Zawieszenie działalności gospodarczej – jak to zrobić?

Jeśli działalność gospodarcza generuje koszty, a jednocześnie nie daje satysfakcjonujących zysków, wcale nie trzeba od razu firmy zamykać i likwidować. W razie przejściowych kłopotów można rozważyć zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala ograniczyć koszty prowadzonej działalności, jeśli wyniki finansowe nas nie satysfakcjonują. Warunki prowadzenia firmy mogą być różne. Rosnąca konkurencja, ograniczenia związane ze zmianami prawnymi, a może nawet dłuższa choroba, która uniemożliwia prowadzenie firmy to tylko kilka przyczyny, które powodują, że w pewnych okolicznościach prowadzenie firmy przestaje się opłacać.

Powód zawieszenia firmy

Działalność gospodarczą możesz zawiesić z dowolnego powodu, na dowolnie długi czas. Jedyne ograniczenie to minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej. Wynosi on 30 dni. Działalność można zawieszać i odwieszać dowolną ilość razy.

Kiedy można zawiesić działalność?

Działalność gospodarczą możesz zawiesić w każdym momencie. Zawiesić działalność może ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Podstawową korzyścią, którą uzyskuje się w momencie zawieszenia działalności, jest brak konieczności opłacania składek ZUS, a także podatków dochodowych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak odwiesić działalność gospodarczą? 

Gdy firma jest zawieszona, nie można osiągać przychodów z tytułu tego biznesu. Datę zawieszenia wskazujemy we wniosku co Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Gdy złożymy wniosek o zawieszenie, informacja o tym trafi do ZUS-u, do urzędu skarbowego, a także Urzędu Statystycznego.

Zawieszenie spółki cywilnej

W przypadku spółki cywilnej, czyli porozumienia przynajmniej dwóch przedsiębiorców, zawieszenie działalności będzie procesem składającym się z większej ilości kroków. Najpierw trzeba zgłosić fakt zawieszenia do GUS-u, potem do urzędu skarbowego.

Dopiero gdy dokonamy zgłoszeń w tych urzędach, możemy złożyć wniosek do CEIDG o zawieszeniu spółki cywilnej. Spółkę cywilną może zawiesić każdy ze wspólników. Nie ma możliwości zawieszenia działalności spółki tylko przez jednego lub kilku, ale nie wszystkich wspólników.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności – wszystko, co musisz wiedzieć

ZUS a zawieszenie działalności

Po tym, jak zawiesisz jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG, informacja o tym automatycznie trafi do ZUS-u. ZUS samodzielnie wyrejestrowuje płatnika składek. To wszystko sprawia, że musisz opłacać składek ZUS zawieszonej firmy.

I tu podpowiadamy trik, który pozwoli sporo zaoszczędzić. Najlepiej będzie zawiesić działalność pierwszego dnia miesiąca. Jeśli chcesz zawiesić biznes w trakcie trwania miesiąca i tak będzie trzeba zapłacić składkę zdrowotną za cały miesiąc i pozostałe składki ZUS proporcjonalnie za dni miesiąca, w których działalność była aktywna.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Zawieszenie działalności i nieopłacanie składek powoduje, że po 30 dniach ustaje ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli więc chcemy mieć prawo do bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach, warto dobrowolnie ubezpieczyć się w ZUS.

Czego nie można robić, gdy firma jest zawieszona?

Jeśli zawiesisz firmę, nie możesz osiągać bieżących przychodów z działalności. Nie oznacza to, że do firmy nie mogą wpływać żadne pieniądze. Przedsiębiorca w czasie zawieszenia działalności może zabezpieczać źródło przychodów.

Chodzi więc o to, że może np. przyjmować należności i osiągać przychody z inwestycji finansowych, które powstały, przed zawieszeniem firmy. Można sprzedaż środki trwałe, można też sprzedać wyposażenie.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości może być lepsze od pomocy biura rachunkowego?

Co można robić, gdy firma jest zawieszona?

Gdy twoja firma jest zawieszona, powinieneś regulować stałe zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem działalności. Trzeba też brać udział we wszystkich postępowaniach dotyczących firmy. Zawieszenie firmy nakłada też obowiązek prowadzenia księgowości, a także konieczność płacenia niektórych podatków (np. od nieruchomości, czy od środków transportu).

Podatki, gdy firma jest zawieszona

W czasie zawieszenia firmy nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy. Oczywiście dotyczy to wyłącznie okresu zawieszenia. Jeśli masz nierozliczone podatki sprzed okresu zawieszenia, trzeba będzie je zapłacić.

Warto też wspomnieć o amortyzacji. Gdy firma jest zawieszona, to w okresie zawieszenia nie amortyzuje się tych środków trwałych, których nie używa się w okresie zawieszenia.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie spółki z o.o. – co można robić w trakcie?

Podatek VAT, a zawieszenie działalności gospodarczej

Jeśli zawiesisz działalność na przynajmniej 6 miesięcy, zostaniesz automatycznie wykreślony z rejestru podatników VAT. Gdy odwiesisz działalność, zostaniesz automatycznie wpisywany do rejestru podatników VAT.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!