Wczasy pod gruszą 2024 – jak działa dofinansowanie do wypoczynku pracownika?

Dofinansowanie wypoczynku, czyli popularne wczasy pod gruszą to specjalne świadczenie, które wypłacane jest w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Fundusz taki obowiązkowo tworzony jest w firmach, które zatrudniają przynajmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Gdy firma jest mniejsza, to Fundusz Świadczeń Socjalnych może być utworzony po złożeniu wniosku przez organizację związkową.

Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika. Jeśli pracodawca ma wystarczająco dużo środków, to może też w ramach wczasów pod gruszą wypłacić dofinansowanie wyjazdu na kolonie dzieci pracownika. 

Komu przysługują wczasy pod gruszą 2024?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych wypłaca pieniądze dla pracowników, członków ich rodzin, a także byłych pracowników – emerytów i rencistów oraz ich rodzin. W regulaminie ZFŚS można też zawrzeć zapisy, które pozwalają na wypłatę pieniędzy z funduszu również innym osobom.

ZFŚŚ, czyli Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Warto przypomnieć, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to fundusz obowiązkowy w firmach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników lub co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników jeżeli o stworzenie Funduszu zawnioskuje zakładowa organizacja związkowa oraz wszystkich jednostkach budżetowych. Z ZFŚŚ wszelkie świadczenia socjalne są przyznawane pracownikom i ich rodzinom.

Dofinansowanie do wypoczynku a urlop wypoczynkowy

Wczasy pod gruszą to świadczenie, które jest całkowicie niezależnie od urlopu wypoczynkowego. Ustawa o ZFŚS wskazuje, że wypłata z funduszu uzależniona jest od kryterium dochodowego. W praktyce, oznacza to, że aby móc otrzymać dofinansowanie na wakacje, zależy wykazać, że znajdujemy się w sytuacji życiowej, w której potrzebujemy takiej pomocy materialnej. 

Czy trzeba pracować rok, żeby dostać wczasy pod gruszą?

Aby pracownik otrzymał świadczenie, musi co do zasady wykorzystać 10 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego oraz złożyć stosowny wniosek o przyznanie świadczenia.

Nie ma tu znaczenia, czy urlop bierzemy w czasie wakacji, czy innej porze roku. Nie ma też znaczenia, czy podczas urlopu będziemy gdzieś wyjeżdżać, czy zostaniemy w domu. Większość pracowników wykorzystuje to świadczenie podczas obowiązkowych 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu.

Zwykle pieniądze przeznaczone na „wczasy pod gruszą” przekazywane są pracownikowi jeszcze przed tym, jak pracownik zacznie urlop. Może jednak być też tak, że pieniądze wpłyną po urlopie. Wszystko jest zależne od tego, co ustalono w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Jak napisać wniosek o wczasy pod gruszą?

Świadczenie na wczasy pod gruszą nie jest wypłacane automatycznie. Żeby otrzymać takie wsparcie, trzeba złożyć wniosek do pracodawcy. We wniosku opisuje się swoją sytuację majątkową i rodzinną. Stanowi to podstawę do wypłaty świadczenia. I tu ważna uwaga. Nie wystarczy złożyć tylko wniosek urlopowy. Konieczny będzie dodatkowy wniosek o dofinansowanie z „wczasów pod gruszą”.

Ile wynosi świadczenie socjalne na wakacje pracownika?

Wysokość świadczenie nie jest z góry określona. Zależy ona przede wszystkim od sytuacji rodzinnej. To główny wyróżnik tego świadczenia. Na kwotę wypłaty świadczenia nie ma wpływu staż pracy czy kwalifikacje. Przepisy określają jedynie maksymalną wysokość świadczenia. O tym, ile ostatecznie dostanie pracownik, decyduje pracodawca.

Zakładając, że wysokość świadczenia urlopowego odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, w 2024 roku pracodawca może wypłacać świadczenie urlopowe w następującej wysokości:

 1. pracownikowi zatrudnionemu w normalnych warunkach pracy:
 • na pełny etat – 1 662,97 zł,
 • na 3/4 etatu – 1 247,23 zł,
 • na 1/2 etatu – 831,49 zł,
 • na 1/4 etatu – 415,74 zł.
 1. pracownikowi zatrudnionemu w szczególnie uciążliwych warunkach pracy:
 • na pełny etat – 2217,29 zł,
 • na 3/4 etatu – 1 662,97 zł,
 • na 1/2 etatu – 1 108,65 zł,
 • na 1/4 etatu – 5 54,32 zł;
 1. pracownikowi młodocianemu:
 • w pierwszym roku nauki – 221,73 zł,
 • w drugim roku nauki – 266,07 zł,
 • w trzecim roku nauki – 310,42 zł.

Wypłata świadczenia nie jest obciążona składką ZUS. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!