Urlop tacierzyński. Czym się różni od ojcowskiego?

Przez wiele lat urodzenie dziecka dawało prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednak przysługiwało to tylko matce. Obecnie prawo pozwala na opiekę nad dzieckiem również ojcu. Czym jest urlop tacierzyński? Komu przysługuje i na jakich warunkach się go przyznaje?

Urlop tacierzyński – kto może z niego skorzystać?

Z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać mężczyzna, który został ojcem i jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Można z niego skorzystać, zarówno pracując na etacie, jak i prowadząc działalność gospodarczą. Podstawą jest jednak ubezpieczenie chorobowe. 

Urlop tacierzyński trwa dwa tygodnie (14 dni), a można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Urlop tacierzyński został wprowadzony w związku z dyrektywą unijną work-life balance. W przypadku gdy ojciec nie skorzysta z urlopu tacierzyńskiego, póki dziecko nie skończy 1 roku życia, to wolne dni przepadną.

Urlop tacierzyński – ile jest płatny? 

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego więc jest rozliczany tak samo. Jeśli ojciec będzie korzystał z urlopu tacierzyńskiego, to tak jak matka, otrzyma 100% podstawy wymiaru zasiłku. Możliwość uzyskania świadczenia uregulowana jest przez Kodeks pracy.

Kto płaci za urlop tacierzyński?

Świadczenie w ramach urlopu tacierzyńskiego wypłacane jest przez ZUS.

Urlop tacierzyński 2023 – czym różni się od urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski trwa 14 dni i udzielany jest niezależnie od tego, czy matka dziecka znajduje się aktualnie na urlopie macierzyńskim. Urlop tacierzyński jest natomiast częścią urlopu macierzyńskiego i przysługuje ojcu tylko wtedy, gdy matka zgodzi się na oddanie kilku tygodni urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka.

Urlop tacierzyński różni się od ojcowskiego przede wszystkim tym, że nie da się go podzielić. Urlop ten musi być wykorzystany za jednym razem. 

To, czy ojcu będzie należał się urlop tacierzyński, zależy przede wszystkim od matki. Jeśli ta jest np. bezrobotna, to nie przysługuje jej urlop macierzyński, a skoro tak, to i ojciec nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Urlop tacierzyński przysługuje mężczyznom, opłacającym składkę zdrowotną. Z urlopu mogą skorzystać także panowie, pracujący na umowę zlecenie. Dni wolne można zyskać z tytułu:

  •  urodzenia się dziecka;
  • przysposobienia dziecka na wychowanie, np. w ramach rozpoczęcia działania jako rodzina zastępcza.

Urlop tacierzyński – ile trwa?

Długość urlopu tacierzyńskiego zależy przede wszystkim od tego, jak długi jest urlop macierzyński, a także, w jaki sposób matka dziecka chce się nim podzielić z ojcem. I tak urlop macierzyński w 2023 to:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  •  31 tygodni przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie;
  • 33 tygodnie jeżeli przy jednym porodzie urodziło się troje dzieci;
  •  35 tygodni w przypadku czworaczków;
  •  37 tygodni jeżeli urodzą się pięcioraczki.

Matka musi skorzystać przynajmniej z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. W związku z tym maksymalny okres urlopu tacierzyńskiego to:

  • 6 tygodni przy jednym dziecku;
  • 17 tygodni w przypadku bliźniaków;
  • 19 tygodni na trojaczki;
  • 21 tygodni jeżeli urodzi się czwórka dzieci;
  • 23 tygodnie w przypadku urodzenia pięciorga dzieci przy jednym porodzie.

W sytuacji gdy mama chce w całości wykorzystać urlop macierzyński, ojciec nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego

Urlop tacierzyński – wniosek

Wniosek o urlop rodzicielski muszą złożyć oboje rodzice. Matka musi zawrzeć w nim datę, kiedy rezygnuje z zasiłku macierzyńskiego, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą; zaświadczenie od pracodawcy, informujące o zaprzestaniu pobierania zasiłku, jeżeli kobieta jest zatrudniona, a zasiłek pobierany jest z ZUS; a także oświadczenie, od kiedy ojciec będzie korzystał z urlopu.

Ojciec dostarcza skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub kopię z potwierdzeniem od ZUS, lub płatnika składek o zgodności z oryginałem. Musi także dostarczyć zaświadczenie od organu wypłacającego zasiłek o podstawie wymiaru zasiłku pobieranego przez matkę. Tata określa we wniosku datę, kiedy planuje rozpocząć urlop tacierzyński.

Urlop tacierzyński – czy pracodawca może odmówić?

Pracodawca nie może odmówić urlopu tacierzyńskiego. Pracownik nie może jednak skorzystać z możliwości takiego dodatkowego urlopu bez poinformowania o tym pracodawcy. Musi on złożyć pracodawcy wniosek o urlop. Taki wniosek musi być złożony nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Urlop ojcowski przysługuje każdemu pracującemu tacie, bez względu na to, czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Urlop tacierzyński to tak naprawdę część urlopu macierzyńskiego, którego zrzekła się mama dziecka. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!