Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy. Zapraszamy do przewodnika dla przedsiębiorców, którzy mają obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe.

Sprawozdanie finansowe składa się zawsze w formie elektronicznej (w pliku XML zgodnym ze schematem XSD). Należy opatrzeć je podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Do składania sprawozdań można użyć bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, czyli e-Sprawozdania Finansowe.

Składanie sprawozdania finansowego przez RDF

Procedura składania sprawozdania finansowego przez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) polega na:

  1. Wyszukaniu podmiotu – należy znaleźć swoją jednostkę za pomocą numeru KRS. Kontynuacja będzie możliwa jeśli system zidentyfikuje osoby uprawnione do reprezentacji.
  2. Dołączeniu dokumentów – trzeba wskazać okres, za który zgłaszane są dokumenty finansowe, rodzaj zgłoszenia, a następnie wybrać „Dodaj dokument” i „Plik dokumentu”.
  3. Złożeniu oświadczenia – składający uzupełnia oświadczenie o podpisaniu oryginałów załączonych dokumentów przez kierownika jednostki i osobę prowadzącą księgi rachunkowe. Może się zdarzyć, że nie wszystkie podpisy zostaną złożone, w takiej sytuacji trzeba wypełnić pola „Kto nie podpisał” oraz „Powód braku podpisu”.
  4. Weryfikacji i wysyłki – ostatni krok polega na sprawdzeniu poprawności zgłoszenia („Pokaż zgłoszenie” i „Weryfikuj zgłoszenie”), podpisania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym/profilem zaufanym oraz wysłaniu do RDF („Wyślij zgłoszenie do repozytorium”). Status sprawozdania można sprawdzić w zakładce „Powiadomienia”.

Sprawozdanie finansowe powinno zawierać wszystkie wymagane elementy (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową) i być zgodne ze strukturą XSD.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak złożyć sprawozdanie do KRS przez S24

Aby złożyć sprawozdanie finansowe do KRS przez S24, należy:

  1. Utworzyć konto w portalu eKRS lub się zalogować.
  2. Przejść do zakładki „Bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych”.
  3. Wybrać sekcję „Przygotowanie i składanie zgłoszeń”.
  4. Kliknąć przycisk „Dodaj nowe zgłoszenie”.
  5. Wskazać numer KRS podmiotu, dla którego chce się złożyć sprawozdanie.
  6. Sprawozdanie finansowe składane do KRS musi być przygotowane w postaci elektronicznej, w pliku XML (zgodnie ze schematem XSD) i zawierać wszystkie elementy sprawozdania (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową). Plik wygenerowany niezgodnie z opublikowanymi strukturami nie zostanie przyjęty przez system.
  7. Sprawozdanie finansowe musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy
  2. Elementy sprawozdania finansowego – z czego składa się sprawozdanie finansowe?
  3. Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?
  4. Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?
  5. Jak wygląda sprawozdanie finansowe osoby fizycznej? Kiedy przedsiębiorca musi składać sprawozdanie finansowe?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS po terminie

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, a następnie złożone w KRS w ciągu 15 dni od zatwierdzenia, czyli do 15 lipca danego roku (jeżeli rok kalendarzowy pokrywał się z rokiem bilansowym).

Co jednak zrobić, jeśli termin został przekroczony? Nadal należy złożyć sprawozdanie w ciągu 15 dni od upływu terminu. Potem należy je złożyć ponownie, w ciągu 15 dni od zatwierdzenia, wraz z dokumentami potwierdzającymi zatwierdzenie (art. 69 ustawy o rachunkowości). Należy pamiętać, że za naruszenie przepisów dotyczących składania sprawozdania finansowego grozi kara grzywny, kara pozbawienie wolności do 2 lat lub obie kary łącznie. 

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!