Spirala zadłużenia – jak w nią nie wpaść?

Spirala zadłużenia to stan, kiedy zaciągamy nowe pożyczki, by spłacić te wcześniejsze. Spirala zadłużenia bardzo często prowadzi do bankructwa. Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Kredytami i pożyczkami możemy sfinansować bardzo wiele zakupów. Warto wiedzieć, że pożyczanie pieniędzy nie jest złe. Oczywiście, jeśli robimy to odpowiedzialnie. Zawsze musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pieniądze trzeba oddać. Pożyczkodawcy nie zawsze interesują nieprzewidziane sytuacje, które przytrafiły się nam i spowodowały opóźnienia w spłacie rat. Pieniądze muszą się znaleźć i koniec. Jeśli nie spłacamy zobowiązań, możemy nawet spodziewać się komornika. Zdarza się, że problem ze spłatą pożyczki, rozwiązywany jest…kolejnym zobowiązaniem.

Co to jest spirala zadłużenia?

I właśnie taka kolejna pożyczka może spowodować spiralę zadłużenia. Spirala zadłużenia jest to sytuacja, w której różnica między dochodami a wydatkami, pokrywana jest coraz to nowymi pożyczkami. W przypadku problemów ze spłatą jednej pożyczki bierzemy kolejną, potem następną i następną. Efekt? Zadłużenie rośnie w bardzo szybkim tempie.

CZYTAJ TAKŻE: Egzekucja komornicza – co może zająć komornik?

Temat robi się szczególnie poważny, gdy osoba z problemami finansowymi zwraca się po pieniądze do instytucji pozabankowych. Nie zawsze firmy te dokładnie weryfikują zdolność kredytową klienta. Brak dokładnego sprawdzenia klienta i większe ryzyko „odbijają” sobie wysokimi kosztami pożyczenia pieniędzy. To powoduje, że problemy z terminową spłatą stają się coraz poważniejsze.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Skoro spirala zadłużenia jest tak poważnym problemem, to co zrobić, by jej uniknąć? Podstawą jest roztropność w zaciąganiu zobowiązań. Zamiast kupować różne rzeczy na kredyt, lepiej jest oszczędzać. Na kredyt decydujmy się w ostateczności. I nigdy, przenigdy, nie bierzmy nowego kredytu, by spłacić poprzedni.

Jeśli zauważamy, że zaczynamy mieć problemy ze spłatą zobowiązania, najlepiej jak najszybciej powiadomić o tym wierzyciela. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa na znalezienie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Gdy pożyczasz pieniądze, pożyczaj tylko tyle, ile jest konieczne.

Kilkadziesiąt złotych wyższej raty może skłaniać do wzięcia kredytu na wyższą kwotę, bo przecież to tylko kilkadziesiąt złotych. Gdy jednak podliczysz całościowe koszty obsługi tego zadłużenia, kwota staje się naprawdę znacząca.

Sporo zależy też od naszego podejścia. Jak przekonują windykatorzy i komornicy, dłużniczy często nie zauważają momentu, w którym wpadli w spiralę zadłużenia. Biorąc kolejne kredyty, są przekonani, że spirala zadłużenia to pojęcie wciąż dla nich obce. Tymczasem wystarczy jedna nieprzewidziana sytuacja życiowa (utrata pracy, ciężka choroba), a sytuacja finansowa nagle się pogarsza.

CZYTAJ TAKŻE: Jak udowodnić, że dług się przedawnił?

Nasza rada – kontroluj na bieżąco stan swoich zobowiązań. Musisz wiedzieć, ile masz do spłaty w danym miesiącu, ile łącznie musisz oddać. Jeśli posiadasz kilka kredytów, spróbuj je skonsolidować, tak by płacić jedną ratę. Tak jak podpowiadaliśmy wcześniej, pożyczaj pieniądze w ostateczności.

Jak wyjść z zadłużenia?

I gdy masz już pożyczki, zrób wszystko by je jak najszybciej spłacić. Najlepiej jest to zrobić, ograniczając wydatki. W razie problemów finansowych zastanów się, co możesz sprzedać, by zapłacić ratę.

Pamiętaj, że jeśli sam sprzedaż samochód, czy domowe sprzęty, których nie używasz, najprawdopodobniej uzyskasz wyższą cenę niż w sytuacji, gdy w sprawę zaangażowany będzie komornik. Egzekucja komornicza ma to do siebie, że jest już ostatecznością. Majątek dłużnika sprzedawany jest wtedy za ułamek realnej wartości.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Kolejna rada – jeśli masz zobowiązania, zatroszcz się o dodatkowe źródło dochodu. Może być dorywcze zajęcie, a pieniądze, które zarobisz, mają od razu zasilać rachunek kredytowy. Tak by pozbyć się zobowiązań, jak najszybciej.

Wpaść w spiralę zadłużenia jest bardzo łatwo. Pilnuj więc swoich zobowiązań i nie przesadzaj z pożyczkami.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!