Ulga na start – 6 miesięcy bez obowiązku opłacania składek ZUS. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start?

Ulga na start daje nowym lub ponownie rozpoczynającym przedsiębiorcom możliwość uniknięcia składek na ubezpieczenia społeczne, a także Fundusz Pracy i Solidarnościowy. Sprawdź, czym możesz z niej skorzystać. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze założenia ulgi na start.

Kto może skorzystać z ulgi na start?

Ulga na start przeznaczona jest dla osób fizycznych, które zakładają działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych. Musi to być albo pierwsza działalność tej osoby, albo działalność podjęta ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy (5 lat) od zakończenia lub zawieszenia działalności. Jeśli chcemy być objęci ulgą na start, nie możemy też świadczyć usług dla pracodawcy, u którego byliśmy zatrudnieni na umowie o pracę w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Dotyczy to sytuacji, w której nasze usługi obejmowałyby taki sam zakres czynności, jaki wykonywaliśmy na etacie. W niektórych przypadkach z ulgi na start mogą też skorzystać rolnicy.

Jakich składek ZUS nie musisz opłacać w ramach ulgi na start?

W ramach składek ZUS przedsiębiorca nie musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Dzięki tym ulgom przedsiębiorca oszczędzi przynajmniej 1500 złotych. 

Pamiętaj, że ulga na start nie zwalnia od opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak długo można korzystać z ulgi na start?

Z ulgi na start przedsiębiorca może korzystać przez pełne pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli data rozpoczęcia wykonywania działalności wypada w dzień inny niż pierwszy dzień miesiąca, liczy się je dopiero od następnego miesiąca. Jeżeli w tym czasie nowy przedsiębiorca zawiesi działalność, nie wpłynie to na datę zakończenia okresu ulgi.

Z korzystania ulgi na start można skorzystać w dowolnym momencie.

Jak skorzystać z ulgi na start?

Aby skorzystać z ulgi na start, chęć taką należy zgłosić do ZUS-u w ciągu 7 dni od założenia działalności gospodarczej. Możemy to zrobić już na etapie rejestrowania firmy w CEIDG.

Jeśli jednak zapomnisz o tym w trakcie rejestracji, lub dopiero po niej dowiedziałeś się o takiej możliwości, możesz wysłać zgłoszenie do ZUS-u w postaci formularza ZUS ZZA. Na nim należy podać kod tytułu ubezpieczenia 05 40 00. Jeśli masz prawo do emerytury lub renty albo posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, dwie ostatnie cyfry tego kodu powinny być właściwe dla Twojej sytuacji.

Dodatkowo możesz na tym etapie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny. Zrobisz to za pomocą formularza ZUS ZCNA.

Kto nie musi płacić składki zdrowotnej?

W większości przypadków pomimo skorzystania z ulgi na start trzeba płacić składkę zdrowotną. Są jednak sytuacje, w których można być zwolnionym z jej opłacania. Możliwe jest to w przypadku:

  1. emerytów lub rencistów, których świadczenie nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury;
  2. osób niepełnosprawnych, gdy przychody nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury;
  3. gdy pobiera się zasiłek macierzyński, a jego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki. W przypadku rozliczania podatkiem liniowym (19%), składka zdrowotna to 4,9% podstawy wymiaru składki.

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, wyniesie 314,10 zł brutto.

Ubezpieczenie chorobowe

Warto pamiętać, że w trakcie korzystania z ulgi na start, nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może skorzystać z zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!