Podpis elektroniczny – jak wygląda na dokumencie?

Po podpis elektroniczny sięgają nie tylko przedsiębiorcy, ale coraz częściej również osoby fizyczne nieposiadające działalności gospodarczej. Chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób działa taki e-podpis oraz jak wygląda on na dokumencie? Zapraszamy do lektury!

Podpis elektroniczny funkcjonuje na polskim rynku już od ponad 20 lat. Początkowo był jednak bardzo rzadko wykorzystywany, a jeśli już ktoś po niego sięgał, to byli to bardzo zamożni przedsiębiorcy. Obecnie sytuacja zmieniła się radykalnie i takie podpisy dostępne są dla każdego, a co więcej – wykorzystywane są codziennie przy załatwianiu spraw biznesowych, administracyjnych, finansowych i prawnych.

Jak działa podpis elektroniczny?

Ustawodawstwo wskazuje na istnienie trzech rodzajów podpisów elektronicznych: podpisu zwykłego, zaawansowanego oraz kwalifikowanego. Ostatni jest najbardziej zaawansowaną formą wykorzystującą certyfikat zaufany. Taki podpis traktowany na równi z podpisem tradycyjnym. Nie oznacza to jednak, że pozostałe rodzaje podpisów nie są wiążące. W wielu sytuacjach nie jest wymagane posiadanie podpisu kwalifikowanego i wystarczy na przykład podpis zaufany składany za pośrednictwem Profilu Zaufanego.

Podstawowym celem podpisów elektronicznych jest potwierdzenie, że podpis widniejący na dokumencie został złożony celowo, świadomie i przez odpowiednią osobę. Podpisy elektroniczne wykorzystują więc zaawansowane rozwiązania i mechanizmy pozwalające na potwierdzenie autentyczności składanych podpisów. Jeden podpis elektroniczny może być przyporządkowany wyłącznie do jednej osoby. Jedynie wówczas będzie można go uznać za bezpieczny.

Podpis elektroniczny przyjmuje postać niepowtarzalnego ciągu bitów dołączonego do stworzonego w wersji elektronicznej dokumentu. Podpis stanowi integralną część dokumentu i sprawia, że każda próba wprowadzenia w nim zmian będzie zakończona negatywnym wynikiem weryfikacji autentyczności pliku. Dzięki takiemu zabiegowi podpis elektroniczny może stanowić oficjalne potwierdzenie złożonego przez daną osobę oświadczenia.

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak wygląda podpis elektroniczny na dokumencie?

Dokument podpisywany elektronicznie nie musi być dodatkowo podpisany ręcznie. Podpis elektroniczny nie wygląda też jak podpis odręczny.

Dokument podpisany elektronicznie będzie zawierał informację stwierdzającą, że został podpisany w sposób elektroniczny oraz zestaw danych, które będą umożliwiały weryfikację autentyczności złożonego podpisu – będą to przede wszystkim: imię i nazwisko właściciela podpisu oraz data i dokładna godzina złożenia podpisu.

Czasami właściciele podpisów elektronicznych korzystają z aplikacji, która obok informacji o dokonaniu podpisu elektronicznego i danych autoryzujących umieszcza kopię podpisu odręcznego. Dzięki temu łatwiejsze staje się sprawdzenie podpisu przy dokumentach w wersji papierowej.

Jeśli dokumenty zachowują wersję elektroniczną i przesyłane są drogą elektroniczną, to autentyczność podpisów elektronicznych z łatwością można zweryfikować, posiadając odpowiednie oprogramowanie.

Podsumowując, podpis elektroniczny wykorzystywany jest obecnie przy załatwianiu codziennych spraw. Umożliwia on podpisanie większości umów, czy dokumentów administracyjnych. Posługują się nim nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Taki podpis zazwyczaj nie wygląda jak podpis odręczny. Jest dodatkową informacją pojawiającą się na dokumencie mówiącą o tym, że dokument został podpisany e-podpisem i dającą możliwość zweryfikowania tego faktu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!