Urlop tacierzyński. Czym się różni od ojcowskiego?

Przez wiele lat urodzenie dziecka dawało prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednak przysługiwało to tylko matce. Obecnie prawo pozwala na opiekę nad dzieckiem również ojcu. Czym jest urlop tacierzyński? Komu przysługuje i na jakich warunkach się go przyznaje?

Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać mężczyzna, który został ojcem i jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Można z niego skorzystać, zarówno pracując na etacie, jak i prowadząc działalność gospodarczą. Podstawą jest jednak ubezpieczenie chorobowe. 

Urlop tacierzyński trwa dwa tygodnie (14 dni), a można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Urlop tacierzyński został wprowadzony w związku z dyrektywą unijną work-life balance. W przypadku gdy ojciec nie skorzysta z urlopu tacierzyńskiego, póki dziecko nie skończy 1 roku życia, to wolne dni przepadną.

Ile jest płatny urlop tacierzyński? 

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego więc jest rozliczany tak samo. Jeśli ojciec będzie korzystał z urlopu tacierzyńskiego, to tak jak matka, otrzyma 100% podstawy wymiaru zasiłku. Możliwość uzyskania świadczenia uregulowana jest przez Kodeks pracy.

Kto płaci za urlop tacierzyński?

Świadczenie w ramach urlopu tacierzyńskiego wypłacane jest przez ZUS.

Czym różni się urlop tacierzyński 2023 od urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski trwa 14 dni i udzielany jest niezależnie od tego, czy matka dziecka znajduje się aktualnie na urlopie macierzyńskim. Urlop tacierzyński jest natomiast częścią urlopu macierzyńskiego i przysługuje ojcu tylko wtedy, gdy matka zgodzi się na oddanie kilku tygodni urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka.

Urlop tacierzyński różni się od ojcowskiego przede wszystkim tym, że nie da się go podzielić. Urlop ten musi być wykorzystany za jednym razem. 

To, czy ojcu będzie należał się urlop tacierzyński, zależy przede wszystkim od matki. Jeśli ta jest np. bezrobotna, to nie przysługuje jej urlop macierzyński, a skoro tak, to i ojciec nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Urlop tacierzyński przysługuje mężczyznom, opłacającym składkę zdrowotną. Z urlopu mogą skorzystać także panowie, pracujący na umowę zlecenie. Dni wolne można zyskać z tytułu:

 •  urodzenia się dziecka;
 • przysposobienia dziecka na wychowanie, np. w ramach rozpoczęcia działania jako rodzina zastępcza.

Ile trwa urlop tacierzyński?

Długość urlopu tacierzyńskiego zależy przede wszystkim od tego, jak długi jest urlop macierzyński, a także, w jaki sposób matka dziecka chce się nim podzielić z ojcem. I tak urlop macierzyński w 2023 to:

 • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
 •  31 tygodni przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie;
 • 33 tygodnie jeżeli przy jednym porodzie urodziło się troje dzieci;
 •  35 tygodni w przypadku czworaczków;
 •  37 tygodni jeżeli urodzą się pięcioraczki.

Matka musi skorzystać przynajmniej z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. W związku z tym maksymalny okres urlopu tacierzyńskiego to:

 • 6 tygodni przy jednym dziecku;
 • 17 tygodni w przypadku bliźniaków;
 • 19 tygodni na trojaczki;
 • 21 tygodni jeżeli urodzi się czwórka dzieci;
 • 23 tygodnie w przypadku urodzenia pięciorga dzieci przy jednym porodzie.

W sytuacji gdy mama chce w całości wykorzystać urlop macierzyński, ojciec nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego

Wniosek o urlop tacierzyński

Wniosek o urlop rodzicielski muszą złożyć oboje rodzice. Matka musi zawrzeć w nim datę, kiedy rezygnuje z zasiłku macierzyńskiego, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą; zaświadczenie od pracodawcy, informujące o zaprzestaniu pobierania zasiłku, jeżeli kobieta jest zatrudniona, a zasiłek pobierany jest z ZUS; a także oświadczenie, od kiedy ojciec będzie korzystał z urlopu.

Ojciec dostarcza skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub kopię z potwierdzeniem od ZUS, lub płatnika składek o zgodności z oryginałem. Musi także dostarczyć zaświadczenie od organu wypłacającego zasiłek o podstawie wymiaru zasiłku pobieranego przez matkę. Tata określa we wniosku datę, kiedy planuje rozpocząć urlop tacierzyński.

Czy pracodawca może odmówić urlopu tacierzyńskiego?

Pracodawca nie może odmówić urlopu tacierzyńskiego. Pracownik nie może jednak skorzystać z możliwości takiego dodatkowego urlopu bez poinformowania o tym pracodawcy. Musi on złożyć pracodawcy wniosek o urlop. Taki wniosek musi być złożony nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński

Urlop ojcowski przysługuje każdemu pracującemu tacie, bez względu na to, czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Urlop tacierzyński to tak naprawdę część urlopu macierzyńskiego, którego zrzekła się mama dziecka. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!