakupu nieruchomości – kto nie zapłaci podatku od kupna mieszkania?

Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania. Od 31 sierpnia 2023 roku z obowiązku zapłaty tego podatku są zwolnione wszystkie osoby dokonujące zakupu mieszkania na rynku wtórnym, które kupują swoją pierwszą nieruchomość w życiu.

Podatek od zakupu nieruchomości – podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Jeśli już o podatkach mowa, to trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna, a mieszkanie sprzedawane jest poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wraz z ze sprzedażą pojawia się przychód, który powinien być opodatkowany. Istnieją przepisy wskazujące jednak, że od sprzedaży mieszkania można nie zapłacić podatku. Wystarczy, że mieszkanie, które sprzedajemy, było przez nas kupione nie wcześniej niż 5 lat przed sprzedażą.

Jak więc widać transakcja sprzedaży mieszkania to nie tylko konieczność opłat taksy notarialnej, a czasem i wynagrodzenie pośrednika. W większości przypadków trzeba będzie również zapłacić podatek od zakupu nieruchomości.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!