Jak wygląda sprawozdanie finansowe osoby fizycznej? Kiedy przedsiębiorca musi składać sprawozdanie finansowe?

Sporządzenie sprawozdania finansowego to obowiązek wielu firm, także niektórych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Kto musi je składać, komu i w jakim terminie? Jak sporządzić taki dokument? Jak go podpisać? Oto najważniejsze informacje, o których powinny pamiętać osoby prowadzące JDG. 

Sprawozdanie finansowe to dokument, który prezentuje kondycję finansową firmy. To podstawowe narzędzie pozwalające ocenić, czy przedsiębiorstwo jest zdolne do generowania zysków, czy jest stabilne finansowo oraz jakie ma perspektywy. Składa się z trzech głównych części: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej.

Kto musi składać sprawozdania finansowe?

Obowiązek sporządzania i składania sprawozdań mają firmy, które prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Należą do nich spółki kapitałowe (np. spółki z o.o. czy spółki akcyjne), spółki osobowe (np. spółki cywilne), stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, związki zawodowe, fundacje oraz osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, których przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły równowartość 2 mln euro.

Warto pamiętać, że sprawozdania finansowego nie muszą sporządzać spółki jawne i partnerskie, których przychody nie przekroczyły 2 mln euro.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe dla osoby fizycznej?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości muszą przygotować sprawozdanie finansowe. Dołączają je do corocznej deklaracji podatkowej PIT i składają w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT).

Osoby fizyczne nie mają obowiązku składać sprawozdań finansowych do KRS. Muszą natomiast wysłać je do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (poprzez bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe lub programy komercyjne).

Podobnie jak inne firmy, osoby fizyczne prowadzące JDG sporządzają sprawozdanie wyłącznie w formie elektronicznej, według struktury i formatu określonego przez Ministerstwo Finansów.

Niektóre jednostki mogą złożyć sprawozdanie w formie uproszczonej, o ile nie przekroczyły dwóch z trzech określonych warunków w latach poprzednich:

  • średnioroczne zatrudnienie (pełne etaty) wyniosło nie więcej niż 50 osób;
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekroczyła równowartości 17 milionów złotych;
  • przychody netto ze sprzedaży oraz operacji finansowych nie przekroczyły 34 milionów złotych.

Kto odpowiada za sporządzenie sprawozdania w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiada kierownik jednostki. W przypadku JDG będzie nim osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Jak podpisać sprawozdanie finansowe osoby fizycznej?

Sprawozdanie finansowe podpisuje kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (np. przedsiębiorcy prowadzącego biuro rachunkowe lub głównego księgowego).

Osoba fizyczna podpisuje sprawozdanie finansowe w taki sam sposób, jak inny kierownik jednostki zobowiązanej do sporządzenia i złożenia takiego dokumentu. Do wyboru jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty (art. 45. ust. 1f ustawy o rachunkowości).

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Elementy sprawozdania finansowego – z czego składa się sprawozdanie finansowe?
  2. Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?
  3. Czym jest i co zawiera informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego wg. art. 48 Ustawy o rachunkowości?
  4. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości
  5. Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?

Termin złożenia sprawozdania finansowego osoby fizycznej

Osoba fizyczna składa sprawozdanie finansowe wraz z PIT do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym. W przypadku sprawozdań za 2023 rok będzie to ostatni dzień kwietnia 2024 r.

Czy osoba fizyczna musi zatwierdzić sprawozdanie finansowe?

Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu. Organ zatwierdzający ma na to sześć miesięcy od dnia bilansowego, czyli w większości przypadków termin mija 30 czerwca – dla firm, których rok bilansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (Art. 53. ust. ustawy o rachunkowości). Osoba fizyczna prowadząca JDG zatwierdza sprawozdanie samodzielnie, może to zrobić w formie oświadczenia woli, czyli opatrzyć każdy element sprawozdania klauzulą „zatwierdzam”.

Gdzie wysłać sprawozdanie finansowe osoby fizycznej?

Przedsiębiorca prowadzący JDG i zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego, powinien je wysłać do Szefa KAS. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. (art. 45. ust. 1., 5. i 8a ustawy o PIT). Sprawozdanie zostanie udostępnione m.in. naczelnikom urzędów skarbowych oraz dyrektorom izb administracji skarbowej.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!