Praca w upale. Co musi pracodawca?

Praca w upale może być niebezpieczna. Gdy jest zbyt ciepło, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków zawodowych. Jakie obowiązki ma pracodawca, którego pracownicy muszą pracować, gdy jest bardzo gorąco?

Praca w upale szczególnie wypływa na osoby pracujące w halach produkcyjnych, pracownicy budowlani i wszyscy ci, wykonujący swoje obowiązki na wolnym powietrzu, którzy muszą mieć określone warunki pracy. Gdy jest bardzo gorąco, mogą nawet odmówić wykonania pracy. Kodeks pracy dokładnie określa, w jaki sposób pracodawca musi przygotować pracowników na pracę w upale.

Praca w upale a obowiązki pracodawcy

Praca w upale może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Choćby do udaru słonecznego albo do problemów z układem krążenia. Nie mówiąc o tym, że znacznie trudniej o koncentrację, co może spowodować wypadki przy pracy. I właśnie dlatego pracodawca może skrócić albo przesunąć godziny pracy, zorganizować przerwy w pracy.

Jeśli jest taka możliwość, powinien przenieść pracowników do klimatyzowanego pomieszczenia. Obowiązkowe będzie zapewnienie pracownikom wody do picia. Odnośnie do wody, warto pamiętać, że dostęp do niej jest konieczny nie tylko w przypadku upału. Pracownik musi mieć możliwość skorzystania z wody pitnej. Jeśli nie da się tego zagwarantować, to pracodawca musi dostarczyć wodę w butelkach lub z dystrybutora.

Co ważne, nie można tego zastąpić ekwiwalentem napojów. Gdy praca jest pracą w trudnych warunkach, to trzeba dostarczyć zimne napoje z dodatkiem soli mineralnych i witamin.

Trudne warunki pracy a praca w upale

O trudnych warunkach pracy mówimy wtedy, gdy praca wymaga przebywania na zewnątrz w temperaturze przekraczającej 25 stopni, a w zamkniętym pomieszczeniu ponad 28 stopni. Od takich temperatur możemy więc mówić o pracy w upał. Szczególne warunki pracy dotyczą np. robót budowlanych, remontowanych czy montażowych, praca w kanałach, niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych, a także prace na wysokości.

Praca na budowie – woda do mycia

Pracodawca, który zatrudnia pracowników, wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz musi zorganizować wodę do mycia. Ilość określona przez prawo to 90 litrów dziennie na osobę.

Klimatyzacja nie jest obowiązkowa w przypadku pracy ciągłej. Prawo nakazuje jednak udostępnić pomieszczenie z klimatyzacją do odpoczynku, gdy pracownik przebywa w pomieszczeniach, w których stale jest temperatura przekraczająca 30 stopni. Chodzi to przede wszystkim o specyficzne procesy technologiczne, powodujące właśnie taką temperaturę.

Praca w biurze – upały

W biurze klimatyzacja nie jest obowiązkowa. Jeśli jednak przez okna wpada bardzo dużo światła słonecznego, to zgodnie z przepisami BHP pracodawca powinien zacienić okna np. roletami albo żaluzjami.

Przerwy regeneracyjne

Upały skłaniają do zadania pytania, czy w czasie upałów można skrócić godziny pracy. Takie przerwy, zwane przerwami regeneracyjnymi zależą wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. To pracodawca decyduje o tym, czy w czasie ogromnego upału pracownicy mogą wcześniej pójść do domu. I nie jest to obowiązek pracodawcy, a właśnie jego dobra wola.

Czy pracownik musi pracować w upały?

Przepisy BHP prawa pracy wskazują, że pracownik może zrezygnować z wykonywania obowiązków, jeśli grozi to utratą zdrowia lub życia pracownika albo innych osób. Upał może, ale nie musi zagrażać życiu i praca w wysokiej temperaturze nie daje „z automatu” prawa do przerwania pracy.

Niezależnie jednak od pogody, przez cały rok pracodawca musi zapewnić dostęp do wody. Jeśli nie przestrzega on tych zaleceń, to grozi mu kara do 30 tys. zł.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!