Wczasy pod gruszą, czyli jak działa dofinansowanie do wypoczynku 

Dofinansowanie wypoczynku, czyli popularne wczasy pod gruszą to specjalne świadczenie, które wypłacane jest w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Fundusz taki obowiązkowo tworzony jest w firmach, które zatrudniają przynajmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Gdy firma jest mniejsza, to Fundusz Świadczeń Socjalnych może być utworzony po złożeniu wniosku przez organizację związkową.

Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika. Jeśli pracodawca ma wystarczająco dużo środków, to może też w ramach wczasów pod gruszą wypłacić dofinansowanie wyjazdu na kolonie dzieci pracownika. 

Komu przysługują wczasy pod gruszą?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych wypłaca pieniądze dla pracowników, członków ich rodzin, a także byłych pracowników – emerytów i rencistów oraz ich rodzin. W regulaminie funduszu ZFŚS można też zawrzeć zapisy, które pozwalają na wypłatę pieniędzy z funduszu również innym osobom.

Dofinansowanie wypoczynku

Wczasy pod gruszą to świadczenie, które jest całkowicie niezależnie od urlopu wypoczynkowego. Ustawa o ZFŚS wskazuje, że wypłata z funduszu uzależniona jest od kryterium dochodowego.

Czy trzeba pracować rok, żeby dostać wczasy pod gruszą?

Aby pracownik otrzymał świadczenie, musi co do zasady wykorzystać 10 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego oraz złożyć stosowny wniosek o przyznanie świadczenia.

Nie ma tu znaczenia, czy urlop bierzemy w czasie wakacji, czy innej porze roku. Nie ma też znaczenia, czy podczas urlopu będziemy gdzieś wyjeżdżać, czy zostaniemy w domu. 

Zwykle pieniądze przeznaczone na „wczasy pod gruszą” przekazywane są pracownikowi jeszcze przed tym, jak pracownik zacznie urlop. Może jednak być też tak, że pieniądze wpłyną po urlopie. Wszystko jest zależne od tego, co ustalono w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych. 

Jak napisać wniosek o wczasy pod gruszą?

Świadczenie na wczasy pod gruszą nie jest wypłacane automatycznie. Żeby otrzymać takie wsparcie, trzeba złożyć wniosek do pracodawcy. We wniosku opisuje się swoją sytuację majątkową i rodzinną. Stanowi to podstawę do wypłaty świadczenia. I tu ważna uwaga. Nie wystarczy złożyć tylko wniosek urlopowy. Konieczny będzie dodatkowy wniosek o dofinansowanie z „wczasów pod gruszą”.

 Ile się należy za wczasy pod gruszą?

Wysokość świadczenie nie jest z góry określona. Zależy ona przede wszystkim od sytuacji rodzinnej. To główny wyróżnik tego świadczenia. Na kwotę wypłaty świadczenia nie ma wpływu staż pracy czy kwalifikacje. Przepisy określają jedynie maksymalną wysokość dofinansowania. Ile ostatecznie dostanie pracownik, decyduje pracodawca.

Zakładając, że wysokość świadczenia urlopowego odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, w 2023 roku pracodawca może wypłacać świadczenie urlopowe w następującej wysokości:

 1. pracownikowi zatrudnionemu w normalnych warunkach pracy: 
 • na pełny etat – 1 662,97 zł,
 • na 3/4 etatu – 1 247,23 zł,
 • na 1/2 etatu – 831,49 zł,
 • na 1/4 etatu – 415,74 zł.
 1. pracownikowi zatrudnionemu w szczególnie uciążliwych warunkach pracy:
 • na pełny etat – 2217,29 zł,
 • na 3/4 etatu – 1 662,97 zł,
 • na 1/2 etatu – 1 108,65 zł,
 • na 1/4 etatu – 5 54,32 zł;
 1. pracownikowi młodocianemu: 
 • w pierwszym roku nauki – 221,73 zł,
 • w drugim roku nauki – 266,07 zł,
 • w trzecim roku nauki – 310,42 zł.

Wypłata świadczenia nie jest obciążona składką ZUS. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!