Ulga na start 2023. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi, a kiedy z preferencyjnych składek ZUS?

Ulga na start daje nowym lub ponownie rozpoczynającym przedsiębiorcom możliwość uniknięcia składek na ubezpieczenia społeczne, a także Fundusz Pracy i Solidarnościowy. Sprawdź, czym możesz z niej skorzystać. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze założenia ulgi na start.

Kto może korzystać z ulgi na start?

Ulga na start przeznaczona jest dla osób fizycznych, które zakładają działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych. Musi to być albo pierwsza działalność tej osoby, albo działalność podjęta ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy (5 lat) od zakończenia lub zawieszenia działalności.

Jeśli chcemy być objęci ulgą na start, nie możemy też świadczyć usług dla pracodawcy, u którego byliśmy zatrudnieni na umowie o pracę w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Dotyczy to sytuacji, w której nasze usługi obejmowałyby taki sam zakres czynności, jaki wykonywaliśmy na etacie. W niektórych przypadkach z ulgi na start mogą też skorzystać rolnicy.

Kiedy nie mogę skorzystać z ulgi na start?

Nie każde otwarcie nowej działalności oznacza, że możesz skorzystać z ulgi na start. Nie możesz z niej skorzystać jeśli:

  • prowadzenie poprzedniej działalności zakończyłeś mniej niż 60 miesięcy temu;
  • wykonujesz działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w tym lub poprzednim roku byłeś zatrudniony na umowę o pracę, u którego wykonywałeś czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności.

Jakich składek ZUS nie musisz opłacać w ramach ulgi na start?

W ramach składek ZUS przedsiębiorca nie musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Dzięki tym ulgom przedsiębiorca oszczędzi przynajmniej 1500 złotych.

Pamiętaj, że ulga na start nie zwalnia od opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ile wynosi ZUS na start?

W okresie korzystania z ulgi przedsiębiorca opłaca jedynie ubezpieczenie zdrowotne. W tym okresie 6 miesięcy wysokość składki zdrowotnej wynosi:

  • na skali podatkowej: 9% przychodów, przy czym minimalna wysokość składki to 314,10 zł złotych;
  • na podatku liniowym: 4,9% przychodów, przy czym minimalna wysokość składki to 314,10 zł złotych;
  • przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych: 376,16 złotych przy przychodach poniżej 60 tys. złotych, 626,93 złotych przy przychodach od 60 do 300 tys. złotych i 1128,48 złotych przy przychodach większych niż 300 tys. złotych.

Jak długo można korzystać z ulgi na start?

Z ulgi na start przedsiębiorca może korzystać przez pełne pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli data rozpoczęcia wykonywania działalności wypada w dzień inny niż pierwszy dzień miesiąca, liczy się je dopiero od następnego miesiąca. Jeżeli w tym czasie nowy przedsiębiorca zawiesi działalność, nie wpłynie to na datę zakończenia okresu ulgi.

Z korzystania z ulgi na start można zrezygnować w dowolnym momencie.

Ile razy można skorzystać z ulgi na start?

Nie ma ograniczenia ilościowego co do tego, ile razy można skorzystać z ulgi na start. Pamiętaj jednak, że jest ona przeznaczona dla osób dopiero zaczynających nową działalność gospodarczą. Możesz skorzystać z niej ponownie, ale tylko jeśli od zakończenia poprzedniej działalności upłynęło co najmniej 60 miesięcy.

Jak skorzystać z ulgi na start?

Aby skorzystać z ulgi na start, chęć taką należy zgłosić do ZUS-u w ciągu 7 dni od założenia działalności gospodarczej. Możemy to zrobić już na etapie rejestrowania firmy w CEIDG.

Jeśli jednak zapomnisz o tym w trakcie rejestracji, lub dopiero po niej dowiedziałeś się o takiej możliwości, możesz wysłać zgłoszenie do ZUS-u w postaci formularza ZUS ZZA. Na nim należy podać kod tytułu ubezpieczenia 05 40 00. Jeśli masz prawo do emerytury lub renty albo posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, dwie ostatnie cyfry tego kodu powinny być właściwe dla Twojej sytuacji.

Dodatkowo możesz na tym etapie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny. Zrobisz to za pomocą formularza ZUS ZCNA.

Kto nie musi płacić składki zdrowotnej?

W większości przypadków pomimo skorzystania z ulgi na start trzeba płacić składkę zdrowotną. Są jednak sytuacje, w których można być zwolnionym z jej opłacania. Możliwe jest to w przypadku:

  1. emerytów lub rencistów, których świadczenie nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury;
  2. osób niepełnosprawnych, gdy przychody nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury;
  3. gdy pobiera się zasiłek macierzyński, a jego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki. W przypadku rozliczania podatkiem liniowym (19%), składka zdrowotna to 4,9% podstawy wymiaru składki.

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, wyniesie 314,10 zł brutto.

Ubezpieczenie chorobowe

Warto pamiętać, że w trakcie korzystania z ulgi na start, nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym ZUS. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może skorzystać z zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego.

Co zrobić po zakończeniu ulgi na start? Preferencyjne składki ZUS

Po upłynięciu pierwszych sześciu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności, przez następne 24 miesiące możesz opłacać preferencyjne składki ZUS, czyli Mały ZUS. Aby z niego skorzystać, musisz spełnić dwa warunki:

  1. prowadzisz działalność gospodarczą po raz pierwszy lub w okresie co najmniej 60 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś innej pozarolniczej działalności;
  2. nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś na etacie i wykonywałeś czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

W przypadku preferencyjnego ZUS-u opłacasz składki od zmniejszonej podstawy, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. W drugiej połowie 2023 roku ta podstawa wynosi 1080 złotych.

O tym, ile wynoszą składki ZUS w normalnej wysokości, a także w przypadku Małego ZUS, przeczytasz w naszym artykule Ile wynosi składka ZUS w 2023 roku?

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!