Umowa zlecenie 2024 – jaka jest minimalna stawka godzinowa? Czy na zleceniu trzeba opłacać składki ZUS?

Umowa zlecenie jest najpopularniejszą umową cywilnoprawną zawieraną w Polsce. W wielu przypadkach to bardzo opłacalna forma zatrudnienia, która pozwala legalnie zlecić komuś określoną pracę, bez konieczności tworzenia etatu.

Czym jest umowa zlecenie? Jakie są jej wady i zalety? Czy na umowie zlecenie trzeba opłacać składki ZUS? Jaka jest minimalne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Umowa zlecenie – umowa cywilnoprawna

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego: § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Umowę zlecenie zaliczamy do kanonu umów cywilnoprawnych. Jak sama nazwa wskazuje, umowy zlecenie podlegają pod Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. To zasadniczy minus dla zleceniobiorców. O urlopie chorobowym, wypoczynkowym, czy okresie wypowiedzenia i innych dobrodziejstwach etatu mogą na starcie zapomnieć.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie – wzór do pobrania

Stąd wiele dość dramatycznych sytuacji np. w czasie pandemii, kiedy z dnia na dzień wielu zleceniobiorców zostawało bez środków do życia. Z drugiej strony, wielu zleceniodawców, w tym samym czasie zostawało bez wykonawców określonych zleceń (kwarantanna, lockdown, etc.). Brak rąk do pracy okazywał się wówczas zmorą.

Nie jest jednak tak, że w przypadku umowy zlecenie, pracodawca nie ma żadnych obowiązków. Otóż ma! M.in. w obszarach związanych ze sferą BHP. To oznacza, że pod tym względem pracownicy etatowi, jak i zleceniobiorcy są właściwie zrównani. Podajmy przykład.

Fotograf, który ma wykonać zdjęcia inwestycji na potrzeby strony internetowej dewelopera, musi otrzymać kask ochronny i inne konieczne zabezpieczenia wynikające z przepisów BHP. Jeśli obowiązek ten nie zostałby dopełniony i doszłoby do nieszczęścia, odpowiedzialność spadałaby na zleceniodawcę!

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Umowa zlecenie a stosunek pracy

Umowa zlecenie pozwala na dość dużą swobodę, jeżeli chodzi np. o ustalenie miejsca, czy czasu wykonania zadania. Mało tego, spora elastyczność dotyczy także sposobu, jakim dane zadanie zostanie wykonane.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt zatrudnienia pracownika – umowa zlecenie i umowa o dzieło

W przeciwieństwie do umowy o pracę osoba wykonująca zlecenie pozbawiona jest pewnych gwarancji. Przy umowie zlecenie brak określonych prawnie okresów wypowiedzenia, urlopów, wynagrodzenia chorobowego, świadczeń, czy dodatków za pracę w nadgodzinach. Nie daje on też żadnej gwarancji zatrudnienia.

Podpisując umowę zlecenie, przedsiębiorca powinien pamiętać jednak, że podczas gdy on sam może zwolnić pracownika w dowolnym momencie, to jego pracownik ma taką samą dowolność. Wybierając zlecenie zamiast umowy o pracę i nie uzgadniając okresu wypowiedzenia w umowie, musimy liczyć się z tym, że możemy z dnia na dzień zostać bez pracowników.

Umowa zlecenie a składki ZUS

Tu przepisy są jasne. Każdy zleceniobiorca musi być zgłoszony przez zleceniodawcę do ZUS. Prawo wskazuje tu konkretny termin – siedem dni od dnia rozpoczęcia umowy zlecenia. Takie zgłoszenie odbywa się za pomocą formularza ZUS ZUA. Objęty ubezpieczeniem zostaje od momentu zawarcia umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie a urlop

Zgłoszenie to jednak nie wszystko. Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś na umowę zlecenie, musisz pamiętać o obowiązku naliczania i odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolniony z takiego obowiązku jest jedynie przedsiębiorca, w sytuacji, w której zleceniobiorca ma już inne tytuły do ubezpieczenia. Na przykład pracuje gdzieś na etacie, a zlecenie jest jedynie formą „dorobienia” do pensji. Przy takich sprzyjających warunkach, opłacić trzeba jedynie składkę zdrowotną i nic więcej.

Z wyżej wymienionego obowiązku prawo zwalnia zleceniodawcę, jeśli ten podpisuje umowę zlecenie ze studentem, który nie ukończył jeszcze 26. roku życia.

W każdym innym przypadku zleceniobiorca objęty jest ubezpieczeniami:

  • emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

Nieobowiązkowe jest w tym przypadku ubezpieczenie chorobowe.

Umowa zlecenie a wynagrodzenie. Minimalna stawka godzinowa 2024

Tu nie ma samowolki. Prawo wskazuje jasno jakie jest minimum, które MUSI zarobić zleceniobiorca. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. minimalna stawka godzinowa. Powyższe wiąże się z koniecznością prawidłowej i skutecznej ewidencji czasu, jakie zleceniobiorca poświęcił na realizację postanowień umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Najniższa krajowa w Polsce 2023

Od 1 lipca 2023 r. wysokość minimalnej stawki godzinowej brutto wynosiła 23,50 zł. To wzrost o 70 groszy w stosunku do stawki obowiązującej od stycznia tego roku.

Kolejne podwyżki zostaną wprowadzone na początku 2024 roku. Wówczas osoby wykonujące pracę na zleceniu będą za godzinę zarabiać przynajmniej 27,70 złotych. Kolejna podwyżka zostanie wprowadzona w lipcu i wówczas stawka godzinowa za pracę z tytułu umowy zlecenia będzie wynosić 28,10 złotych.

Umowa zlecenie – wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy zlecenie ma co do zasady, skutek natychmiastowy. Wynika to z zasady wzajemnego zaufania stron. Jeśli jednak obu stronom umowy zależy na tym, by zagwarantować sobie ostrzeżenie przed zakończeniem współpracy, w umowie można zawrzeć klauzulę określającą okres wypowiedzenia dowolnej długości.

Wypowiedzenie umowy zlecenie powinno nastąpić w takiej samej formie, w jakiej nastąpiło jej zawiązanie (np. pisemnie), w sposób, który pozwoli drugiej stronie się z nim zapoznać.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców w 2025 – ile wyniosą składki w tym roku?

Podwyżki składek ZUS idą w parze ze wzrostem minimalnych wynagrodzeń. Dlatego też zawsze kiedy mówimy o jednym, nie możemy zapomnieć o drugim. Niezależnie od...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć roczne sprawozdanie finansowe za 2024 – terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Zarobki w samorządach w 2025: ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta? Czy może mieć własną firmę?

Wójt jest osobą, którą mieszkańcy wybrali, aby stał na czele gminy i odpowiadał za jej rozwój. Na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Ile zarabia...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!