ZUS IMIR to dawny druk RMUA, który pracodawca musi przekazać osobom, które zatrudnia. Ma do wyboru dwa terminy, jednak nie może zapomnieć o tym obowiązku.
Spis treści
ZUS IMIR – miesięczna i roczna informacja dla osoby ubezpieczonej
ZUS IMIR to dokument, który pracodawca przekazuje pracownikowi, zawiera podsumowanie należne i opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Druk ZUS IMIR obowiązuje od 2019 roku, zastępując wcześniejszy druk RMUA.
Informacja ZUS IMIR zawiera:
- numer identyfikacyjny ubezpieczonego (PESEL);
- imię i nazwisko;
- wymiar czasu pracy;
- zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), które zawierają tytuł ubezpieczenia, podstawę wymiaru składek, kwotę składek w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz innych źródeł finansowania;
- informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy;
- dane dotyczące wypłaconego przychodu, niezbędne do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty;
- podpis płatnika składek i podpis osoby ubezpieczonej.
Dzięki ZUS IMIR pracownik może zweryfikować informacje o swoich ubezpieczeniach.
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Czy ZUS IMIR jest obowiązkowy?
Tak, ZUS IMIR jest dokumentem obowiązkowym. Pracodawca, który jest płatnikiem składek, ma obowiązek przekazywania swoim pracownikom informacji o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Informacje te mogą być przedstawione w formie comiesięcznych raportów lub rocznego podsumowania. Miesięczne raporty przedstawiane są jako np. paski płacowe, a w podsumowaniach wyróżnia się informacje za każdy miesiąc.
Informacja ZUS IMIR może być przekazana w formie pisemnej lub elektronicznej, o ile spełnia wymogi ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Termin przekazania informacji ZUS IMIR
Jeśli pracodawca nie informował pracowników co miesiąc, musi dostarczyć im roczną informację ZUS IMIR do ostatniego dnia lutego roku następnego. W przypadku, gdy ostatni dzień lutego przypada w dniu wolnym od pracy, termin automatycznie zostaje przeniesiony na następny, pierwszy dzień roboczy.
Płatnik składek nie musi sporządzać ZUS IMIR, jeśli co miesiąc informował ubezpieczonego o składkach, chyba że ubezpieczony zażąda rocznej informacji.
Jak wygenerować ZUS IMIR z płatnika?
Pracodawca może wygenerować ZUS IMIR korzystając z aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest zarejestrowanie profilu na PUE z dostępem do ePłatnika. Dostęp do programu jest bezpłatny. Warto pamiętać, że przy jego użyciu można również tworzyć, weryfikować i wysłać do ZUS różne dokumenty ubezpieczeniowe.
Do skorzystania z ePłatnika potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub login i hasło do profilu zaufanego ePUAP.
ZOBACZ TAKŻE:
- Jak wzrośnie płaca minimalna w 2024 roku?
- Ile wyniosą składki ZUS w 2024 roku?
- Ile wynosi ryczałt na pracę zdalną dla pracownika? Jak go wyliczyć?
- Doba pracownicza – jak ją liczyć? Czym skutkuje naruszenie doby pracowniczej? Jak ma się do tego ruchomy czas pracy i nadgodziny?
- Wymiar czasu pracy 2024
ZUS IMIR jak wydrukować z Płatnika
Aby przejrzeć i/lub wydrukować raport trzeba wybrać pozycję na liście i wybrać przycisk 'Podgląd’, lub 'Drukuj’. Plik zostanie wygenerowany w formacie PDF. ePłatnik umożliwia grupowe drukowanie raportów.
ZUS IMIR a PIT-37
ZUS IMIR i PIT-37 to dwa różne dokumenty, które mają odmienne cele i są składane w różnych celach:
- ZUS IMIR jest rocznym zestawieniem informacji o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które płatnik składek (pracodawca) przekazuje ubezpieczonym (pracownikom). Jest to potwierdzenie odprowadzonych składek i zawiera szczegółowe dane (numery identyfikacyjne ubezpieczonego, wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na poszczególne ubezpieczenia, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy);
- PIT-37 to zeznanie podatkowe, w którym osoba fizyczna rozlicza się z uzyskanych dochodów za dany rok podatkowy. Do zeznania mogą być dołączone różne załączniki, takie jak PIT/D, PIT/O, PIT-2K oraz certyfikat rezydencji. PIT-37 składa osoba fizyczna, która osiągała m.in. przychody z pracy, emerytur, umów zlecenie i umów o dzieło i nie prowadzi działalności gospodarczej.
ZUS IMIR i PIT-37 łączy to, że oba dokumenty są obowiązkowe i muszą być składane oddzielnie w wyznaczonych terminach.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.