Samochód prywatny w kosztach firmy – jak rozliczyć koszty używania prywatnego samochodu działalności gospodarczej?

Z prywatnych pojazdów najczęściej korzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Teraz mogą odliczyć od podatku tylko część kosztów eksploatacji osobówki. Jednak, w niektórych sytuacjach możliwe jest ujęcie 100% kosztów eksploatacyjnych w KPiR. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ująć samochód prywatny w kosztach firmy.

Samochód prywatny w kosztach firmy do końca 2018 roku

Do końca 2018 roku przedsiębiorcy korzystali z tzw. kilometrówki PIT. Wydatki związane z używaniem samochodu prywatnego (niebędącego środkiem trwałym firmy) ujmowali w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. 

Kierowcy musieli przy tym pamiętać, aby te wydatki miały bezpośredni związek z działalnością gospodarczą, czyli były kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodu. Nie mogli uwzględniać zakupu paliwa na prywatne potrzeby.

Właściciele firm obowiązkowo prowadzili szczegółową ewidencję przebiegu osobówki.

Nowe zasady rozliczenia korzystania z prywatnego auta obowiązują od 1 stycznia 2019 roku. Na czym polegają?

Ujęcie 20% kosztów eksploatacyjnych prywatnego samochodu w KPiR – zasada ogólna

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują prywatne samochody osobowe, mogą ująć w kosztach podatkowych 20% wydatków związanych z eksploatacją auta. Nie muszą przy tym prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów.

Koszty obejmują m.in. wydatki na paliwo, opłaty parkingowe, wymianę opon, myjnię, wymianę płynu hamulcowego, badania diagnostyczne, czynsz za garaż, opłaty za miejsce postojowe, ubezpieczenia, serwis czy naprawy.

Zasady ujmowania w kosztach podatkowych wydatków poniesionych na prywatny samochód, reguluje  art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Jeżeli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to ma również prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Nierozliczony VAT plus kwota netto kosztów eksploatacji auta, jest umieszczany w książce przychodów i rozchodów.

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach możliwe jest ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wszystkich wydatków eksploatacyjnych.

Ujęcie 100% kosztów eksploatacyjnych pojazdu w KPiR – kiedy jest to możliwe?

Aby ująć w KPiR 100% kosztów eksploatacyjnych i 100% podatku VAT, osobówka musi być wykorzystywana wyłącznie w celach firmowych.

W takiej sytuacji należy udokumentować wykorzystanie pojazdu. Przedsiębiorca powinien prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. Kolejny obowiązek to złożenie deklaracji VAT-26 w urzędzie skarbowym.

W ewidencji powinien się znaleźć:

  • numer rejestracyjny samochodu;
  • dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
  • stan licznika przebiegu auta na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
  • wpis dotyczący każdego wykorzystania tego samochodu (obejmujący kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd-dokąd), liczbę przejechanych kilometrów, imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem);
  • liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje samochód tylko do celów firmowych, a nie jest podatnikiem VAT, to nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, aby do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć 100% wydatków związanych z eksploatacją auta.

Przeczytaj więcej w kategorii Koszty.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!