Coraz więcej czynności przenosimy do sfery online, dotyczy to również relacji z rozmaitymi urzędami. Na szczęście, dzięki profilowi zaufanemu, podpisywanie dokumentów online stało się proste, szybkie i bezpieczne. Jak działa profil zaufany, jak podpisać nim dokument (krok po kroku), w jakich sytuacjach może się przydać oraz czy przyda się w relacjach między osobami prywatnymi – oto podstawowy przewodnik po profilu zaufanym.
Spis treści
Do czego używać profilu zaufanego?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest profil zaufany. To środek identyfikacji elektronicznej, który pozwala potwierdzić tożsamość w Internecie oraz podpisać dokumenty elektronicznie.
Profil zaufany można wykorzystać do podpisywania sprawozdań finansowych, umów i innych dokumentów (także podpisanych przez inne osoby). To przydatna metoda do załatwiania spraw w urzędach publicznych. Można go również wykorzystać w relacjach z innymi podmiotami, o ile wyrażą na to zgodę.
Co ważne, usługa jest bezpłatna i dostępna dla każdej osoby posiadającej profil zaufany.
Profil zaufany jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym – w przypadku relacji z urzędami. Należy jednak pamiętać, że nie jest on kwalifikowanym podpisem elektronicznym i nie zastępuje odręcznego podpisu w sprawach prywatnych.
Jak podpisać dokument profilem zaufanym?
Profil zaufany to bezpłatne i wygodne narzędzie do podpisywania dokumentów. Oto jak go użyć, krok po kroku:
- Uruchomić usługę podpisywania dokumentów profilem zaufanym, należy, to zrobić na rządowej stronie www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany
- Dodać odpowiedni plik – przeciągnąć go lub kliknąć opcję „Wybierz dokument z dysku”.
- Wybrać przycisk „Podpisz”.
- Zalogować się na profilu zaufanym – przy użyciu nazwy użytkownika, adresu e-mail lub przy pomocy bankowości elektronicznej (wybierając usługę banku, w którym ma się konto).
- Kliknąć „Podpisz profilem zaufanym”.
- Wprowadzić otrzymany kod potwierdzający z wiadomości SMS (wiadomość push wysłana na urządzenie podane przez użytkownika).
- Wybrać przycisk „Podpisz podpisem zaufanym”.
- Wpisać kod autoryzacyjny otrzymany w SMS.
- Pobrać wygenerowany plik XML, w którym znajduje się podpis elektroniczny.
CZYTAJ TAKŻE:
- Profil zaufany a podpis elektroniczny – czy to jest to samo? Czym się różnią?
- Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?
- Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?
- Podpis elektroniczny – jak wygląda na dokumencie?
- Jakie są zastosowania podpisu elektronicznego i pieczęci elektronicznej?
Jakie dokumenty można podpisać profilem zaufanym?
Profilem zaufanym można podpisać dowolny dokument, który:
- jest zapisany na dysku lokalnym (np. na komputerze czy laptopie) w formie pojedynczego pliku;
- ma maksymalnie 10 MB;
- ma rozszerzenie: .txt, .rtf, .pdf, .xps, .odt, .ods, .odp, .doc, .xls, .ppt, .docx, .xlsx, .pptx, .csv, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff, .geotiff, .png, .svg, .wav, .mp3, .avi, .mpg, .mpeg, .mp4, .m4a, .mpeg4, .ogg, .ogv, .zip, .tar, .gz, .gzip, .7Z, .html, .xhtml, .css, .xml, .xsd, .gml, .rng, .xsl, .xslt, .TSL, .XMLsig, .XAdES, .PAdES, .CAdES, .ASIC, .XMLenc, .dwg, .dwf, .dxf, .dgn, .jp2.
Profilem zaufanym można podpisać różnego rodzaju dokumenty. Oto niektóre z nich:
- Umowy, w tym umowy najmu, umowy o pracę, umowy o dzieło itp. (o ile druga strona honoruje taki podpis zamiast podpisu odręcznego).
- Sprawozdania finansowe, które muszą składać przedsiębiorcy.
- Wnioski do urzędu.
- Deklaracje podatkowe, takie jak PIT czy JPK_VAT.
- Wnioski o świadczenia np. z ZUS czy KRUS.
- Inne dokumenty – w zależności od potrzeb, profil zaufany może być wykorzystywany do podpisywania, takich dokumentów, jak np.:
- wnioski o dowód osobisty,
- zgłoszenia do urzędu,
- umowy cywilnoprawne,
- odpis urodzenia/małżeństwa/zgonu,
- zameldowania na pobyt stały lub czasowy,
- złożyć wniosek o świadczenie 500+,
- sprawdzić liczbę punktów karnych,
- zarejestrować działalność gospodarczą,
- złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy.
Katalog spraw urzędowych, które można załatwić, używając profilu zaufanego, znajduje się na witrynie www.gov.pl/#services-citizens.
Przed użyciem profilu zaufanego należy pamiętać, że przeznaczony jest przede wszystkim do identyfikacji podczas załatwiania spraw urzędowych.
Profil zaufany można również użyć w relacjach z innymi osobami lub podmiotami prywatnymi, jednak za każdym razem należy upewnić się, że druga strona zaakceptuje tak podpisany dokument.