Rozliczanie kwartalne podatku dochodowego. Kiedy można je zastosować?

Rozliczanie kwartalne podatku dochodowego, to jedna z dostępnych dla przedsiębiorcy możliwości. Często jednak o niej zapominamy. Kto może z niej skorzystać? Kiedy nie możemy rozliczać się kwartalnie?

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną działalnością gospodarczą, często wydaje się, że wszystkie daniny publiczne musimy opłacać co miesiąc. To jednak nieprawda. Kiedy możemy wybrać rozliczanie kwartalne podatku dochodowego?

Jakie podatki można rozliczać w systemie kwartalnym?

Ustawodawca starał się tutaj pójść na rękę przedsiębiorcom, co skutkuje całkiem dużą liczbą danin, jakie można opłacić właśnie w ten sposób, rezygnując przy tym z tradycyjnego rozliczenia w systemie miesięcznym, który wciąż jest w Polsce niezwykle popularny.

W gronie tych danin znajduje się podatek dochodowy. Musimy uiścić go do 20 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Oznacza to, że podatek dochodowy opłacamy do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października oraz 20 stycznia.

Warto pamiętać o tym, że jeśli dwudziesty dzień miesiąca przypadłby na przykład na sobotę, to zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nasz czas na przelanie należnego podatku przedłuża się do kolejnego dnia roboczego.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja VAT – jak się zarejestrować do VAT?

Rozliczanie kwartalne podatku dochodowego – ważne informacje

Z tej formy rozliczeń nie mogą korzystać wszystkie podmioty gospodarcze funkcjonujące w Polsce. Faworyzowane są małe podmioty gospodarcze. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, mogą skorzystać z nich te firmy, które w poprzednim roku sprzedażowym nie osiągnęły przychodów ze sprzedaży przewyższającą wartość 2 milionów euro. 

Ustawodawca w bardzo podobny sposób podszedł do podatku VAT. Możemy opłacić go do 25 dnia miesiąca po danym kwartale. Tutaj również obowiązuje zasada przesunięciu terminu na najbliższy dzień roboczy, jeśli dzień ten wypadnie na przykład na weekend.

Daniny płacimy do: 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października oraz 25 stycznia. Po stronie ciekawostek warto wskazać, że z tego systemu rozliczeń nie można skorzystać od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Musi minąć co najmniej rok. Dodatkowo musimy złożyć formularz JPK_V7K.

Obostrzenia i wyłączenia z kwartalnego podatku VAT

W tym ujęciu państwo postawiło na o wiele większą liczbę obostrzeń niż w sytuacji, kiedy rozliczamy podatek dochodowy. Wyłączono z niej nowe firmy. Przywilej kwartalnego rozliczania uzyskamy dopiero po roku prowadzenia firmy. 

CZYTAJ TAKŻE: 10 pomysłów, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy

Działalności, które działały na podstawie zwolnień z VAT, mogą skorzystać z tej formy również dopiero po roku od przejścia na rozliczenia tego podatku. Jeśli nasza działalność przekroczyła sprzedaż w wysokości 1,2 miliona euro, to również nie skorzystamy z kwartalnego cyklu rozliczeń z fiskusem.

Kiedy wolno zmienić system rozliczeń z miesięcznych na kwartalne?

Mimo że ustawodawca zapewnia taką możliwość jak rozliczanie kwartalne podatku dochodowego, to jest ona obłożona wieloma restrykcjami. Możemy dokonać takiej zmiany tylko raz w roku, a sam fakt zmiany modelu rozliczeń możemy wykonać z początkiem nowego roku podatkowego.

Nieco inne zasady dotyczą podatku VAT. Tutaj wiążący nie jest rok podatkowy w rozumieniu sensu stricto, ale formularz VAT-R. Takiej modyfikacji możemy dokonać aż czterokrotnie w ciągu roku. Widać więc dość wyraźnie, że w kwestii podatku VAT ustawodawca poszedł zupełnie inną drogą niż przy podatku dochodowym.

Co zyskamy dzięki kwartalnym rozliczeniom podatkowym w praktyce?

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Na pewno warto tu wskazać na zmniejszenie liczby dokumentów. Zamiast dwunastu różnych rozliczeń, będziemy musieli wysyłać różnym instytucjom w Polsce tylko cztery pliki dokumentów rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy vs skala. Co się bardziej opłaca?

Ogromnym, a często niedocenianym atutem, jaki zapewnia nam rozliczenie w systemie kwartalnym, jest też zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Czy tego chcemy, czy nie, składki i obowiązkowe daniny publiczne w Polsce nie należą do najniższych w Europie.

Mogą być one szczególnie odczuwalne dla tych firm, które są nieco mniejsze. Szczególnie zagrożone są więc jednoosobowe działalności gospodarcze i mikroprzedsiębiorstwa, które nie mają takiego kapitału, jak o wiele większe podmioty. 

Dlaczego dla tych firm system kwartalnych rozliczeń to ogromna korzyść? Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, kiedy na skutek splotu niezależnych od nas zdarzeń mieliśmy gorszy pod względem obrotów miesiąc. Kwartalny system rozliczeń da nam niezbędny czas na odkucie się lub skonsolidowanie środków, by w porę rozliczyć się z państwem. 

Praktyka wielu firm pokazuje, że przejście na system kwartalny może czasem nawet uchronić naszą działalność od bankructwa. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii i obostrzeń, które dotknęły wiele gałęzi przemysłu, jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę na poważnie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!